Митрополит Николай за държавата днес: Така са изглеждали последните дни на Второто българско царство
- И няма как нормално мислещите и грамотни хора да не си помислят дали пък знаците, които виждаме около нас, не са предизвестие за края и на третата, попита владиката
- Говорете всички в съгласие и оттук ще дойдат импулсите на новото българско Съединение, обърна се той към пловдивските управници
"Дните, които преживяваме, са непознати в цялата българска история по степента на разединение, разцепление и нравствен упадък. Всъщност може би така са изглеждали последните дни на Второто българско царство."
Това сравнение направи пловдивският митрополит Николай в проповедта си на молебена за 139-ата годишнина от Съединението на България.
"Някогашната велика и уважавана държава е била раздробена на малки владения, феодални господари, воюващи един с друг и разхищаващи силите на народа в междуособни стълпотворения. Българските земи са били обезлюдени в резултат на нищета, на болести, на масова емиграция, на нахлуване на всякакви ереси, разпад на моралните ценности и загуба на каквито и да е духовни ориентири. Така е свършила втората българска държава. И няма как нормално мислещите и грамотни хора да не си помислят дали пък знаците, които виждаме около нас, не са предизвестие за края и на третата", продължи владиката. И подчерта пред пловдивските управници, събрали се в църквата "Успение Богородично", че в такива времена най-важен е личният пример.
"Пловдив винаги е давал пример на България и аз съм сигурен, че вие сега можете да го направите отново. Пловдив е станал водещият български град през Възраждането, моралната столица на България и градът на Съединението, защото тук православната ера има корените си от 2000 години. И защото нашите предшественици са се възприемали като бащици на тази вековна традиция и са носили в себе си християнската нравственост, която е източникът на истинската сила. Обръщам се към градските първенци на Пловдив с думите на свети апостол Павел: "Приемайте се един други, както и Христос ви прие за божия слава. Имате едно сърце и душа." Говорете всички в съгласие и тогава гласът на Пловдив ще се чува силно и оттук ще дойдат импулсите на новото българско съединение. Дайте пример на България, както вашите предшественици го дадоха преди 139 години и ще бъдете блажени, както са ония, които дават, а не тия, които взимат", призова митрополит Николай.
След молебена бяха положени венци и цветя пред паметника на Гавраил Кръстевич, генерал-губернатор на Пловдив, който не се е възпротивил на Съединението.