40 мин полет с F-16 върна Радев в капитанските му години, нарече американския самолет "прекрасен" (Снимки)
- Летците ни в САЩ получават само начална подготовка, трябва и тук да продължат да се учат, препоръча той
- Правителството в Скопие не е напуснало предизборната риторика, чакам покана за посещение, каза президентът
Пълен форсаж и изтребителят F-16 се отлепи от пистата в Граф Игнатиево, пилотиран от американския генерал Тад Кларк, а зад него във втората кабина бе президентът Румен Радев. Машината набра скорост и се заби като пирон в небето, докато се превърне в малка точка, загубвайки се на хоризонта.
"Изпълнихме всякакви възможни фигури от висшия пилотаж", каза държавният глава след приземяването. Една от тях беше аха самолетът да кацне на пистата, но с бръснещ полет мина над нея на пределно ниска височина и рязко вертикално набра височина. Последва заход и кацане. Този ден бе особен за Радев, както сам призна.
Той не скри вълнението си, че полетът с F-16 го е върнал в 2005 година,
тогава млад капитан и пилот на руски изтребител МиГ–29.
"Първо, искам да благодаря на ВВС на САЩ и лично на командира на 31–во крило в Авионо генерал Тад Кларк за поканата да полетя отново на F-16. Тогава той бе част от екипа на "Буревестници", които аз посрещнах тук. Както виждате, след толкова години отново сме заедно", заяви след полета Радев и му връчи почетен знак.
Радев припомни как през 2005 година, тогава като командир на авиобаза Граф Игнатиево, се обърнал към ВВС на САЩ с предложение една ескадрила от Авиано да се пребазира в България и да започнат най–сетне съвместни учения. Оттогава стартирало сътрудничеството ВВС на САЩ.
"Помня също, че с първите сблъсъци в небето на Граф Игнатиево ние осъзнахме, че
нашият модел на летателна подготовка е много закостенял и изостанал.
С много часовe теория на земята и много въздушни боеве във въздуха, с подкрепата на нашите американски партньори започнахме един изключително сложен и труден процес на трансформация на нашите военно–въздушни сили. Но усвоихме много съвременни техники, тактики и процедури и само за един кратък период с тяхна подкрепа нашите летци във въздуха по нищо не отстъпваха на своите американски колеги. Но всяка тактика си има ограничения и това е остаряването на авиационната техника. Убеден съм, че с получаването на F-16 Блок 70 тези ограничения ще отпаднат", каза той.
Но предупреди. "Нека бъдем реалисти. Нашите летци, които в момента са в САЩ, получават само началната подготовка. За да можем да използваме пълните възможности на този прекрасен самолет, ще трябва да продължим да си сътрудничим с летците от авиобаза Авиано", каза той.
Похвали обновяването на авиобазата в Граф Игнатиено, където все още има доста работа. И се надява, че ще всичко ще бъде доведено докрай, "за да можем да посрещнем без никакви проблеми тук новия F-16 Блок 70 и летците, и инженерите да бъдат съсредоточени върху невероятните възможности на този самолет".
Оттам държавният глава коментира предстоящата си среща с днес с президента на Република Северна Македония Гордана Силяновска, която пристига на неофициална визити, за да гледа опера в София.
"Никога не съм отказвал среща на чужд президент, независимо по какъв повод е тук.
Вярно е, че музиката и културата са свързани и ни сближават. България винаги е била отворена за диалог с РСМ и очаква този диалог не само да спомага за нашето културно сближаване, да даде тласък на икономическото сътрудничество и туризма, но и да се решат най–сетне и отворените проблеми и въпроси между нас", добави Радев.
По думите му те следва да се решават на основата на договора за приятелство и сътрудничество, подписаните към него протоколи и заключението на ЕС от 2022 година, приети с единодушието на всички държави членки, както и със съгласието на РСМ.
"Също така ангажирането на ръководството на РСМ с коридор номер 8 ще бъде ясен показател за реалните европейски амбиции на Северна Македония за повече свързаност и сигурност в нашия регион. Очаквам изявеното желание за диалог и разбирателство от страна на президента Силяновска да се превърне в последователна политика на правителството в Скопие", добави Радев.
Той уточни, че е ред на негово официално посещение в Скопие, след което официално да поканя президента Силяновска.
Попитан за оценката му за диалога между двете държави, той отговори, че "правителството на РСМ не е напуснало предизборната риторика". "Нека се успокоят там страстите, нека се върнат към реализма. А той е ясен – нашите отношения оттук нататък ще продължават да се градят именно на основата на сключените споразумения с ЕС. Очакваме РСМ да изпълни всички ангажименти, които е предприела пред нас и пред ЕС, за да продължат пълноценно нашите отношения. И да може хората от двете страни на границата да нямат никакви препятствия в общуването", обобщи Радев.
Утре той отново ще посети Граф Игнатиево във връзка с авиационното шоу по случа 20 години от приемането на България в НАТО. Към авиобазата се очаква стълпотворение между 20 и 30 хиляди посетители.