Софиянци очакват от нас повече мъдрост, не само политически речи, но и реални действия
Изказване на Борис Бонев, председател на групата на ПП-ДБ-СС в Столичвия общински съвет
Преди 32 години, с решение на Столичния общински съвет църковният празник на мъчениците София, Вяра, Надежда и Любов е избран за празник на нашата столица. Кръстена на Божията мъдрост, днес тя е дом на всички нас. Вярвам, че всички ще се присъедините към моите поздрави към всички софиянци – родените тук и онези, избрали любимия ни град, за да потърсят по-добър живот. Вярвам, че можем заедно да направим и не само приветствия, но и заслужен поклон пред хората, които не просто празнуват днес деня на своя град, но и го правят, докато се грижат за него.
Да пожелаем на неуморните водачи на градския ни транспорт спорна и безопасна работа, докато движат града, на трудещите се в здравните ни заведения и училища – по-малко притеснения и болежки и повече усмивки, докато поддържат града ни здрав и образован, на служителите от чистотата – повече сила, докато поддържат обществените ни пространства спретнати и чисти. На служителите на централната и районни администрации, които движат бюрократичния бегемот на най-населената и богата община в страната – здрави нерви и по-малко документи.
Освен към гражданите на София, искам да се обърна и към моите колеги тук, за да адресирам кризата на доверие, в която пребиваваме вече толкова време. Видно е, че избирателите искат ние, политиците, да разберем един много прост урок, изписан на фасадата на нашето Народно събрание – Съединението прави силата. Софиянци очакват повече мъдрост и прагматичност.
Надявам се, че ако можем да намерим пълно съгласие за нещо, то е, че софиянци заслужават не само политически речи, но и реални действия. Да търсим консенсус и да придвижваме крайно нужните реформи за развитието на обществото ни, въпреки различните гледни точки, които имаме. Надявам се, че всички тук разбираме, че от нас се очаква да преобразим града и да скъсим дистанцията между София и Прага, където „трамвай" означава бърз и редовен транспорт, Виена, където „общинско жилище" не е синоним на мизерия, Барселона, където „опазване на културното наследство" не значи „за сведение" и Париж, който е най-добрият град за стартиращи компании на континента.
От днешния празничен ден - занапред, пожелавам вярата, надеждата и любовта да бъдат водещите принципи на нашето съществуване, а мъдростта да бди над нас, така както го е правила през всичките хиляди години история на София.
Честит празник, скъпи съграждани! Честит празник, София! Обичаме те!