Здравното досие вече в телефона – вземете го без пари и електронен подпис

06.09.2024 18:00 Александър Трайков
СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ

Новото приложение еЗдраве дава достъп до цялата налична медицинска информация за нас от 2022 г. досега

Всеки българин вече може да получи безплатен и лесен достъп до електронното си здравно досие, без да му е необходим електронен подпис.

От 4 септември е създадена възможност гражданите да получат достъп до електронното си здравно досие чрез служители на Регионалните здравни инспекции (РЗИ), Районните здравноосигурителни каси (РЗОК) и “Информационно обслужване”. Разкрити са и временни изнесени пунктове на ключови места в градовете, където служители на РЗИ, РЗОК и “Информационно обслужване” съдействат за получаването на достъпа.

Така всеки, който иска, може само с едно плъзване на пръста си да проследи всички болнични процедури и манипулации,

които са му правени от 2022 г. насам. Така служебната здравна министърка д-р Галя Кондева се надява да се осигури по-голям контрол върху извършваните медицински услуги както от страна на държавата, така и от страна на гражданите.

“Преди организирането на тази кампания получаването на достъп до електронното здравно досие беше възможно само с квалифициран електронен подпис, сега позволяваме сдвояване на място с помощта на служители на РЗИ. Вече този процес върви в цялата страна. Радваме се на големия интерес, защото преди месец имахме само 70 хил. потребители на еЗдраве, което е крайно недостатъчно, имайки предвид инвестицията, която се направи за неговото създаване”, заяви Кондева малко след като направи проверка на работата на пункта пред централния вход на НДК.

Сдвояването не може да бъде направено от вкъщи,

ако нямаме електронен подпис. Единственият начин то да се случи е с помощта на РЗИ, в РЗОК или в сградата на националния системен интегратор “Информационно обслужване”. Така, въпреки че достъпът до здравната ни информация се улеснява, пак не се избягва чакането по опашки и гишета.

Преди да седнем на специалния пункт пред служителите на РЗИ,

На място предоставяме валидна лична карта, имейл адрес за обратна връзка и телефонен номер

След като регистрацията е направена успешно, в еЗдраве всеки пациент ще може да види информация от 2022 г . досега за всички:

  1. прегледи,
  2. направления,
  3.  ваксини,
  4. рецепти,
  5. лабораторни резултати,
  6. болнични престои
  7. кръводарявания
  8. график за ежегодните задължителни профилактични прегледи и изследвания на кръвната захар.

“До края на месеца очакваме и допълнителни услуги като информация и известия за профилактични прегледи и прилагането на задължителни ваксини. Също така родителите, които са сдвоили мобилното си устройство с еЗдраве, ще получават информация за детето си на личния си профил, докато то не навърши 18 г.”, обясни още д-р Кондева.

До края на годината личните лекари ще получат достъп до електронните ни здравни досиета,

за да могат да попълват в еЗдраве данни за услугите, от които сме се възползвали. Отговорността за личната ни информация лежи върху “Информационно обслужване” и Министерство на елеткронното управление, уверяват от здравното ведомство.

Какво липсва в досието:

Други от Докторе кажи

Д-р Димитър Николов: Атеросклерозата вече не е заболяване само на възрастните – все по-често я срещаме при хора между 30-40 г.

С фенестрирани стентграфтове до момента са спасени 12 души. Пациентът с първата фабрично произведена ендопротеза се възстановява отлично, твърди началникът на отделението по съдова хирургия в УМБАЛ

СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха от маймунската шарка

Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox

Галя Кондева: Ваксинационното покритие срещу грип се е увеличило до 3-4 пъти

Ваксинанационното покритие срещу грип в България се е увеличило с до три-четири пъти през последните години. Това коментира пред журналисти служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева в

Все повече жени в България забременяват с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година

Ортопеди от болницата в Благоевград присадиха нерв от крак на ръката на пациент след злополука

4-ма лекари са извършили т.нар. кабелна пластика, при която се присажда нерв, продължила 3 часа и половина Този вид интервенция, се прави много рядко у нас - само в "Пирогов" и в още 1-2

>