Петър I слага данък на брадите. Екатерина II го маха – цял свят празнува и двата императорски акта
От 2010 г. всяка първа събота на септември е Световен ден на мъжкото окосмяване на лицето
Преди 326 години - през 1698 г., руският цар Петър I облага с данък носенето на брада за всички мъже с изключение на духовниците и селяните. Вероятно има някаква връзка със Световния ден на брадата, който започва да се празнува през 2010 г. А датата винаги е първата събота от септември.
По този повод по цял свят се правят паради, състезания и още куп събития, на които мъжете се събират, за да покажат окосмяването по лицето си, да премерят формите и дължините им.
В различни периоди от историята брадата е била задължителна за външния вид на силния пол, била е забранявана и после пак реабилитирана и превръщана в мода. Първите, които организират празници в чест на брадата, са датските викинги. За тях е символ на мъжество и сила и демонстрират уменията си с големи тържества, в които мерят не само брадите си, но и храбростта и военните си умения.
Най-дългата брада е измерена през 1927 г. и стига цели 5 метра. В Рекордите на Гинес обаче влиза индиецът Бхай Сарван Сингх с брада от 2,5 метра.
6 април също се празнува като Ден на брадатия мъж, защото на тази дата през 1772 г. Екатерина II маха данъка върху лицевото окосмяване, наложено от Петър I.