Депутатите не вдигнаха помощите за второ и трето дете, но подхванаха изборните обещания

11.09.2024 13:35 Павлета Давидова
СНИМКА: Стопкадър Народно събрание

Вдигането на еднократната помощ за раждане на второ и трето дете успя да скара депутатите и макар всички да подкрепяха идеята за повече подпомагане на младите семейства това така и не се случи. Близо 3 часа парламентаристите обсъждаха темата, като успяха да преплетат предизборни обещания, обвинения в комунизъм и т.н. ДПС и независимите депутати запазиха мълчание, а от ГЕРБ взеха думата само веднъж - като реплика.

А крайното гласуване приключи с 65 гласа "за" ( 11 от БСП, 13 от ИТН, 35 от "Възраждане", един от ГЕРБ и петима независими, а Явор Божанков от ПП-ДБ, който бе заявил подкрепа при прегласуването се отказа ) . Всички останали в залата 84 депутати се въздържаха.

Мотивите на социалистите за промените бяха представени от Петя Цанкова, която изтъкна задълбочаващата се демографска криза. От БСП предлагаха за децата да има еднократна помощ в семейство, в което родителите са се осигурявали последните 24 месеца - за майки-студентки тя да е 10 минимални заплати, а за работещи родители - 7 минимални заплати.

"Младите, които са показали отговорност към държавата като работещи граждани и плащащи данъци трябва да получат помощ от държавата за децата си", каза тя. Трябва да направим законопроекта работещ, защото сме длъжници на българска нация, заяви Цанкова.

Венеция Ангова от ПП-ДБ принципно прие, че трябва да се помага на младите, но заяви, че няма да гласуват "за: промените.

Според нея имало проблем с критериите, както и дискриминация - помощта не е обвързана с подоходен критерий, а БСП въвеждала 24-месечно осигуряване преди раждане на детето, което нарушава равнопоставеността. Помощи освен това се дължат не само на осигурените, затова ПП-ДБ искат подкрепата да е през Закона за данъчните облекчения, където може да има подоходни ограничения.

Ангова настоя, че промените биха били голям разход - 7 или 10 минимални заплати са над 50 млн. лв. Този скок от 900 лв. на 9000 лв. е огромен, настоя тя. "За 2024 г. средствата са с 11 млн. спрямо м.г. МТСП смята, че ще са необходими не 50, а 150 млн.", заяви депутатката. Тя изтъкна, че не е посочена и дата за влизането в сила на бюджета. 

А думите й ядосаха лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов", който натърти, че има разлика между осигурителен и подоходен критерий. Той се спря и на думите на Ангова за дискриминация. "Не е ли дискриминация да се дават помощи само на хора, които определят на определен критерий? Аз имам 2 деца и те не са получили надбавки. Има стотици хиляди българи така", даде пример депутатът. 

Той иронизира ПП-ДБ, които хем казват, че с подоходния критерий това създава дискриминация, но после щели предложат двойно повече облекчения, но с данъчни облекчения. "Как ще облекчите хора, които нямат ден трудов стаж, но на 23 г. имат по 3 деца. Ще ви скочат от посолството и ще кажат: не може, трябва да се дават пари. Хубаво е да се взимат пари от данъци  и да се връщат за деца, но това не означава, че трябва да се спират надбавките", заяви Костадинов.

Ангова пък се заяде, че никой нямало да даде гаранция, че тези 9000 лв няма да бъдат изхарчени в казино. 

Александър Вълчев от ИТН не хареса резкия скок за увеличение на помощите. Прекалено много ще се натовари бюджета. Ако имаше ред прав, хоризонт за сметки... Но трябва да се съобразяваме с парите, които имаме", каза той. И Вълчев видя изход за помощ през данъчните закони. Заговори и за възможностите за кредити за жилище пи опциите за отстъпки при трето и четвърто дете. ИТН обявиха, че ще се въздържат, защото мерките на БСП били "крайни и не толкова разумни".

На намеците на ПП-ДБ за предизборно заиграване с темата, Мая Димитрова от БСП напомни, че законопроектът не  е от вчера а от старта на 50-то НС. 

Георги Георгиев от "Възраждане" одобри връзването на помощта с осигуровките, освен това анонсира техни предложения между първо и второ четене.

Костадинов пък обори тезата на Ангова, че никоя държава не била борила демографските проблеми с финансови стимули - това било правено в Унгария, Ирландия и Гърция. Факт е, обаче, че само с финансови мерки не става, призна той.

Явор Божанков от ПП-ДБ пък завъртя отново към Украйна - не сме им били подарили нищо, а сме продавали. Била незначителна помощта като дарения от България, но сме били спечелили много. Повод бяха думите на лидера на "Възраждане", че ако въпросът не бил за българските, а за украинските деца ПП-ДБ нямали да възразят срещу даването на много пари. Според Божанков Костадинов давал за пример и "провалени лични режими" като този в Унгария, визита той финансовите помощи, посочени от колегата му депутат. 

Наложи се председателстващата заседанието Росица Кирилова от ГЕРБ да му напомни, че са на първо четене на конкретен законопроект. Въпреки това Божанков продължи да изрежда как благодарение на партията му и управлението ни страната е повишила редица лоши показатели.

