Откриха манастира на св. Теодосий Търновски край село Самоводене

18.09.2024 11:11 Дима Максимова
Проф. д-р Хитко Вачев и Илиян Петракиев представиха сензационната находка Снимки: Авторът

Църквата е сред най-бляскавите образци от Второто българско царство

Сам цар Иван Александър носил в мантията си пясък за градежа на обителта

Великолепна средновековна църква на исихастката монашеска обител на св. Теродосий Търновски разкриха на терена на изоставена петролна база на Държавния резерв. археолозите проф. д-р Хитко Вачев и Илиян Петракиев от Регионален исторически музей Велико Търново. Тя е упомената в средновековните писмени извори от XIV в., но досега не е установено точното й местоположение.
При разкопки в землището на близкото с. Самоводене са разкрити останки на  храм издигнат през XIV в. Архитектурно-стиловите му характеристики недвусмислено сочат, че той принадлежи към най-бляскавите образци на Търновската архитектурна школа от епохата на Второто българско царство. Стените на църквата са изградени от прецизно издялани каменни блокчета и тухли. Фасадите са раздвижени от псевдоконструктивни ниши, горната част на които е увенчана с гирлянди керамопластични елементи в няколко цвята. Подпокривните корнизи са били украсени със специално изработени тухли тип „вълчи зъби" и керамични елементи, които за пръв път се откриват в българските земи.

От северната страна на църквата е била издигната засводена галерия, арките на която са се носели от каменни колони.

Вътрешността на храма и галерията е била богато украсена със стенописи. Олтарът на църквата е отделен от останалата част посредством зидана олтарна преграда, която също е стенописана.
Свързвайки резултатите от археологическите проучвания с данните от „Житието на Св. Теодосий Търновски" написано от самия Вселенски патриарх Калист е установено, че разкритата църква е католиконът (основен храм) на манастира, чийто игумен е Св. Теодосий Търновски.

Теодосий Търновски е голям църковен реформатор, ерудит, учител на бъдещия търновски Св. Патриарх Евтимий. Той е идеологът на исихазма, който по своята същност е форма на християнски мистицизъм, степен на свързване с Бога. Тя се постига чрез въздържание, смирение пост и молитва като по този начин се възстановява връзката с него. Теодосий Търновски е инициаторът на свикването на църковен събор през 1355 г. срещу еретическите учения на т.нар. варлаамити и адамити. Той е главния обвинител срещу тях и съборът завършва с пълна победа над еретиците. През 1359 г. църковния деец отново е в основата на победата на православието на антиеврейския събор в Търново.
Близките връзки между видния исихаст и българския цар Иван Александър (1331-1371 г.) имат за резултат издигането на монашеска обител в близост до старопрестолния град. В житието на Св. Теодосий Търновски е отбелязано, че царят и приближените му боляри не само са ктитори на строежа, но и лично участват в строежа на църквата и килиите около нея.

"В произведението е отбелязано, че царят носи в дрехата си пясък за строежа от близката река. Упоменатото разстояние от реката до новостроящия храм е три поприща (средновековна мярка за разстояние равна на 185 м), което прави 555 м. Измервайки със съвременни средства това разстояние е установено, че то съвпада с това отбелязано в писмения извор.
Друго важно потвърждение, че това е църквата на манастира на Св. Теодосий Търновски се явява факта, че в „Житието" изрично и единствено спрямо други писмени извори за строеж на храмове е отбелязано, че цар Иван Александър издига за видния исихаст „красива църква". Това определение кореспондира с разкритите при проучванията архитектурни останки на храма", разказа проф.Вачев.

Пред проучвателския екип стоят редица предизвикателства, свързани с бъдещите археологически изследвания. Освен пълното разкриване на храма и принадлежащите сгради на манастира съществува реална възможност да бъде открит гробът, в който е погребан един български светец. Става дума за сподвижника на Св. Теодосий Търновски и игумен на манастира Роман Търновски. "За него в „Житието" е отбелязано, че след като приключва земния си път, монасите от обителта го погребват, като свой отец. Св. Роман Търновски е канонизиран и паметта му се чества на 17 февруари", допълва археологът.

Установеното местоположение на новоразкрития средновековен манастир и наличието в близост до него други монашески обители поставя на дневен ред въпроса къде се намира упоменатата в писмените извори от епохата „Търновска Света гора". Проф. Вачев посочва

Откритите стенописни останки са консервирани от доц. д-р Пламен Събев, а архитектурните детайли от Руен Хаджиниколов.
Проучванията на манастирския комплекс са финансирани от Община Велико Търново и частни дарители.

Други от От страната и света

Борислав Сарафов участва в международна конференция, инициирана от Украйна

И.ф. главен прокурор на Република България Борислав Сарафов взе участие в международна конференция на тема „Възстановяване на справедливостта", която е част от събитията последвали инициираната от

Откриха бактерия на холера в умряла риба в язовир "Въча"

Бактерия на холерата и още два патогена откриха в умряла риба от язовир "Въча". Заключението е на експерти от БАБХ, които направиха лабораторен анализ, след като им бяха предоставени проби

Найден Тодоров: Детето е паднало в дупка в сцената на театъра в Плевен, не е предупредено, че няма репетиции

Нито един български театър не отговаря на европейските изисквания, приети преди четири години. Това каза в предаването „Тази сутрин“ по БТВ служебният министър на културата Найден Тодоров

"Възраждане" иска парламентът да приеме декларация за Николоски

Народното събрание да приеме декларация за скандала с РСМ и изказванията на македонския вицепремиер Александър Николоски. Това иска "Възраждане" и ще внесе текст за обсъждане във външната комисия

Бюджетът за общински проекти се увеличи с още над 1 млрд. лв. до края на 2026 г.

С 349 се увеличава броят на проектите в инвестиционната програма за общински проекти в приложението към държавния бюджет, с което те стават общо 2885. Това решиха депутатите с промени в държавния

>