Италиански кинозвезди с апел: Да забраним смартфоните в училище
Рояк от известни италиански актьори и актриси подписаха петиция до министъра на образованието Джузепе Валдитара да се забрани използването на смартфоните в клас от ученици до 14-годишна възраст. Социалните мрежи пък трябва да бъдат забранени за ученици до 16 г., апелират още представителите на киното.
Петицията „Смартфон и социални медии – за всичко си има време", беше подписана и от други популярни личности от сферата на образованието, педагогиката и културата. Сред поддръжниците са известните актьори и носители на многобройни награди за кино Пиерфранческо Фавино, Валерия Голино, Лука Дзингарети, Стефано Акорси, Паола Кортелези, Ана Фолиета. Заедно с останалите от подписалите апела те зоват по този начин да се подпомогнат новите поколения.
„Вече е ясно,че преди 14-годишна възраст личният смартфон може да бъде много опасен, така както и отварянето на социалните мрежи преди 16-годишна възраст", се казва в петицията. Тя е по инициатива на Даниеле Новара и Алберто Пелай. Според тях е доказано, че в училищата,където не се допускат смартфони, учениците социализират и възприемат материала много по-добре.Преди 14-15 г. онази част от мозъка на подрастващите, която касае емоциите, е много уязвима и податлива към ангажираност в социалните мрежи и видеоигрите, се аргументира още в апела. Подписалите го поясняват, че не искат да се обявят против технологиите, а са в подкрепа на позицията на учените, че има зони в мозъка, които са изключително важни за когнитивните възприятия. Те не се развиват добре, ако малолетният ангажира в дигиталната сфера дейността и преживяванията си, вместо да ги изживява в реалния свят, се казва в петицията.
Авторите й цитират научни изследвания от последните години, според които след 2013 г. проблемите при подрастващите са се увеличили значително. Смартфонът променя радикално при малолетните начина на социално общуване, създава зависимости, води до промени в бялата зона в централните мозъчни зони, свързана с усвояването на четенето и писането.
Петицията се подкрепя от депутатката от Демократическата партия Симона Малпеци, която я отнесе до разглеждане в парламента в качеството си на зам.-председател на Комисията за децата и юношите.