Как Пловдив стана фестивален хъб след Европейска столица на културата (Снимки)
С мегаконцерт градът отбеляза 5 години от провеждането на мащабната инициатива и 10 години от спечелването на титлата
Жива е европейската столица на културата, макар да са минали 5 години от провеждането на инициативата. В това се убедиха стотици, които ознаменуваха с мощен концерт годишнината на централния площад в Пловдив. Много от събитията, които разтърсиха града през паметната 2019-а, продължават да се реализират и днес. Именно те превърнаха Пловдив във фестивален хъб на България, категоричен е изпълнителният директор на фондация “Пловдив 2019” Кирил Велчев.
И това го доказа последният концерт, който започна в 18:30 часа с DJ Dian Solo на площада. Хората се стичаха още половин час преди началото. Купонът продължи със световното трио Kraak&Smaak, което пристигна от Нидерландия. Веселбата приключи с Oscar & the Wolf - един от най-популярните изпълнители на Европа. Мотото на събитието бе “10 години#Заедно, 5 години Европейска столица на културата”. Стефан Стоянов, бивш зам.-кмет по културата, ни връща 10 години назад, през 2014 г., когато Пловдив завоюва честта да стане европейска столица на културата 5 години по-късно. “На 5 септември 2014 г. се прибрахме в града и се събрахме около 20-ина души - хората, работили за победата, да се порадваме. Беше 21 ч. Тогава си дадох сметка, че целият град празнува. Хора се обаждаха, пишеха есемеси, бяха по къщи и ресторанти да празнуват. И после спонтанно излязоха по улиците, прегръщаха се”, връща лентата той.
По думите му самото спечелване на титлата е дало позитивна енергия на всички и това е причината голяма част от събитията да продължават да живеят и сега. HilLs of Rock, One Dance Week, Opera Open не спират да събират многохилядна публика и днес. А продукциите на пловдивския театър - “Одисей”, “Коприна” и “Едип и пророците”, подпомогнати от фондация “Пловдив 2019”, жънат овации по световните сцени. Спектакълът “Одисей”, създаден през 2019 г., предизвика фурор през юни т.г. не къде да е, а в Атина - родината на странстващия герой. Според Велчев HilLs of Rock се е превърнал в най-големия музикален фестивал в страната.
Тази година и през трите вечери събираше по над 20 хил. души публика, за да се кефят на рок групите Korn, Bring me the Horizon и Skindred. След 2019 г. се появи форматът ул. “Станционна” (настоящата “Иван Вазов”), която се затваря специално за проявата и на голяма сцена се редуват изпълнители, а публиката куфее. “Туристопотокът в Пловдив е непрестанен. Когато започнах през 2011 г. като зам.-кмет, тогава в Пловдив рядко се виждаха чуждестранни посетители. Като забележехме група по главната улица, се снимахме с нея. 10 години по-късно туристите са между 2 и 3 милиона годишно Леглата тогава бяха 4500, сега са 12 000. Малките хотелчета имат между 80 и 90 процента заетост. Ако го кажеш на някой хотелиер в Банско или на морето, ще припадне”, допълва Стефан Стоянов.
Според него друго голямо постижение от спечелването на титлата е превръщането на квартал “Капана” в най-посещаваното място. Беше паркинг преди 10 години, а сега е най-популярната туристическа дестинация в страната. Сезонът в него е 11 месеца, само в най-студените дни през януари няма хора. “5 септември 2014 г. обърна тенденцията на Пловдив. Оттогава всяко инвестирано евро в култура се връща по 4. Съвсем смело мога да кажа, че градът, туристите, жителите и бизнесът си търсят културната програма”, смята директорът на “Пловдив 2019”. По думите му в момента е модерно да идваш във втория град, за да изгледаш един фестивал за два дни.
След годината на титлата община Пловдив е инвестирала 7 млн. лева в култура през отворени покани. “Силно се надявам тази устойчивост да се развива и занапред. Много от градовете, които са били европейски столици на културата, нямат силата да продължат този процес. Докато една от големите заслуги на Пловдив е, че запази фондацията и даде възможност да генерира добавена стойност”, убеден е Стефан Стоянов.