Д-р Десислава Илиева: В “Пълмед” всеки ден идват млади хора с метаболитен синдром
Той често води до невъзможност за забременяване и лоши спермални показатели. Пациентите, които ни се доверяват, бързо решават проблема, казва ендокринологът
- Д-р Илиева, все по-често млади хора без заболявания се оплакват от рязко покачване на телесното тегло. Без да променят начина си на хранене, натрупват килограми в областта на корема, имат отпадналост, сърцебиене. Чести симптоми ли са това сред вашите пациенти и аларма за какво заболяване може да бъдат?
- Затлъстяването е все по-често срещан проблем сред хората в активна възраст. Голяма част от пациентите ни търсят именно с такъв тип оплаквания. Положителното е, че стигнал до нас пациентът вече е направил първата крачка към осъзнаване на проблемите си и търси решение и основна причина за тях. Затлъстяването е един от компонентите в метаболитния синдром. Той не е конкретно заболяване, а е съвкупност от симптоми и заболявания. Така нареченият синдром Х включва рискови фактори като високо артериално налягане, повишена кръвна захар или данни за захарен диабет тип 2, повишени нива на холестерол, повишена обиколка на талията и затлъстяване. Нашата работа е да открием има ли отклонения във въглехидратния метаболизъм, има ли нарушения в мастния профил и жлезите с вътрешна секреция. Ако открием проблем, започваме специфично лечение и даваме подробно насоки за промяна в стила на живот по отношение диетата и физическата активност.
- Изследванията за диагностика на метаболитния сидром може ли да се направят с направление от личния лекар, или е необходимо да се заплатят от пациента? В тях включват ли се и генетичните?
- Разширена диагностика на метаболитен синдром при нас може да се провежда и амбулаторно – като част от пакета в ДКЦ “Пълмед”- “Метаболитен синдром”, както и в Клиниката по ендокринология в болницата. Възможно е при необходимост да се оцени и гонадната функция при мъжете и жените, както и да се проведат специфични образни изследвания, и при поставена диагноза да се инициира конкретна терапия, която е строго индивидуална за всеки пациент. В УМБАЛ “Пълмед” имаме възможност за мултидисциплинарна оценка на всеки пациент спрямо конкретните му оплаквания и заболявания.
- Ако не обърнем внимание навреме на тези симптоми, какви усложения може да се получат от развитието на метаболитния синдром?
- Метаболитният синдром крие в себе си доста подводни камъни, ако не се вземат мерки навреме и не се започне специфично лечение. Основното и най-важно усложнения е по-високият сърдечносъдов риск при тези пациенти. Голяма част от тях идват при нас, насочени от колегите кардиолози след преживян инфаркт на миокарда или друг сърдечносъдов инцидент. По отношение на хората в активна репродуктивна възраст метаболитният синдром е една от причините за невъзможност за забременяване и за лоши качества на спермалните показатели при мъжете. При този тип пациенти освен оценката на метаболитния статус ние оценяме и отклоненията в гонадната и тиреоидната ос. Доказано е, че пациентите с метаболитен синдром страдат в пъти повече от стерилитет и тиреоидна дисфункция спрямо здравите хора в активна възраст. При всички тези пациенти нашата цел е откриване на проблема – намиране на решението му и по този начин подобряване качеството на живот на хората. Именно затова в друг пакет от прегледи и изследвания „Репродуктивни проблеми“ сме включили консултация с ендокринолог.
- След диагностицирано заболяване какво лечение може да се предложи на пациентите? Винаги ли то е само амбулаторно с медикаменти, или се налага и болнично?
- Всичко зависи от конкретния пациент. Имаме такива, при които болничното лечение е наложително до стабилизиране на състоянието, след което проследяването и лечението преминават в амбулаторни условия. При по-леките случаи, когато изследванията могат да бъдат направени само в амбулаторни условия, се изписва перорално лечение и пациентът се проследява през определен интервал от време. Проследява се по-дълго време и изисква много дисциплина от страна на пациента и готовност от лекуващия екип да помага със съвети в процеса на промяната. Удоволствието от работата ни е в това да видим подобрението на показателите и повишаване на самочувствието и качеството на живот на пациентите ни.
- В отделението по ендокринология в УМБАЛ “Пълмед”, част от екипа на което сте и вие, често ли приемате пациенти с метаболитен синдром?
- За съжаление, това е една от основните патологии, по които работим. Лошо е, че метаболитният синдром се “подмладява” и при нас ежедневно идват млади, активни хора с проблеми с килограмите, менструалния цикъл и невъзможност за забременяване. За наша радост, пациентите, които ни се доверяват и се вслушват в съветите ни, много бързо решават проблемите си. Нашата цел е да помагаме и да виждаме постиженията на пациентите си.