Аз не виждам какво е мястото на Божанков в международната политика, иронизира думите му и Иван Ченчев, който макар и изключен от БСП все още е част от парламентарната им група. "Не ми пробутвайте помощи, подкрепи, солидарност. Да, трябва, ама само за България", каза още той.

Иван Иванов очаквал, че поне Божаков ще подкрепи прокета по простата причина че поне 2 пъти е внасял законорпоект и едори е бил негов вносител. Поне вашата ПГ да кажат, добре че бяха БСП д апдокрепят няколко закпр ние пдокре - безплатни градини, учежбници, надбваки. Сега имаме уник шанс да се обединим и да дадем ясен знак за бг гражд които раб че не са забравени от д и че ще получат постоянен а не кампаниен ангажимент от дъежавата. всеки б юе има подпомагане за раждането на деца, котио се раждат и остават в България. 

Пак фалшива новина България давал пари за украинци, заяви Божанков, връщайки се отново към Украйна. Все пак каза, че ще пдорпеи законорпиекта Соц пол е чат, но не водвща, водеи са дох на хората, този палралмет направи за тов амалко, Необг е реформаторско, проевропейско мносизнство. след това пак започна да атакува "проруската партия "Възраждане".

Тошко Йорданов не харесвал раздаването на пари на калпак без анализ, предложението на БССП било на ръба. И поиска БСП да не си приписват всички социални придобивки в после години - те били в програмите и на други партии, които били в управлението. "Не знам на кого викам БСП, те са 4 човка в зала с 6 председателя", вметна обаче той.

Йорданов поиска хората му в ИТН да гласуват "за"  по законопроекта с уговорка, че ще се прецизира между двете четения.

След това подхвана с критики финансовите рамки и бюджети от Асен Василев. "Тия от ПП да не говорят, защото за комунисти. А тия от ДБ, и вие носите грях за това. Следващият бюджет трябва да стимулира икономиката, за да има за социални плащания. Бюджетът е на дефицит заради необмислените социални плащания, с които го натоварихме", гневен бе той.

Корнелия Нинова, която бе в кабинета Петков реши да обори тезата на Божанков, че социалистите винаги харчат пари на калпак.

"Колеги от ПП-ДБ и ИТН, направихме хубави неща заедно, а не да се плюете един друг. Да, по настояване на БСП", каза тя и изброи някои от социалните стъпки по времето, в което работеха заедно. А всичко това довело до повишаване на покупателната способност и подобряване на икономиката. 

Тошко Йорданов обаче настоя, че и по света десните правителства оправят икономиката, ако ще и да ги обвиняват, че са лоши - налагало се да има стриктни бюджети. 

Красимир Вълчев, единственият взел отношение по темата от ГЕРБ, видя обратна страна в предложенията - "увеличаване на фискалната скала за инвестиции". Всички в НС подкрепяли иначе хубави неща, но изконсумирали разходите за инвестиции. "И без инвестиции едва връзваме 3% дефицит. Искаме да продължим да сме добри, мога да направя списък със 100 неща, които са хубави, но ако ги гласуваме ще катастрофираме. Или ще изпаднем в спирала на дефицити, повече от 3%, или до неизбежно увеличаване на данъчно-осигурителната тежест.", предупреди бившият образователен министър.  Според него за 3 г. сме подкопали потенциала за растеж, а трябва да има повече високодоходни работни места. Само това ще помогне срещу нетната външна миграция. Колективното ни желание да правим добро или политика прави общ проблем, настоя депутатът от ГЕРБ.

Нинова смята, че при разумна и национално отговорна политка може да се задалеят пари за инвест и капиталови разх Мжое да се прави активна соц политика и силен ик растеж, И времето го е показало, но има нужда от политическа воля за това.

Други от От страната и света

С чествания днес и утре отбелязваме 100-годишнината от освещаването на „Св. Александър Невски“

Българската православна църква (БПЦ) ще отбележи тържествено на днес и утре, 22 и 23 ноември, изпълването на 100 години от освещаването на патриаршеския ставропигиален храм-паметник "Св

Атанас Илков обсъжда влизането ни в Шенген по суша с министри от три държави

Вътрешните министри на България, Румъния, Австрия и Унгария и еврокомисарят по вътрешни работи се срещат в Будапеща днес. Срещата е по инициатива на унгарското председателства на ЕС

181 тира нужни, за да превозят у нас 3600 тона евромонети, печатат и 520 т банкноти в евро

Възпоменателните парични знаци с Мадарския конник, св. Иван Рилски и Паисий ще се използват в цяла Европа 520 тона евробанкноти и 3600 тона евромонети ще бъдат отпечатани или изсечени

Православен календар за 22 ноември

Св. ап. Филимон. Св. Михаил воин, българин Св. ап. Филимон бил от 70-те Христови ученици. Той бил обърнат в християнството от св.ап. Павел и пострадал за Христа от гърците езичници по време на

Само в "24 часа" на 22 ноември - Педофилите по-агресивни, държавата хаотично ги брои

Само в "24 часа" на 22 ноември четете: Педофилите по-агресивни, държавата хаотично ги брои - За 3 години опасен ръст на блудства и изнасилвания на деца; Жертвите през 2023 г

>