С дебат има ли право ВСС официално отвори процедурата за избор на главен прокурор (Обзор)
- Трима бяха против, искат КС да тълкува легитимни ли са при изтекъл мандат
- Кадровик: Оказва ни се натиск да не упражним правомощията си
След час и половина дебат дали са легитимни, или не, кадровиците от Висшия съдебен съвет (ВСС) “пуснаха” процедурата за избор на главен прокурор.
“За” бяха 18 от членовете. “Против” гласуваха само трима - шефката на ВКС Галина Захарова, както и Атанаска Дишева и Олга Керелска, които са от Съдийската колегия и поначало са опозиция на мнозинството.
Така според приетата от ВСС хронограма изслушването на кандидатите и гласуването ще е на 16 януари догодина. След промени в съдебния закон се изискват минимум 13 гласа “за”. Ако никой не ги получи, се отива на втори тур, а ако и тогава няма мнозинство, процедурата се прекратява.
Един от проблемите, поставен от най-активните в дебата Дишева и Керелска, е, че
през януари съветът ще бъде в доста намален състав
От 25, колкото трябва да е по конституцията и закона, той ще наброява едва 20 души. Това е така, защото в Съдийската колегия има две непопълнени места от професионалната квота, а в Прокурорската едно от парламентарната. На 22 ноември изтича мандатът на шефа на ВАС Георги Чолаков, който е член на ВСС по право, така че към 16 януари догодина и това място ще е незаето. Главният прокурор също е член по право, но Борислав Сарафов не ходи на заседанията, вероятно защото е изпълняващ функциите.
Основно дебатът се въртеше около това дали ВСС е легитимен, след като 5-годишният му мандат изтече на 2 октомври 2022 г.
“Дали може да осъществяваме процедура за главен прокурор? Нямаме отговор от Конституционния съд, може би е добре да го получим, като съответните органи и структури направят такова запитване и едва след това да вървим към провеждане на процедурата”, предложи Керелска. Според нея не е редно този състав “да определя лицето, което ще ръководи прокуратурата през следващите 7 г. и ще определя политиката на държавното обвинение”. Тя припомни, че преди 7 години президентът Румен Радев отказа да подпише първия указ за шефа на ВАС Георги Чолаков точно с аргумента, че предишният ВСС го е избрал в края на мандата си.
Огнян Дамянов от Прокурорската колегия не се съгласи с нея.
“ВСС е постоянно действащ орган
и няма мандат Мандат имат неговите членове: изборните - 5 години, членовете по право - 7 години”, припомни Дамянов. И добави, че изтеклите мандати на членовете на ВСС не лишавали съвета от правомощията му по конституция, едно от които е избор на главен прокурор.
“А това, че през последните дни се оказва неправомерен натиск съветът да не упражни своите правомощия, е конституционно нетърпимо”, добави Огнян Дамянов.
Още в началото на август от ПП-ДБ внесоха законопроект да не се дава право на този състав да избира главен прокурор и шеф на ВАС.
Георги Чолаков пък попита как е възможно, от една страна, да избират младши съдии, които ще правораздават в следващите 30 години, а да не могат главен прокурор.
Атанаска Дишева предложи тогава да се открие процедурата за избор на шеф на ВАС и на кадровици от професионалната квота.
Така в следващите четири седмици Прокурорската колегия ще може да прави предложения в четири поредни заседания, като последното е на 10 октомври. Право да номинират имат минимум трима от колегията и правосъдният министър. Мария Павлова вече каза, че няма да предлага, а и че не би приела номинация. Нейното име се въртеше като евентуален кандидат, но в началото на годината. В интервю за Би Ти Ви отпреди ден Атанаска Дишева обаче не я изключи от потенциалните кандидати. Засега най-вероятният претендент за поста е настоящият главен прокурор Борислав Сарафов. Ако се съди по практиката на съвета, едва ли в първите две, а даже и три заседания ще има номинации. Вероятно ще бъдат направени в последното или предпоследното заседание.