Антибиотичната резистентност може да причини смъртта на над 39 милиона души до 2050 г., сочи изследване

17.09.2024 09:46
Антибиотичната резистентност може да причини смъртта на над 39 милиона души до 2050 г., сочи изследване. Снимка: Пиксабей

Антибиотичната резистентност може да причини смъртта на над 39 милиона души до 2050 г. Това е изводът на изследване, публикувано в научното издание „Лансет", предадоха световните агенции.

За първи път подобно проучване оценява въздействието на антибиотичната резистентност през годините и се опитва да прогнозира развитието й, предава БТА.

От 1990 до а 2021 над 1 милион души на година в света са умрели заради антибиотична резистентност. Авторите на изследването са се фокусирали върху 22 патогенни агента, 84 комбинации между патогени и лечения и 11 инфекциозни синдрома при хора на всякакви възрасти в 204 страни и територии чрез данни за над 520 милиона души.

През тези три десетилетия смъртта на деца до 5 годинки, пряко причинена от антибиотична резистентност, е спаднала с над 50 процента, тъй като превенцията и контролът при пеленачетата и малките деца са се подобрили.

По-малко чести при тези деца, инфекциите обаче са станали по-трудни за лечение, когато възникнат. Паралелно с това смъртността при възрастни хора на и над 70 години е скочила с 80 процента за същия период заради бързото застаряване на населението и по-голямата уязвимост на възрастните на инфекции.
Що се касае до патогенните агенти смъртта, дължаща се на златист стафилокок устойчив на метицилина, е най-нараснала в света.

В идните десетилетия смъртните случаи, дължащи се на антибиотична резистентност ще нараснат още повече. Според моделите на изследователите броят на преките жертви може да достигне 1,91 милиона годишно в световен мащаб до 2050 г., което е скок с повече от 67% в сравнение с 2021 г. До средата на този век антибиотичната резистентност ще играе по-голяма роля за 8,22 милиона смъртни случая годишно, което е увеличение със 74,5% в сравнение с 2021 г. Общо между 2025 и 2050 г. антибиотичната резистентност би могла да бъде пряка причина за повече от 39 милиона смъртни случая в световен мащаб и би била свързана със 169 милиона смъртни случая, според учените.

Възможни са обаче и по-малко песимистични сценарии, отбелязват авторите на изследването. Те припомнят и, че подобряването на лечението на инфекциите и на достъпа до антибиотици би могло да предотврати от своя страна 92 милиона смъртни случая в света между 2025 и 2050 г., особено в Южна Азия и Субсахарска Африка.

Други от Докторе кажи

С упоритост и с помощта за редовна рехабилитация Иван вече ходи

Той е на 6 години и има спастична парализа на краката “Синът ми вече ходи. Редовно е на рехабилитация. Благодарение на помощта от “Българската Коледа” той не прекъсва процедурите и състоянието му

Личните лекари вече имат достъп до електронните здравни досиета на пациентите си

Общопрактикуващите лекари (ОПЛ) вече имат пълен достъп до електронните здравни досиета на пациентите си и до всички вписани в Националната здравноинформационна система (НЗИС) електронни здравни

За Йордан “Българската Коледа” помага със специфично генетично изследване

Лекарите още не могат да поставят диагноза “Решихме да се обърнем към “Българската Коледа”, защото ни посъветваха така от педиатрията в София, която посещава детето ни, и приятели

Свещеници и коледари благословиха всички лекари и пациенти във ВМА

Да е здрава и мирна следващата 2025 година. Това пожелание на Игнажден обедини свещенослужители от Софийската Света митрополия и коледарите от Национален фолклорен ансамбъл „Българе"

УМБАЛ „Света Екатерина" награди най-добрите си медици за 2024

Екипът на УМБАЛ „Света Екатерина" отбеляза края на една успешна година и отличи най-изявените специалисти за 2024 г. на тържествено събитие. Призът „Лекар на годината 2024" бе връчен на д-р Емил

>