80 г. навършва Кина Гърбова, гроздоберачката от 2-та лева. Почитат я като символ на Сухиндол
Семейството й подготвя голямо тържество за кръглата годишнина
Кина Гърбова от Сухиндол, по-известна като Кина Двулевката, навършва 80 години на 11 септември. Девойката, чийто лик е върху банкнотата от 2 лв. от 1962 г., е набор на 9 септември 1944 г., но я записали на 11 септември. "Навремето са записвали новородените след известно време. Докато стигне в селсъвета, минават няколко дена. След една седмица им давали имена. Трудни години, военни", обяснява кметът на Сухиндол Пламен Чернев. За юбилея общината е подготвила подарък и голям букет. "Все пак тя е една емблема на Сухиндол, имайки предвид, че беше на 2-та лева 34 години. Чакаме само да разберем къде ще ѝ ги поднесем. Дали тя ще си дойде в Сухиндол, защото си живее при близките в Плевен", обясни кметът, който познава леля Кина от дете. Семейството подготвя голямо тържество за кръглата годишнина на 22 септември в Сухиндол, издава той. Когато си е в града почетната гражданска на Сухиндол е неотлъчно обгрижвана от общинските служители, включват я в програмата "Топъл обяд", пазаруват й и я гледат като писано яйце.
Цял живот жената е изкарвала с честен труд парите си и е научила на това и своите дъщери и внуци.
Кина Гърбова е родена в Батак, но идва да учи в Сухиндол, където преминава животът ѝ. През 1960 г. Кина и съучениците ѝ от реалната гимназия са изпратени на лятна бригада на лозята в Сухиндол. Ненадейно пристига известният по онова време софийски фотограф Любомир Чаракчиев. Търси подходящи сюжети за снимки, с които да участва на международна фотографска изложба в ГДР. Харесва младите и весели берачки с кошници в ръце, и им посвещава цяла фотосесия. От многото снимки той избира няколко, които изпраща за Германия. Едната от тях печели първото място на изложбата - тази с Кина Гърбова.
През 1962 г. на поредната, пусната в обращение нова парична серия, върху банкнотата от 2 лв. е публикувана снимката с гроздоберачката от Сухиндол. Кина научава, че е станала популярна от своите съграждани, които я посещават вкъщи, за да и покажат новите банкноти. По-късно по телефона ѝ се обажда и самият фотограф, който потвърждава новината. За използването на лика й тя получава еднократно сумата от 200 лв. и прякорът Кина Двулевката от съгражданите си.
Когато излиза емисията с нейния лик, тя тъкмо е родила дъщеря си. Свекърът се връща от банката с пачка с двулевки и ги хвърля в кошчето на бебето с думите: "Да имаш майка си за спомен!", разказва като виц леля Кина.
Тя работила първо като домакин в стола на местната детска градина, а след това като готвач и домакин в стола на сухиндолския винзавод. Когато идвали чуждестранни делегации, винаги представяли Кина на гостите и разказвали историята с появата на лика ѝ на банкнотата. Чужденците оставали изумени как е възможно обикновена жена от народа да бъде избрана като символ на една от най-разпространените банкноти.
Любопитното е, че купюр от зелените двулевки се пази днес в Британския музей в Лондон. При това редом до банкнотата от 500 лв., емисия 1943 г. с лика на малкия цар Симеон II. У нас признанието идва доста по-късно. През 2015 г. по идея на кмета Пламен Чернев Кина Гърбова официално е удостоена със званието Почетен гражданин на Сухиндол.