Социално предприятие в Пловдив дава на хората с увреждания работа и смисъл

06.09.2024 13:15 Ваня Драганова
Мария Зехтинска се чувства полезна за обществото, откакто работи.
Ивайло Янков е намерил реализация в цеха за порцелан и керамика.
Блага Петкова твори с четката.
Руска Симеонова вече е майстор на стъклото.

„Много работодатели се страхуват да наемат хора с увреждания, но ние също можем да бъдем пълноценни. Социалното предприятие на община Пловдив го доказва. Ние работим и сме доволни, че сме полезни за обществото и имаме някаква сигурност", казва 62-годишната шивачка Мария Зехтинска. Тя е в Социалното предприятие на хора с увреждания от самото му откриване през октомври 2018 г.

В него има цех за керамика и порцелан, ателие за играчки от стъкло и шивашка работилница. Там се трудят 28 души. Някои са на 4 часа, защото здравословното им състояние не предполага пълен работен ден.

47-годишният Ивайло Янков, преди здравословните му проблеми да се задълбочат, имал добра кариера – бил външнотърговски агент в голяма пловдивска фирма, офис асистент, занимавал се с подготовка за принтиране върху тениски. „Здравето ми обаче се влоши, получих документ от ТЕЛК за намалена трудоспособност. Стана много трудно, почти невъзможно да си намеря подходяща работа. Но накрая късметът ми проработи и от 4 години съм в цеха за керамика и порцелан. Тук намерих спокойствие, признание и удовлетвореност от работата и от контакта с колегите, които са хора с различни здравословни проблеми като мен", споделя той.л

Подобен е разказът на 50-годишната му колежка Блага Петкова: „Трудно се намира работа, когато имаш удостоверение от ТЕЛК. Но тук се чувствам спокойна и сигурна. Научих се да върша много неща, които дори не съм предполагала, че мога да правя".
37-годишната Руска Симеонова е в стъклодувното ателие от 4 години.

„Първите 6 месеца бяха голямо предизвикателство за мен, докато навляза в същността на този необикновен занаят. Но после заобичах стъклото и всеки ден идвам на работа с огромно желание и усмивка. Работила съм 15 години и преди, но тук се чувствам на мястото си и зная, че е много хубаво да харесваш работата си. Преди да попадна тук, една години търсих работа без резултат. Вече се чувствам сигурна. Щастлива съм, че работя, защото повечето хора с увреждания си стоят вкъщи, а аз се чувствам пълноценна и не тежа на моето семейство", твърди майсторката на играчки от стъкло.
Социалното предприятие за хора с увреждания е създадено през 2018 г. с проект по програма „Развитие на човешките ресурси". Базата му е на бул. „Цариградско шосе" в една от сградите на Комплекса за социални услуги „Свети Георги".

„Някога там е било социално-учебно професионално заведение, в което младежи с увреждания са се обучавали на различни професии. После този тип центрове бяха закрити и децата със здравословни проблеми бяха насочени към масовите училища. Но там няма кой да ги научи на специфични трудови умения, които могат да усвоят. Решихме да се опитаме да запълним тази липса и да разкрием различни производства, като обучим желаещите и им осигурим работа. Започнахме с изработка на сувенири за нуждите на общинските звена, защото Пловдив е туристически град", разказва шефката на социалната дирекция в Община Пловдив Веселина Ботева. После са разкрити шивашкият цех и ателието за изработка на играчки от стъкло.

В началото са назначени 25 души. Срокът на европейския проект бил 1 година, но след изтичането му градската управа запазва предприятието, като финансира дейността му изцяло. С времето
продукцията започва да се продава.

Изработката на сувенири продължава, вече се шие спално бельо за детските заведения в града, работно облекло. Майсторките се гордеят с поръчката на общината да изработят всички знамена, които се подменят ежегодно по входно-изходните и централните пътни артерии преди празника на Пловдив 6 септември. В керамичния цех се правят чаши, подложки и бижута с елементи на народни шевици. На интерес се радват и коледните играчки от стъкло, защото връщат хората в детството, когато елхата се подреждаше много внимателно заради крехкостта на украшенията.

„Директорът на социалното предприятие Ванина Костадинова разработи бизнес план и популяризира продукцията по фирми и базари. Създаде онлайн магазин, вече имат продажби и в чужбина. След това общината предостави помещения и за два физически магазина в подлеза на „Тримонциум" и кв. „Капана" - описва развитието Ботева. - Хората в предприятието получават социални пенсии, но тези пари няма как да им стигат. А и за тях е важно не само че получават заплата, а че работят, чувстват се полезни, това им дава смисъл. Имаше млади хора, които никога не бяха работили, в предприятието дадоха шанс да си създадат трудови навици."

Част от първите шивачки, обучени там, вече са си намерили работа във фирми и така са освободили места за други хора с увреждания. Но и при това положение има чакащи. "Непрекъснато ни търсят и се интересуват от работа при нас. Имаме уверението на община Пловдив, че от Нова година щатът ще бъде увеличен", казва Ванина Костадинова.

А в градската управа планират да разширят още мащаба, когато се отворят нови европроекти с възможност за това.

Други от От Пловдив

1000 лв. плаща млад водач, не спрял на палка в Пловдив, блъснал друга кола и хукнал пеш

Книжката му била отнета за отказ от тест за наркотици няколко месеца преди гонката Глоба в размер на 1000 лв. договори шофьор, попречил на младши автоконтрольори от пловдивския сектор "Пътна полиция"

Кметът на Пловдив дари на пожарната дрон без аналог

Пловдивската пожарна вече разполага с професионален дрон от най-ново поколение, който ще осигури  възможности. Чрез заснемане от въздуха той ще дава на огнеборци и спасители ценно предимство

Пловдивчанката, убила приятеля си с гира, се отказа да обжалва присъдата си от 20 г. затвор

ВКС пък отказа да образува производство по оспорването на близките на умъртвения Божан Пловдивчанката Красимира Лалева, която на 21 октомври 2021 г. уби приятеля си Божан Иванов

ГДБОП разби канал за цигари без бандерол в Пловдив, има арестувани

Голямо количество цигари без бандерол е пресякла в Пловдив ГДБОП, съобщи прокуратурата. Има задържани и предстои държавното обвинение да излезе с повече подробности

Eдиният от обвинените за кражба на 201 хил. лв. в Белозем бил на маса с пострадалия

11 хиляди лева били натъпкани в малка детска касичка в къщата на Стоян Какачоров Защитниците на обвиняемите се съмняват дали това е сумата 42-годишният Георги Тиклев

>