При условна присъда за пияни шофьори - да гледат клипове с трагедиите след катастрофи

19.09.2024 18:01 Иван Тодоров
Дрогиран, Георги Семерджиев уби 2 момичета в София. СНИМКА: РУМЯНА ТОНЕВА

САЩ и други държави задържат 3 дни в ареста хванатия да кара пил

През 2022 с близо 70% са се увеличили шофьорите, заловени да карат след употреба на наркотици. През цялата 2022 г. са хванати 11 266 пияни шофьори и 4488 употребили наркотици.

Това въобще не означава, че увеличението е реално. Увеличен е броят на хванатите, които са употребили наркотици, а не на реално употребилите. Причината е, че проверките за наркотици рязко се увеличиха, след като надрусан шофьор прегази пред хотел “Хемус” в София две момичета.

Увеличеният брой присъди за управление под въздействието на алкохол и наркотици имат ефект, но за съжаление, не доведоха до съществено намаляване на пострадалите. През 2022 г. са загинали 531 и са ранени 8422 човека. През 2023 г. загиналите са 525, а ранените - 9101.

Типично за българската народопсихология, употребяващите дрога и наркотици шофьори не се впечатлиха от увеличения шанс да бъдат осъдени, а от приетата през 2023 г. промяна в Наказателния кодекс, която предвиди, че при употреба на алкохол над 1,2 промила или при последваща такава употреба над 0,5 промила, съдът отнема в полза на държавата управляваното превозно средство. А когато деецът не е собственик на автомобила – присъжда да се плати равностойността му. Това вероятно ще доведе до известно намаляване на загиналите и ранените през 2024 г.

Липсва обществено доверие в установяването на въздействието на наркотици при водача. Ако някой е пушил цигара марихуана преди дни – много е вероятно в кръвта да има следи от нея.

Употребата на някои видове приспивателни в предписани от лекар количества имат реално действие до 8-10 часа.

Но законът не предвижда количествено изследване, както е при алкохола. А това не води до правилен извод има ли реално въздействие при употреба на разрешени от закона и от лекар вещества.

НК предвижда, че който управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда или пък е употребил наркотици, установено по надлежния ред, се наказва с лишаване от свобода от една до три години.

Когато съдът е дал условна присъда (т. нар. отложено наказание лишаване от свобода) и наказанието е не по-малко от шест месеца, съдът може да постанови една или няколко от пробационните мерки през изпитателния срок. А почти всички първоначални присъди за шофиране след употреба на алкохол или дрога са условни, т.е. налице са условията за налагане на пробационни мерки.

Тези мерки са уредени в Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража.

Интересните за казуса с каралите пияни или дрогирани пробационни мерки са:

- безвъзмезден труд в полза на обществото

- включване в програми за обществено въздействие.

Безвъзмездният труд се изпълнява на обекти на Държавно предприятие “Фонд затворно дело” и обекти, утвърдени от съответния пробационен съвет. Не може да се полага безвъзмезден труд в полза на физически лица, еднолични търговци или търговски дружества, в които няма държавно или общинско участие.

При определянето на обектите, в които се изпълнява безвъзмезден труд, се отчитат трудовите умения, квалификацията и работоспособността на осъдения. На него се възлага работа до три часа дневно в извънработно време или на пълен работен ден в един от празничните или почивните дни.

При това положение при сегашната правна уредба ще е трудно да се направят пробационни мерки за безвъзмезден труд в морга или при аутопсия от съдебен лекар, където да се върши някаква работа във връзка със загинали в катастрофи. Но промяна на нормативната уредба е нещо, което може да се направи. Проблемите са други – загиналите са твърде малко, за да се осигури работа даже за един осъден. Има по около двама загинали в катастрофи на работен ден в цялата страна. Освен това присъствието на аутопсия може да се приеме като форма на мъчение спрямо осъдения, което би противоречало и на българското законодателство, и на редица международни актове.

Поради това много по-ефективна би била втората пробационна мярка – включването в програми за обществено въздействие. При тях осъдените могат да се запознаят чрез въздействащи видео клипове как алкохолът и дрогата променят възможностите за шофиране. А след това може да се покажат снимки и филмов материал с пострадали при катастрофи от пияни и дрогирани шофьори. По света съществуват достъпни игрални и документални клипове, при които да се види мъката на близките към загиналите от катастрофи, причинени от пияни или дрогирани водачи. И след това може да се пусне следващо видео с обяснение как тези шофьори биха се чувствали, ако членове на тяхното семейство загинат в катастрофи, причинени от пияни или дрогирани шофьори. Това ще накара много от водачите да почувстват какво реално са можели да причинят.

В повечето щати на САЩ шофьорите, карали след употреба на алкохол и дрога, задължително се посещават курс, на който им показват какво става при шофиране с над разрешените количества алкохол и дрога. Включително им слагат очила, които показват степента на затрудненото управление в такава ситуация.

По два начина може да се осъществи въздействието върху провинилите се шофьори именно чрез посещение на специални курсове. Първият е чрез допълнение в раздела за пробацията в Закона за изпълнение на наказанията. Втората възможност е главният директор на “Изпълнение на наказанията” в Министерството на правосъдието да инструктира пробационните служби да предлагат на съда пробацията на тези шофьори да се изразява в посещение на специализирани курсове.

Отделно от посещаването на курсове в редица държави по света, включително и САЩ, когато количествата на алкохол и дрога са по-ниски, освен глоба съдът постановява и задържане между 1 и 3 дни полицейски арест. И правилно – за човек с високи доходи глобата не е сериозно наказание.

Други от Анализи

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

Го бараме Трамп

Как на Балканите викат духовете на великите сили Един призрак броди из Западните Балкани - призракът на тръмпизма. Този дух тръгва от Вашингтон, спира в Будапеща, пие едно кафе в Белград и разбира се

>