Цигари, алкохол, храни и разходи за развлечения държат инфлацията над 2% (графика)
Олиото поскъпва за първи път от лятото на 2022 г.
Инфлацията у нас упорства и годишната все още е над 2% и през август - месец, в който обикновено много стоки и услуги поевтиняват. Тази година обаче
цените през осмия месец са се вдигнали с 0,1 на сто
в сравнение с юли, а оттам и годишната инфлация е 2,1%. Това се дължи основно на храните, цигарите, алкохола и многото стоки и услуги, свързани с отдиха и развлеченията.
Цитрусовите плодове например само за месец са поскъпнали с 8%, а плодовете като цяло се вдигат с 2,5% на месечна база - нещо, което не се е случвало почти от началото на годината и по принцип не е характерно за август.
Това лято се случи и друго нещо - кафето, какаото и шоколадовите изделия започнаха да поскъпват ускорено. Причината - реколтата от кафе във Виетнам, който е един от най-големите производители в света, е похабена заради сухото време. Климатичните промени причиниха това и на реколтата от какао в Западна Африка, където е над 60% от световния добив. Поскъпването на тези две култури започна през май, като в момента е пикът, който необичайно бързо е достигнал и до България, причинявайки вдигането на цените с 3,5% само през август (виж инфографиката).
През август се е случило и друго нещо, което пазарът отдавна бе забравил - за първи път от лятото на 2022 г. насам олиото поскъпва, и то с 2,1% само за месец. Това безспорно е свързано с информацията, че горещото лято е съсипало слънчогледа, макар че е твърде рано за прогнози, тъй като реколтата се прибира през септември.
През август има и видим ръст на цените на услугите, свързани с отдиха и развлеченията, но това е характерно за август, както и известно поевтиняване на хотелските цени и поскъпването на международните полети и на заведенията за хранене. Но пък основните горива видимо продължават да поевтиняват - през август
цените им са паднали с нови 1,9%
в сравнение с юли, а и в средата на септември масовият бензин и обикновеният дизел паднаха под 2,50 лв. за литър.
Независимо от странните движения на някои цени България продължава да има относително добра позиция на фона на данните за инфлацията през август в ЕС. Към момента тя е около средното за ЕС ниво от 2,2% за годишната инфлация, като има 11 държави, в които ръстът на цените е по-нисък.
Резултатът обаче не е достатъчен, за да покрием критерия за ценова стабилност за влизане в еврозоната. Според пролетната прогноза на МФ към края на тази година годишната инфлация у нас би трябвало да стигне до 2,3%, но смятана по хармонизирания индекс, по който през август тя е 2,4%. В същото време прогнозата за ръста на заплатите у нас за тази година сочи, че той ще изпревари около два пъти инфлацията.
В България обаче има твърде голям дял - 18%, от населението, който живее с тежки материални и социални лишения, и това ни поставя на второ място след Румъния, в която този дял е 19,8%. Средният за ЕС е 6,8%, сочат данни на Евростат за 2023 г., публикувани в понеделник.
В България все пак се наблюдава леко подобрение
в сравнение с предходната година - с 0,7 процентни пункта, докато средният за ЕС показател се е увеличил за една година с 0,1 пункта.
Това е делът на домакинствата, които не могат да покрият неочаквани разходи, да платят седемдневна ваканция годишно далеч от дома, да поемат просрочени задължения по ипотека или наем.