Над 100 компании прилагат дуално обучение в Пловдив с елитни училища в града

06.09.2024 10:22 Радко Паунов
СТЕФАН СТОЯНОВ

Да си подготвиш кадри още от училище, осъзнаха колко е важно големи пловдивски компании преди 10-ина години. И не престават да отделят ресурс за дуални паралелки. Резултатите са факт. Децата влизат отрано във фирмите и усвояват процеса на работа, а след това имат възможност и да избират, когато завършат училище.

"Над 100 са вече компаниите в Пловдив и региона, които участват в дуални форми на обучение. Най-голяма промяна в тази област направи Професионалната гимназия по дървообработване и вътрешна архитектура.

Много добре в тази област работи и ПГ по хранителни технологии и техника. Като цяло над 10 гимназии в Пловдив се справят много добре с тази форма, а бизнесът заради конкуренцията и намаляващия избор на работна ръка започна да обръща внимание на учебния процес", посочва Стефан Стоянов, три мандата зам.-кмет по образованието във втория град, а сега докторант в Пловдивския университет.

По думите му Пловдив продължава да е един от водещите образователни центрове в страната. Един от минусите му е, че няма достатъчно развито частно образование. А за един голям град, в който непрекъснато живеят чужденци, това е важно.

"Училищата, които преподават в смесена форма, са едва няколко. Детските градини също не са добре развити в това отношение. А децата от смесени бракове имат нужда от такива заведения", смята Стоянов.

Категоричен е, че мрежата от частни училища трябва да се разширява, а сегашните да стават по-добри. Това е стъпка за интернационализиране на града, важна е и за бизнеса.

Пловдив в момента има нужда от 5-6 нови ясли, за да може младите семейства да ползват услугата. Училищата като цяло са на добро ниво. Неслучайно в тях се обучават деца от целия Южен централен район.

От гледна точка на дигитализацията има много успешни учебни заведения. Сред тях е ЕГ "Иван Вазов", както и поне още 10-ина, които са много напред във въвеждането на облачните технологии.

"Със STEM центровете към края на следващата учебна година има шанс да достигнем до 10% от децата, които работят с професионални компютри в гимназиите, а това е голям напредък", убеден е Стефан Стоянов.

Пловдив е и вторият университетски център у нас след столицата с близо 35 000 студенти. Но не във всички се преподава на чужд език освен на български. Много добър пример е Медицинският университет, който въведе програми и на английски и в момента около 30% от студентите му са чужденци, и то предимно от Европа.

"Добре е такива програми да въведат и останалите вузове, ако искат да са конкурентоспособни. Няма да е лошо и да канят преподаватели от чужбина като гост-лектори", препоръчва Стоянов.

Други от Просветни

Директорката на ЦЕРН при българския научен елит, откриват изложба за 25 г. наше участие

Докато войната разделя Израел, Палестина и Иран, центърът в Женева събира изследователите им в общи проекти Д-р Фабиола Джаноти, генерален директор на ЦЕРН, пристигна в България

INSAIT ще представи първия изкуствен интелект на световно ниво

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) ще представи нов изкуствен интелект от последно поколение, създаден да работи на български език

За вдигане на заплатите и 3 януари - неучебен настоява учителски синдикат

"Синдикатът "Образование" направи проверка на нарастващото напрежение в сектора "Средно образование" във връзка с липса на политическа отговорност от българските депутати и риск от неприемане на

Цоков обсъди включване на обучения за пилоти на дронове в STEM кабинетите

Служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков се срещна с председателя на Европейската асоциация за автономен транспорт и отворени системи (ATOS) Радослав Атанасов

Инициативата на президента „Подкрепи една мечта“ ще окаже финансова помощ за образование на 21 младежи

Инициативата на президента „Подкрепи една мечта" ще окаже еднократна финансова помощ за образование на 17 студенти в първи курс и четирима отлични ученици в 12-и клас

>