Как да се пазим от киберизмами?
"В дирекцията получаваме близо 50 сигнала на ден за около 15 различни вида киберпрестъпления, като наблюдаваме бавно, но плавно увеличение на киберизмамите", заяви в "Тази сутрин комисар Владимир Димитров - шеф на отдел "Киберпрестъпност" в ГДБОБ.
"Най-голям е делът на фишинг съобщенията, които се представят да са от някаква институция, например банки. Идеята на хакерите е да проследите линка и на сайта, който ви отведе, да въведете ваши данни, или да свалите файл, който е заразен", обясни комисар Димитров. "Телефоните и таблетите са по-защитени, стационарните компютри са най-уязвими, може да се компрометира компютъра и хакерът ще има достъп до нея. Могат да откраднат пароли за банкиране и социална мрежа, могат да използват компютъра ви да отправна точка, за да заразяват други компютри", посочи още той.
"Почти всяка седмица имаме подобни случаи, хакерите знаят паролите, знаят колко пари имаме в сметката и т.н. Има и случаи за подмяна на симкартите - финансово муле отива с фалшиво пълномощно и сменя симкартата, но оставя номера на жертвата, който все още се използва за банкирането. И в България има няколкостотин мулета", обясни още Димитров.
"Има български хакери, които работят с чуждестранни - около 500 - 1000 долара струва например да си купиш достъп до заразени компютри и в други страни", посочи още комисаря и допълни: "Огромна част от действията на хакерите е финансова облага".
Комисарят обясни, че хакерите често са специализирани, в северноафриканските държави например са най-много са тези, които са профилирани в любовните измами.
Димитров предупреди, че хората могат често да се подлъжат на инвестиционните измами - жертвата вижда реклама в социална мрежа, регистрира се, вкарва пари в сайт, а после кол център звънят да инвестира още и още. "Хората, които се опитват да търгуват на платформи, трябва добре да проверяват кои са легитимните такива", коментира Димитров.
Според комисаря "все още не наблюдаваме голямо присъствие на изкуствен интелект при киберпрестъпления".
Във връзка с изборите Димитров заяви, че ЦИК, ДАНС и дирекция "Киберпрестъпност" са ангажирани с поддържката на сайтовете на институциите. "Не очакваме сериозни атаки, очакваме да са като предходните - спокойни", уточни той.