Деца се втурнаха към Стария град да учат занаяти и изкуства (Снимки)

07.09.2024 17:00 Радко Паунов
Хлапета рисуват и майсторят пред къщата-музей на Златю Бояджиев. Снимки: „Старинен Пловдив"
Децата изучават тънкостите на древните мозайки по време на летните работилници в „Старинен Пловдив".
Малина Гаджева - вдъхновител на летните работилници, с деца, които ги посещават.

Екскурзоводи от общинския институт открехват бъдещи гидове как да съпровождат президенти и кралски особи

Я, колко хлапета по калдъръма на Стария Пловдив! И всички бързат към къща „Стамболян", за да майсторят играчки, кукли, да рисуват тениски, да учат занаяти и изкуство. Някои са толкова нетърпеливи, че питат кога ще е следващата творческа работилница.

За първи път от години едно от емблематичните места у нас - Старият Пловдив, се изпълни с деца. Това стана благодарение на инициативата „СтАртирай лятото" на общинския институт „Старинен Пловдив". Тя е безплатна, интересът към нея - огромен.

„В тези месеци повечето деца няма какво да правят и решихме да ги запознаем със Стария град чрез тези работилници, които са с различни насочености", обяснява зам.-директорката на общинския институт Малина Гаджева. Инициативата е набрала толкова много участници, че вече са принудени да връщат деца, защото не могат да ги поемат.

Гаджева е била учител в СУ „Черноризец Храбър" в Пловдив. След това заминава за САЩ за 10 години. Там създава първото българско училище в Ориндж Каунти.

„Направих такива работилници за българчета. Майсторяхме мартеници, великденски и коледни сувенири. Продавахме ги на благотворителни базари и изпращахме парите за „Българската Коледа", казва тя.

След като постъпва на работа в „Старинен Пловдив", забелязва, че в архитектурния комплекс липсва достатъчно детска глъчка.

„Идеята е простичка, но силна - да се привлекат подрастващите не като туристи, а като активни участници, които не просто да наблюдават, а да създават свои произведения. Тук научават традиционните занаяти, потапят се в магията на българските обичаи, изграждат връзка с историята и културата", обяснява Гаджева.
Тя признава, че първоначално не са очаквали такъв огромен интерес. Сега вече се налага да организират допълнителни занимания и дори да отказват някои записвания.

„Знаем, че летните училища са голяма пазарна ниша и решихме да ги внедрим в Стария Пловдив. Имахме запитвания от родители от чужбина, които си идват през лятото. И искат децата им да упражняват българския език и да учат история, занаяти", допълва Гаджева. Тя споделя това с шефката на общинския институт проф. Елена Кантарева-Дечева, която дава зелена светлина на инициативата.

„Идеята е тези занимания да станат целогодишни
Старият Пловдив е прекрасен за туристи и пловдивчани, но е добре и да бъде обживен от деца", казва проф. Кантарева. Според нея най-добре е от малки да бъдат възпитавани в уважение към културното наследство.

В началото тръгнали с идеята да направят групи с по 10 хлапета. Дали телефон за предварително записване, който прегрял. "Един ден се обажда колега, който води актьорските работилници, с въпрос: „Какво да правя? Толкова са много, че няма къде да ги побера. Водят ги майки, баби...", описва проф. Кантарева.
Засега инициативата се финансира от спонсори, защото има определени разходи. От догодина обмислят разумна такса след одобрение от местния парламент. За зимата ще мислят нови занимания.

Сега децата рисуват елементи от старите къщи - алафранги, тавани, орнаменти.

Сценографи ги въвеждат в танците, пантомимата, театъра. Създават коледни играчки, рисуват торбички с лика на Златю Бояджиев, правят тениски, бижута от естествени материали. Обучават ги на актьорско майсторство, танци.

„Искрено се забавляват. Играейки, научават много неща", казва Гаджева. По думите є тези творчески работилници не са просто начин да забавляват децата през лятото. Те са възможност за създаване на незабравими спомени и запознаване с българската история и култура.

В общинският институт "Старинен Пловдив" действа и
менторска програма за обучение на екскурзоводи. Там участници са ученици от Професионалната гимназия по туризъм. „За голямо учудване не бяха виждали нашите обекти. Решихме да им предоставим достъп, като всяка седмица посещаваме определена възрожденска къща и изнасяме беседи какво е характерно за нея", разказа водещият екскурзовод Вангел Илиев. По този начин учениците влизат в практиката на професионалния гид и се запалват по професията.

„Досега над 70 ученици са минали през тази практика. Правим я абсолютно безвъзмездно. Идеята е да предадем опита си. Уредниците им разказват не само за дадената къща, а как се прави инвентаризация на обекта. Реставраторите им разкриват как възстановяват мозайки, стенописи. Екскурзоводите ги открехват на тънкости при съпровождане на високопоставени делегации - президенти, кралски особи. И така те изграждат своите умения", допълва Илиев.

Други от От Пловдив

1000 лв. плаща млад водач, не спрял на палка в Пловдив, блъснал друга кола и хукнал пеш

Книжката му била отнета за отказ от тест за наркотици няколко месеца преди гонката Глоба в размер на 1000 лв. договори шофьор, попречил на младши автоконтрольори от пловдивския сектор "Пътна полиция"

Кметът на Пловдив дари на пожарната дрон без аналог

Пловдивската пожарна вече разполага с професионален дрон от най-ново поколение, който ще осигури  възможности. Чрез заснемане от въздуха той ще дава на огнеборци и спасители ценно предимство

Пловдивчанката, убила приятеля си с гира, се отказа да обжалва присъдата си от 20 г. затвор

ВКС пък отказа да образува производство по оспорването на близките на умъртвения Божан Пловдивчанката Красимира Лалева, която на 21 октомври 2021 г. уби приятеля си Божан Иванов

ГДБОП разби канал за цигари без бандерол в Пловдив, има арестувани

Голямо количество цигари без бандерол е пресякла в Пловдив ГДБОП, съобщи прокуратурата. Има задържани и предстои държавното обвинение да излезе с повече подробности

Eдиният от обвинените за кражба на 201 хил. лв. в Белозем бил на маса с пострадалия

11 хиляди лева били натъпкани в малка детска касичка в къщата на Стоян Какачоров Защитниците на обвиняемите се съмняват дали това е сумата 42-годишният Георги Тиклев

>