Пазарите в Пловдив стават смесени търговски зони с магазини и заведения
Клиентите искат всичко да си купят от едно място, обяснява шефът на “Общински пазари” Димитър Караилиев
Пазарите в Пловдив ще се развият като зони за търговия на всякакви храни – не само плодове и зеленчуци, а и фермерски продукти, ще има и заведения. Това се планира след успеха на тържището до Гребната база, където през 2010 г. временно бяха преместени търговците от Четвъртък пазара, докато трае ремонтът му. Той приключи отдавна, но сергиите до Гребната база останаха, а после до сергиите за селскостопанска продукция се появиха магазини, кафене и ресторант.
“Това място стана много привлекателно за клиентите, защото се предлага голям избор от стоки. Вече работят млекарници, хлебарници, рибен магазин, заведения. Получи се нещо като хибриден пазар – с плодове и зеленчуци, но и с магазинчета на занаятчийски производители на храни”, описва шефът на предриятието “Общински пазари” Димитър Караилиев.
Наблюденията му сочат, че навиците на купувачите са се променили и когато отидат на едно място, искат да намерят там всичко, от което се нуждаят. Затова и са доволни, че на пазара до Гребната база, останал без име, защото все още се води временен, могат да си купят не само зарзават, а и мляко, месо, хляб и т. н. “Вероятно хипермаркетите преди години зададоха този тон и това доведе до отлив от пазарите. Влизаш в голям магазин, за да пазаруваш всякакви стоки, и макар да знаеш, че на пазарите плодовете и зеленчуците са с по-добро качество, няма да отидеш до тях, искаш да приключиш в един търговски обект. И ако сега на пазара има магазини и за други стоки, се получава същият ефект”, допълва Караилиев.
Повече свободни площи до сергиите на Гребната база няма, но този модел може да се пробва на други места. Планира се първо това да се случи на Понеделник пазара, който също е стар и добре познат на хората. Но в последните години в района беше променена организацията на движението, няма къде да се паркира и клиентите намаляха рязко. Затова има много незаети маси и предстои там да бъдат обособени терени за поставяне на павилиони за продажба на различни видове храни и заведения. Останалите пазари в града – в районите “Тракия” и “Източен”, се развиват добре, в тях вече има зони за бързо хранене и магазини за консервирани храни.
Около Четвъртък пазара също има търговски обекти, кафенета и ресторанти, така че не се налага да се работи в тази посока. Време е обаче за нови ремонтни дейности. “От основната реконструкция са минали 13 години и се налага сградата да се остъкли, да се освежи и да се климатизира. Така Четвъртък пазарът ще стане затворен хубав пазар, в който стоката няма да търпи щети заради студове или горещини, а и за търговците ще бъде по-комфортно”, убеден е шефът на предприятието. Сега особено потърпевши са продавачите на цветя, които ги крият под големи чадъри през лятото, но във високите пловдивски температури те вехнат за часове. “Имам една много голяма амбиция – покривът на пазара е голям – 1300-1400 кв. м., и ако там бъде изградена фотоволтаична централа, тя ще издържа ефективно целия обект”, разсъждава Караилиев.
От концепцията за смесена търговия изключение прави Руският пазар, който общината стопанисва от пролетта, когато изтече срокът на концесията. Там от години се продават дрехи, обувки и всякакви промишлени стоки на ниски цени, не е тържище за плодове и зеленчуци, затова и не се планира да се затвори веригата с магазини и обекти за хранене. “Обектът е в добро състояние, само източната стена и оградата се нуждаят от ремонт. Смятаме да изградим и видеонаблюдение и автоматична бариера за паркоместата, за да бъдат търговците по-спокойни и сигурни”, изброява ръководителят на предприятието. В по-далечно бъдеще се мисли и за изграждането на нов пазар - в район “Северен”, където на общински терен с лице към “Брезовско шосе” има няколко сергии. Но за да стане истинско тържище, трябва първо да приключи ремонтът на шосета, после да се проектира и да се намерят средства за строителството на модерен обект за търговия със селскостопанска и друга продукция.
Предприятието “Общински пазари” стопанисва и подлезите, които са пълни с магазини Не са се отказали наемателите дори в съоръжението под Централна гара, макар че в съседство се работи по изграждането на нова пътна връзка под жп линиите и целият район прилича на строителна площадка. “Събирането на приходите върви нормално, а откакто си взехме Руския пазар, те дори се увеличиха”, казва Димитър Караилиев. Предстои предприятието да се заеме с управлението и на друг пазар с изтекла концесия – този в “Столипиново”, и Караилиев е сигурен, че и там постъпленията ще тръгнат нагоре.