Вече 2500 лв. средно на учител, но пак липсват по математика, IT, биология, химия

09.09.2024 08:30 Ярослава Прохазкова
Дефицит има и за учители в занималнята в отделни райони. СНИМКИ: “24 ЧАСА”

Финализиране на ремонтите и попълване на липсващите учители по някои предмети - това са двете големи грижи на директорите в последните дни преди 15 септември. И докато повечето майстори вече са на финала, проблемът с преподавателите традиционно остава въпреки сериозното увеличение на заплатите в образованието през последните години. По-доброто заплащане и обновената база в училищата привлече към преподаването по-млади кадри и запълни големите “дупки”. Но все още не успя да реши напълно дефицита, който е най-осезаем при точните и природните науки. Така и тази есен преди първия звънец има

80 свободни позиции

за учители по математика, 35 по биология, 29 по информатика и информационни технологии, 15 по химия и др. Данните са общо за страната към 30 август по информация на регионалните управления на образованието, сочи предоставена на “24 часа” справка на Министерството на образованието и науката. До последно текат конкурси и назначенията на учители по места.

За София общо липсват към 200, а за страната - около 1000, пресметна преди дни Асен Александров, председател на Съюза на директорите в средното образование и директор на столичното 51-о СУ “Елисавета Багряна”. Подобни са сметките и на учителските синдикати. Проблемът идва най-вече, когато колега се пенсионира в края на учебната година. Тогава мястото се обявява чак през юли и не стига време да се намери специалист до началото на септември, разясни Александров. Директорите обаче прилагат “хватки”.

“Най-работещите в последния момент са три. Първият е да търсиш пенсионер, който е работил в училището или въобще познаваш работата му. Другият начин да даваш по-големи нормативи на наличните учители, но особено математиците не харесват това. Третият вариант за малките населени места е един колега да преподава по няколко предмета - може

да си учител по история и да си допълваш по химия

Не е много редно, но е по-добре, отколкото децата да стоят без педагог в час”, обясни Александров.

86 432 са назначените на щат учители в България. Общо за учебната 2023/2024 г. педагогическите специалисти (учители, директори, възпитатели, педагогически съветници и т.н.) са 95 574. От тях 20 026 работят в детски градини.

Средната възраст на учителите е 48 години

Психолозите са 1478, а педагогическите съветници - 799.

Реално вече няма преподавател в училище, който да не взема поне около 2000 лева. Според определените от 1 януари тази година стойности минималната основна заплата за главен учител е 1985 лв. Заплащането в системата на предучилищното и училищното образование се определя спрямо длъжността и придобитата степен от кариерното развитие, така че реално средната вече се движи около 2500 лв. заради начисленията за стаж и клас.

Педагогическите специалисти вземат и допълнителни възнаграждения - при наставничество, при участие в изпити, в ролята им на класен ръководител и др.

Минималната основна работна заплата за логопед, психолог, педагогически съветник с придобита първа степен от кариерно развитие пък е 1913 лева.

Въпреки това в столицата, където естествено са съсредоточени и най-много училища, се търсят и кадри извън “дефицитните” математически специалисти.

Учител по математика, по руски, начален за целодневно обучение, по физика, по изобразително изкуство, по география, ресурсен учител са позициите, обявени по последна информация в София-град.

В Пловдив могат да се похвалят, че реален дефицит няма, защото университетът “Паисий Хилендарски” обучава преподаватели по всички предмети. Но все пак най-малко са желаещите да учат децата на физика и математика, отчитат от Регионалното управление на образованието. “За учители по тези специалности има по-малко кандидати и съответно конкуренцията е по-слаба. А само при висока конкуренция можем да имаме най-добрите преподаватели”, коментира шефката му Иванка Киркова. Сред основните причини е сложността на материята, която затруднява децата и прави обучението по-специфично. Директорът на Английската гимназия в Пловдив Николай Радев, който е учител по математика, посочва и друго обяснение - колегите се насочват към приложната математика и информатиката, не им се занимава с чиста математика и преподаване, твърди той.

Във Варна има недостиг на учители по природни предмети. Там трудно се намират и по български език, напоследък се усеща липса и на математици. Все пак за новата учебна година ще бъдат запълнени всички бройки, отчита шефката на РУО - Варна, Ирена Радева.

