Проверяват всички сайтове за лекарства от Турция

12.09.2024 07:39
Лекарства СНИМКА: Pixabay

Комисията за защита на потребителите започна проверка на всички онлайн магазини за продажба на лекарства от Турция. Тези сайтове не отговарят на законовите изисквания за търговия с лекарства, но поради високите цени у нас и хроничния дефицит хиляди българи се лекуват именно с медикаменти, купени без никакъв контрол от южната ни съседка. Такива продукти нямат ясен произход, не се знае как са съхранявани и често се употребяват без лекарско предписание.

Търговията с лекарства от Турция кипи не само в интернет, а и по всеки панаир и десетки пазари в страната, като търговците обикалят с микробуси с написани на ръка надписи. 

След разследване на БНТ, комисията е забранила дейността на един сайт със съдействието на ГДБОП, но той вече е "възкръснал" и отново продава турски лекарства, но с леко променено име. Зад сайта стои физическо лице. Глобите, които може да му наложи КЗП за множеството нарушения, надхвърлят 50 000 лева. Мъжът обаче е неоткриваем.

"И сме канили търговеца и сме опитвали на място да го посетим. Не е връчен актът по отношение на първия сайт, за който вие ни сезирахте", обясни пред телевизията Мария Филипова, председател на комисията. Агенцията за лекарствата пък, която следи за незаконна търговия с неразрешени медикаменти, не е отговорила на въпросите и не се знае направила ли е нещо по въпроса.

"Това, че е записана такава глоба в закона, въобще не означава, че тя е налагана. Аз поне нямам информация някога да е налагана точно тази санкция", обяснява магистър-фармацевтът Димитър Маринов, който е и председател на Българския фармацевтичен съюз. "Това е престъпление с лекарства, което носи огромна вреда на българското общество. И в резултат виждаме и огромните процеси по дерегистрация на лекарства от България", коментира и изпълнителният директор на асоциацията за развитие на паралелната търговия с лекарства Боряна Маринкова.

Незаконната търговия с лекарства у нас не е престъпление, а административно нарушение. Фармацевтите от години искат това да се промени. Александър Симидчиев - депутат от ПП-ДБ и председател на парламентарната здравна комисия, обаче смята, че това няма да реши проблема. Той иска, вместо това, затягане на контрола при куриерските услуги. "Може да има ангажимент пред куриерската фирма да бъде декларирано, че въпросната пратка не съдържа определени опасни за живота и здравето неща. Ако някой реши да прати такива неща, ще предостави декларация с невярно съдържание на базата, на която цялата строгост на закона може да бъде прилагана", смята Симидчиев. Такова ограничение обаче лесно може да бъде заобиколено, а и голяма част от тази търговия тече не онлайн, а директно по пазарите.

Други от Докторе кажи

Отново липса на противогрипни ваксини в пика на инфекциите у нас

В пика на респираторните и вирусни инфекции отново има липса на противогрипни ваксини. В същото време държавата отчита повишен интерес към имунизирането срещу грип

Племенник на Кенеди ще бори флуорида във водата. Опасен ли е наистина този минерал?

Дентални лекари твърдят, че той е изключително важен за здравето на зъбите и венците, предпазва от кариеси Бъдещият здравен министър на Доналд Тръмп Робърт Ф

Чревният микробиом може да се предава от човек на човек

Учените доказаха, че колкото повече време хората прекарват заедно, толкова по-сходен е съставът на техния чревен микробиом, дори ако не живеят в едно и също домакинство, съобщава сп. „Нейчър"

Първи случай на птичи грип при дете в САЩ

Дете в Калифорния е първото в САЩ с положителен тест за птичи грип, съобщи Си Ен Ен. Здравните служители предлагат прегледи и превантивно лечение на изложените на риск контактни лица в детската

Опасните луди на задължително лечение? В болница насила ги вкарва съдът

Двамата възрастни мъже, нападали жени и деца в близост до метростанция “Театрална” в София, са настанени за психиатрично лечение преди дни. Те “са стари познайници” на полицията

>