Изкуство за 46 000 лева от бюджета "краси" знакови места в Пловдив (Снимки)
Първо бяха поцинковани кофи и "сребърни чували", сега найлони - какво ли още ще видим в нашия древен и красив град, пита галеристката Недялка Петрова
Това не е найлонова тръба, пълна с въздух, а е "Самоопределяща се структура".
Така се нарича творбата на Дан (Йордан) Тенев, която се появи онзи ден на стълбите на "Каменица" в центъра на Пловдив и престоя няколко часа. Тя е част от Седмицата на съвременното изкуство в Пловдив, която се провежда за 30-и път. Събитието се откри в баня "Старинна" с изложбата "За по-добър свят", а куратори са Емил Миразчиев и Живка Валявичарска.
Успоредно с нея на различни места в града са разположени и артинсталации. Една от тях бе тази на стълбите на "Каменица", която успя да закрие водната каскада. Престоя 2 часа - достатъчно, да предизвика коментари сред пловдивчани.
"Вероятно
символизира ограничаване на размножаването на сините китове
с цел редуциране отделянето на вредни емисии в атмосферата", разтълкува преподавателят в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство Едуард Сарафян.
Галеристката Недялка Петрова също не остана безучастна. Тя припомни как в предишните издания на "Седмицата на съвременното изкуство" се появиха поцинковани кофи на Римския форум и "сребърни чували" върху древните зидове на Античния стадион.
"Сега найлони върху известна стълба. Какво ли още ще видим "инсталирано" в лоното на древния ни автентичен и красив град", пита Петрова, която бе дългогодишен директор на Държавния архив в Пловдив.
Пловдивчанинът Иван Црънчев оприличи инсталацията на "новата тръба на Южния обходен колектор".
"Поредна глупост, която за съжаление се финансира с публични средства", възмущава се Искра Койчева.
Какво ли иска да каже този кренвирш, чуди се и дългогодишната журналистка Веселина Божилова. А Ботьо Гергинов, дългогодишен служител на КАТ, уточнява, че няма нищо против инсталациите. "Но да "чучнеш" подобен кренвириш в Пловдив... И като художник доста усилия ми коства, за да разбера смисъла. А той е: "Нищо"!, заключава Гергинов.
Пловдивчанката Нина Русева разяснява какво е искал да каже авторът с думите: "Един голям презерватив".
Не го разбирате вие съвременното изкуство,
затова така говорите,
намесва се с ирония юристът Дяко Дяков. И понеже инсталации са разположени на още знакови места в града, мнозина като Христо Кисов се чудят на тази пред бившето кино "Космос".
Кой е авторът на това "произведение на изкуството" и колко струва на пловдивчани, пита той. Верни на читателите ни, проверихме и отговаряме. То е дело на Севдалина Кочевска, която се прочу с поцинкованите кофи и сребърните чували. Озаглавено е "Cultureguard".
"Седмицата на съвременното изкуство" се финансира от културния календар на община Пловдив със сумата от 31 250 лева. Отделно от бюджета на общинската фондация "Пловдив 2019" са подкрепени с близо 15 000 лева две артинсталации - "Светове" на Емил Миразчиев и "Светулки" на Иван Иванов по проекта "Зелен град". Така общо сумата набъбва на 46 000 лева.
Първата творба бе поставена в парка на бившата Гарнизонна фурна, но не изкара и една нощ
Вятърът го духна и го отнесе.
Бившият кмет на район "Западен" Димитър Колев връща лентата назад. "Ирония на съдбата и/или нечие безхаберие? Човекът, който беше против парка на Гарнизонна фурна и забави неговото изграждане с няколко години, взе най-после, че го хареса. И изгради своя т.нар. артинсталация в него. Паркът обаче явно не го хареса и събори неговото произведение. Оставяйки иронията настрана, можеше да стане сериозен инцидент. Паркът е пълен с посетители и най-вече деца. Когато се поставят подобни съоръжения, те трябва да отговарят на всички условия за безопасност. Още когато видях монтажа, се запитах, как ще бъде закрепена към новия площад. И взех да се притеснявам, че ще съсипят новите хубави плочки, ако вземат да пробиват. Въобще не допусках, че няма да е закрепена за земята. Беше сигурно, че ще бъде отнесена от вятъра, както и стана", казва Колев.
Миразчиев признава, че гафът е негов, защото не е укрепил добре творба си.
Инсталацията "Светулки" пък е монтирана на Братската могила.
"Имаме разположени произведения и в кв. "Прослав". Едното се казва "Духът на вегетарианската комуна". Отделно на 7 септември от 10 до 12 часа ще има детска работилница", допълва Миразчиев.