19 000 участваха в програма за създаване на позитивна образователна среда

17.09.2024 16:07
Галин Цоков СНИМКА: Пресцентър на МОН

Почти 12 000 ученици, над 1000 учители и близо 6000 родители са се включили в инициативи за създаването на по-сигурна, безопасна и позитивна образователна среда в училище. Дейностите са реализирани по съвместната програма "Стъпки заедно" на Министерството на образованието и науката (МОН) и на УНИЦЕФ в България. 

Служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков и представителят на УНИЦЕФ в България Кристина де Бройн посетиха днес Седмо средно училище "Св. Седмочисленици" в София, за да разберат как програмата "Стъпки заедно" е помогнала на учениците да създадат по-безопасна и по-позитивна среда в тяхното училище. 

Събитието бе организирано от УНИЦЕФ и от МОН, със съдействието на ръководството и с учениците от Седмо училище в София - едно от петте пилотни училища в страната, които въвеждат и прилагат успешно програмата.

На срещата учениците дискутираха за това какво ги е мотивирало да станат миротворци и как в тази си роля са подкрепили създаването на по-позитивна среда в училище.  

"Стъпки заедно" е програма за сигурна училищна среда и за превенция на тормоза и насилието в училище, съвместно изпълнявана пилотно от УНИЦЕФ в България и МОН, с активното участие на пет училища през 2020-2022 г. Училищата са: Седмо СУ "Св. Седмочисленици" в София, Природо-математическата гимназия "Проф. Емануил Иванов" в Кюстендил, СУ "Георги Бенковски" в Тетевен, СУ "Христо Смирненски" в град Искър и СУ "Св. св. Кирил и Методий" в град Завет. 

Програмата представлява цялостна училищна политика за сигурна образователна среда и подпомага прилагането на Механизма за противодействие на тормоза и насилието в институциите в системата на предучилищното и училищното образование, пише БТА.

Министър Галин Цоков каза на учениците, че много важно е това, което правят по тази национална програма "Стъпки заедно" и благодари за подкрепата на УНИЦЕФ за това нашата образователна система да се развива в идеята и в практиката на позитивната образователна среда. Много е важно и това към какво е насочена тази програма - за справяне с агресията и насилието. Изследванията в Европа и по света години наред показват, че най-добрият начин да се справят различните образователни системи с агресията, с насилието в училище е чрез развитието на позитивната образователна среда, отбеляза образователният министър.

Той каза, че развитието на позитивната образователна среда се осъществява чрез възможността за по-усилено, по-акцентирано социално-емоционално учене. Вашата програма се нарича "Миротворци", може би трябва да направим и модул "Добротворци", защото, за да бъдете добри хора в обществото, вие трябва да имате изградена тази социална интелигентност, за да можете да се справите с различните конфликтни ситуации, взаимодействайки с вашите съученици, но и да правите добро с различни социални дейности и доброволчество, с  тези думи се обърна към учениците министър Галин Цоков.

От тази година националната програма е разширена по отношение на проекта "Стъпки заедно" в отделна национална програма и ще може да бъдат обхванати повече училища, каза пред журналисти образователният министър. Нашите деца и ученици трябва да се развиват не само като знаещи и можещи, но и като социално-емоционални и интелигентни хора, а програми като тази, които акцентират върху позитивната среда и личностното развитие на учениците, са много важни, заяви образователният министър.  

Други от Просветни

Вижте кога ще е измерването на умения в областта на природните науки за 9. клас

Измерването на умения в областта на природните науки за деветокласниците се планира да се проведе на 14 и 15 октомври и ще се осъществи на електронни устройства

№3 в българския шах Надя Тончева иска да учи биоинформатика

Дай шахче, дай шахче. Така 6 и половина годишната Надя Тончева изнудва баща си преди години. Тогава са на планина, много деца, много шум, много движение. И той казва: Дайте да ви покажа нещо

Училищният двор - сърцето на квартала в София. След последния звънец да събира за спорт, отмора или забавления

Училищният двор ще се превърне в сърцето на всеки квартал в София. След последния звънец той да бъде притегателен център за всички - за спорт, отмора или забавление

Цоков: Студентите в 18 специалности се освободени от такси, това увеличава интереса

Студентите в 18 специалности не заплащат такси за обучението си. Благодарение на това се увеличава интересът към защитени специалности от важни професионални направления като физически и химически

7 млн. лв. за нови класни стаи и кабинети н 382 училища

Министерският съвет отпусна 6 786 179 лв. за осигуряване на дейности по три национални програми за развитие на образованието. По Национална програма „Осигуряване на съвременна

>