Костадин Димитров: В Европа наричат Съединението Пловдивската революция (Снимки)

06.09.2024 20:47 24 часа Пловдив онлайн
Кметът на Пловдив Костадин Димитров нарече 6 септември 1885 година става най-пловдивският ден в новата българска история. Кадър: БНТ
Президентът Румен Радев прие почетния строй.
Хората на най-висши държавни постове бяха в Пловдив за зарята.

Слово на кмета на Пловдив на заря-проверката за празника на града

Днес ние с открити сърца ви приветстваме с „Добре дошли" в Пловдив в деня на 139-ата годишнина от Съединението на България и празника на нашия град. Вече осем хилядолетия Пловдив присъства на картата на Европа и неслучайно е титулуван като един от най-старите живи градове в света. През Античността той е столица на римската провинция Тракия и запазените театър, стадион, форум, раннохристиянски базилики днес са едни от символите на културно-историческото наследство на България. По време на Възраждането Пловдив е оня светилник на националния дух, от който се запалва и разгаря искрата на борбата за българска църква, просвета и национално-освободително движение.

Пловдив е духовен център на българските земи и веднага след Освобождението. След злощастните решения на Берлинския договор Великите сили оставят Пловдив и южнобългарските земи в новата провинция Източна Румелия. Но не унинието и покрусата изпълват сърцата на българите в нейната столица и те от първия ден се захващат с изграждането на автономията като втора българска държава. Пловдив събира елита на нацията, излизат първите общобългарски вестници, създадени са първите в българските земи библиотека и професионален театър. Само след три-четири години Източна Румелия вече е по-добре организирана, по-демократична и по-богата от свободното Княжество.

Пловдивчани пренебрегват облагите на столичния град – по-високите заплати, свободния достъп до необятните пазари на Османската империя и доходите от търговията и избират да бъдат българи в обединената Родина.

Запалената искра на Съединението в Пловдив е поета от старите дейци от четите и въстанията в Тракия, които в ранната пролет на 1885 г. създават Българския таен централен революционен комитет. Годишнините от смъртта на Христо Ботев и Хаджи Димитър се превръщат във всенародни манифестации и трибуна на идеята за Съединението. Иван Вазов най-точно е прозрял същността на историческия момент: „Съединението не можеше да не бъде успешно, защото най-напред беше завладяло умовете и сърцата на всички българи."

6 септември 1885 година става най-пловдивският ден в новата българска история. В ранната утрин народът и войниците под командването на майор Данаил Николаев обявяват Съединението на Източна Румелия и Княжество България. В Европа наричат събитието Пловдивската революция и са поразени от дързостта на един малък народ да вземе съдбата си в свои ръце и да се противопостави на Великите сили.

И днес ние се удивляваме от уроците на единството на нашите предци в името на националната цел – обединена и просперираща България. В създаденото на 6 септември Временно правителство участват представители на всички политически сили в Пловдив, загърбили довчерашните си дрязги и противоречия.

И става нещо невиждано и до днес в българската история. Апостолите, главните организатори на паметното събитие, с чувството, че са свършили своята историческа мисия, се оттеглят с достойнство от горещата сцена на събитията.

И защитата на Съединението като свой върховен дълг поемат държавните мъже на България. Проявената мъдрост и дипломатичност спечелват симпатии към българите в цяла Европа.

Германският репортер Артур фон Хун в своите репортажи от Пловдив е поразен от мирния труд на българи, гърци, турци, арменци, евреи, чиито магазини са един до друг в централната градска част и това е доказателство за утвърдения от векове пловдивски модел на мирно съществуване на етнически и религиозни общности.

И сега градът ни е еталон за толерантност и уважение между неговите жители. И от всеки от нас зависи да запазим този модел и да го предадем на поколенията.

Днес Пловдив е изправен пред предизвикателствата на модерния град, но пловдивчани винаги сме намирали сила в единството. И сигурен съм, че пазейки заветите на Съединението, заедно ще успеем, защото гледаме и работим в една посока – за красив и подреден град с горди и достойни хора. Защото Пловдив не е просто място на картата. Той е място в сърцата ни.

Честит празник, пловдивчани!

Честит празник, българи!

Други от От Пловдив

Баба със снимка на блъснатата си внучка към подсъдимата водачка в Пловдив: Вижте какво дете убихте!

2 години условно с изпитателен срок от 4 е наказанието на Веселина Семова "Вижте какво дете убихте!" Това извика в съдебната зала бабата на блъснатата на пешеходна пътека в Пловдив 13–годишна

Над 230 хил. лв. събра за два дни благотворителният фестивал "Нощ на Ангелите" в Пловдив

231 672 лв. се събраха от благотворителния фестивал "Нощ на Ангелите", който се проведе на 14 и 15 септември на Гребната база в Пловдив. Със събраните средства ще бъдат подкрепени каузите на 3 деца –

Шефски рокади в пловдивския кучкарник и в зала "Колодрума". Каква е причината за тях?

Дългогодишният директор на Зооветеринарния комплекс Георги Божев преместен като координатор в "Чистота" 18-ият в листата на ГЕРБ за Пловдив-град на последните парламентарни избори Йордан Алексиев е

За осми път пръскат срещу комари в Пловдив, май е за последно

Обработката приключва на 3 октомври в кварталите "Прослав" и "Коматево" Извънредно пръскане срещу възрастни комари в Пловдив предприема "Дезинфекционна станция", информират от общината

Откриха 6 флакона с райски газ в колата на 20-годишен пловдивчанин

Безакцизни електронни цигари открили полицаи от Трето РУ в колата на 20-годишен пловдивчанин. При претърсване в спрения за проверка автомобил униформените иззели 37 устройства със съдържание на

>