Даниел Панов за политиците: Говорят за обединение, а разделят с език на омразата
"Велико Търново има особено и централно място в изграждането на държавността. То започва още по времето на Възраждането, утвърждава се при Учредителното събрание и Търновската конституция, с манифеста на Съединението и достига своя апогей с обявяването на Независима България." Това отбеляза кметът Даниел Панов на научен форум за 139 г. от Съединението в Музей "Възраждане и Учредително събрание".
Той призова към размисъл, до колко днес осъзнаваме мъдростта на думите: "Съединението прави силата", които ще се чуват в речите на всички политици. "И в нашия град на 22 септември ще пристигнат знайни и незнайни партийни лидери, които се сещат за честванията, а май и за народа, единствено, когато наближават избори. Говорят за промяна, за обединение, а през останалото време единственото, което правят, е да разделят с езика на омразата. Разделение, използвано единствено за лични и дребни политически цели", каза Даниел Панов.
На форума, организиран от Сдружение "Велико Търново - историческа и духовна столица на България", бе представена ролята на старопрестолния град в раждането на идеята за обединение на разделените български земи и узаконяването на историческия акт с манифеста на княз Александър Батенберг, подписан в Търново на 8 септември 1885 г. Събитието бе повод да се възроди идеята статутът "Историческа и духовна столица" да бъде вписан в Конституцията.
"Съединението от 1885 г. и след това Независимостта от 1908 г. са от малкото значими национални постижения, които сме постигнали сами. Тези две дати, символизират две ценности, които драматично ни липсват днес - единство и независимост", подчерта конституционният съдия проф.Атанас Семов. В разреза на българската народопсихология той обясни, че сме народ, който страда от "патологична липса на чувство за колективна сила и умения за колективно действие", а причината за рехавото ни гражданското общество е "чудовищен индивидуализъм".
"В днешния ни обществен живот най-очевидният недостиг е недостигът на независимост. Може би най-страшната оценка за българския политически живот е неговата зависимост от зависимости. Политиченският живот у нас привлича предимно зависими хора или такива, които са готови бързо да станат зависими. А колкото повече зависими хора има в управлението, толкова по-малко независими са разделените власти, и толкова по-малко независима е държавата.Такова слагачество не е било", констатира конституционният съдия. Той обясни, че при толкова зависимости обединение е трудно да се постигне.
"Щом сме могли и то в много по-страшни времена, сами да направим Априлското въстание и Съединението, и Независимостта и да принудим великите сила да ги признаят, пак можем. Защото няма по-велика сила от националния дух. И затова от години твърдя, че България има нужда Търново да е Велико", предизвика аплодисментите на залата проф. Семов.
В залата на Учредителното събрание бе открита и изложба "Съединението - събития и личности" с артефакти от фонда на Народна библиотека "Св. св. Кирил и Методий" и документи на Регионалната библиотека в Търново.. Експозицията ще остане до 5 октомври.