Община Пазарджик заведе насрещен иск за близо 6 млн. лв. към фирмите, рециклиращи боклука
Община Пазарджик заведе насрещен иск срещу оператора, рециклиращ боклука, с който бившият кмет на града Тодор Попов е сключил през 2020 г. договор за сепариране, компостиране и рециклиране на отпадъците на цялата община. Това съобщиха от кметската администрация в града. Искът е разделен на два за обща претенция от 5 806 302 лева и са за неизпълнение на договора по обществена поръчка и за неплатени с години сметки за вода и ток.
Парадоксалното е, че договорът забранява общината да търси правата си пред българския съд на три съдебни инстанции, а я ограничава само до арбитраж, при това не пред арбитражния съд на Българската търговско-промишлена палата, а от Арбитражния съд при съюза на арбитрите в България – институция, разглеждаща само граждански и търговски спорове на една единствена инстанция, без възможност за обжалване на решението по същество.
Първият иск, заведен от местната община, е за заплащане на неустойка за просрочване на изпълнението на задължения по договора за обществена поръчка в размер на 5 780 899,50 лева. Доколкото операторът на сепариращата инсталация е в просрочие по отношение на дължимите суми за разходвана вода и електроенергия, заплатени от Община Пазарджик, то същото е изпаднало в забава и дължи неустойка съгласно чл. 30 от договора в максимален размер, а именно 25 % от стойността на целия договор.
Вторият иск е за непогасени главници в размер на 25 402,73 лева, представляващи вземания на Община Пазарджик за невъзстановени разходи за вода и електроенергия.
Операторът на сепариращата инсталация пръв заведе иск срещу Община Пазарджик, позовавайки се на клаузата на подписания от Тодор Попов през 2020 г. договор, според който общината се задължава да заплаща на фирмите по 115 000 лева на ден, ако не заплати навреме която и да е от многобройните фактури, независимо дали се касае за неплащане на 5 лева или 5 млн. лева.
Делото ще се гледа на 11 септември в Арбитражния съд при съюза на арбитрите в България.