Менопаузата може да влоши здравето на зъбите

18.09.2024 08:43
Менопаузата може да влоши здравето на зъбите. СНИМКА: Pixabay

Горещите вълни, нощните изпотявания, увеличаването на теглото и промените в настроението са добре познати проблеми на менопаузата. Един по-малко известен "страничен ефект", свързан с този период от живота на жените, може да е влошаването на здравето на зъбите, предупреждават специалисти, цитирани от "Дейли мейл". 

Спадът в нивата на естроген, предизвикан от менопаузата, може да причини намаляване на производството на слюнка, което води до сухота в устата. Това на свой ред може да доведе до размножаването на бактерии, което е свързано с лош дъх и повишен риск от кариеси.

Менопаузата също така е свързана с намаляване на костната плътност, включително в зъбните гнезда, което в редки случаи може да доведе до разклащане на зъбите.

Същевременно зъболекарите напомнят, че стареенето естествено води до отдръпване на венците, което може да разкрие части от зъбите, които не са защитени от емайла.

Д-р Томас Солесито, началник на отделението по орална медицина в университета на Пенсилвания, казва: "Не съм сигурен, че хората са наясно с това".

"Повечето орални състояния и проблеми по време на менопаузата са напълно предотвратими, когато се обръща внимание на зъбите", допълва д-р Сали Крам, пародонтолог от Вашингтон.

Проучвания показват, че около 50 процента от жените изпитват сухота в устата по време на менопаузата. Вероятно обаче повечето от тях отдават това на други фактори, като например недостатъчното пиене на вода, а не на биологичната промяна. 

Менопаузата е естествен биологичен процес, който бележи края на менструалния цикъл и плодовитостта на жената и обикновено настъпва между 45 и 55 години.

За да се предотврати увреждането на зъбите от сухотата в устата, причинена от менопаузата, стоматолозите препоръчват добра устна хигиена и правилно хранене като първа линия на защита. Това означава балансирана диета с ниско съдържание на захари и високо съдържание на богати на калций храни, както и старателно миене на зъбите поне два пъти дневно.

Експертите също така препоръчват да се приема достатъчно количество вода. 

 

Други от Докторе кажи

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

Близо ли е София до грипна ваканция?

Хасково е първата област у нас, която въвежда противоепидемични мерки. Те влизат в сила от четвъртък и целят ограничаване на респираторните заболявания

Издадоха визата за проектиране за националната детска болница в София

Министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова връчи на изпълнителния директор на „Здравна инвестиционна компания за детска болница" ЕАД д-р Влатко Глигоров визата за

Грипът напълни болниците в Добрич, алармират лични лекари

През периода 6 -12 януари са регистрирани общо 193 случая на заразни заболявания, от които грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ) - 135случая.Общата заболяемост от грип и ОРЗ за област Добрич е

От 16 януари в Хасково въвеждат противогрипни мерки

От 16 януари в Хасково въвеждат противоепидемични мерки заради грипа. Това е първата област в страната с подобни мерки - спиране на профилактичните прегледи на деца и бременни жени

>