Във Велико Търново най-голям дефицит се очертава в

занималнята в началния курс и в прогимназията,

сочи справка за свободните места към края на август. На сайта на РУО са обявени 12 позиции за учители в групи за целодневна организация на учебния ден. С едно по-малко са вакантните места за педагози по практика и професионална подготовка в различни направления - от горско стопанство до компютърни науки. Дни преди 15 септември се търсят и над 10 преподаватели по чужди езици, основно английски. Незаети са и 7 места за учители по български език и литература, следват математиката и природните науки.

Според шефката на търновското РУО Розалия Личева ситуацията е обичайната за септември и по-скоро става дума не за недостиг, а за движение на работни позиции. “Имат много кандидати, но всяко училище си събира заявленията и не мога да кажа колко”, коментира тя.

“Да, има обявени свободни места и директорите продължават да обявяват”, казва шефката на РУО в Кърджали Ангелина Костова. Но добавя, че със сигурност има повече кандидати, отколкото свободни места. Те са обявени на сайта на инспектората, както и в Бюрото по труда. В сайта на институцията има обявени 14 места, а в Бюрото по труда в последната седмица на август качиха 10 позиции по различни предмети.

“Справяме се засега - къде с правоспособни, къде с пенсионери”, каза началникът на Районното управление по образование в Монтана Трайка Трайкова.

“Все още има незаети учителски места в училищната структура в област Смолян. Преобладават свободните позиции за преподаватели по чужди езици и математика и информатика. Това е така заради

по-високото

заплащане на тези специалисти в необразователни сектори”,

обясни началникът на Регионалното управление на образованието - Смолян, Никола Запрянов.

Незаетите места в общините Смолян, Рудозем, Чепеларе и Баните към са 24. По-голямата част са лекторски и на 4-часов работен, по специализирани предмети. При тях заплащането е 10,15 лв. на час. В някои учебни дисциплини има недостиг и в останалите 6 общини от Смолянска област.

“Недостигът на учители няма да се отрази фатално на учебния процес. Все още има време да се запълнят свободните места. А и директорите имат права да правят

вътрешни разпределения на часовете и да назначат временно неспециалист по даден предмет

до появата на специалист по съответната учебна дисциплина”, обясни Запрянов. Според него непопълнените бройки през последните години са все по-малко заради засиления интерес към учителската професия след увеличените възнаграждения в системата. Тази година е имало голям наплив към обявени позиции в началното образование.

Пет училища в областта обаче

нямат назначени директори за новата учебна година,

тъй като от обявените 11 общо конкурса за тях не се явили кандидати. Това са малки училища в отдалечени населени места.

Учители по история и цивилизация, английски, немски, руски език, математика, физика, биология и др. предмети са най-търсените вакантни позиции за новата учебна 2024/2025 година в училищата в Пазарджишко.

Най-голям дефицит има за преподаватели по история и цивилизация - там се търсят 9 учители.

Просветни експерти коментират, че все по-малко младежи завършват висшето си образование по този предмет.

Недостиг има и при учителите в целодневната организация на учебната дейност и тези по чуждоезиково обучение - английски, немски, руски, като за последния предмет се предлагат лекторски часове в различни учебни заведения без норматив за учителско място. Регионът е сред тези, които са заявили най-много свободни места за работа в сферата на образованието в региона - 95. Само за община Пазарджик са обявени 54 позиции, следвани от община Септември с 22 работни места, 7 в Панагюрище, 6 във Велинград, 2 в Белово и 1 в община Пещера. Преобладават срочните договори.

Други от Просветни

Йотова (по Сендов): Всичко може, но не всеки го може (Обзор)

Всичко може, но не всеки го може - тези думи на акад. Благовест Сендов са толкова адекватни за днешния ден. Този свой любим цитат на академика припомни вицепрезидентът Илияна Йотова по време на

Ремонтират изцяло сградата на Ректората на Софийския университет, първо покрива (Обзор)

Учредяват клуб на посланици, приятели на Алма матер Започва ремонт на Ректората на Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Това обяви ректорът проф

Хуманоиден робот става част от екипа на варненската библиотека "Пенчо Славейков"

Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, той се казва Емма и е част от проект, подкрепен от Посолството на САЩ в България

Проф. Георги Вълчев: На този етап заплатите на университетските преподаватели са ситуирани добре в публичния сектор

С направените промени в Закона за висшето образование, с методиката, която стимулираше качеството, комплексната оценка и научните изследвания, на този етап заплатите на университетските преподаватели

Евростат: 6,5% от студентите в България работят, докато учат (Графики)

През 2023 г. 25,7 на сто от младите европейци на възраст между 15 и 29 години са били наети на работа, докато все още са учели, сочат данни на Евростат

>