Държавата задлъжнява бързо, а домакинствата - още повече (Графика)

04.09.2024 08:34 Георги Ангелов, старши икономист, “Отворено общество”
Основната част от изтеглените заеми от домакинствата отиват за покупката на жилища.

Въпреки добрата си дългова позиция в момента не бива да се самоуспокояваме, че това е гарантирано завинаги

В края на август Министерството на финансите издаде облигации на международните капиталови пазари за 4,35 милиарда евро, което се равнява на 8,5 милиарда лева.

Първият транш се състои от 8-годишни облигации в евро с обем от 1,75 млрд. и лихвен купон 3,625%. Вторият транш също е в евро, но със срочност 20 години, обем от 1,25 млрд. и лихвен купон 4,250%. Третият транш е в долари при срочност 12,5 години, обем от 1,5 млрд. долара и лихвен купон 5%.

Това е рекордна емисия за България – никога държавата не е взимала толкова много заеми наведнъж. Но още по-интересното е, че има и рекорден интерес от инвеститори за покупка на български облигации. Заявките са достигнали 17 милиарда евро, което е близо четири пъти повече от предлагането. Поради това засилено търсене Министерството на финансите е успяло да намали цената на финансирането (т.е. лихвата). Така въпреки рекордно високата емисия на дълг страната ще плаща умерено ниска надбавка от 135 базисни точки (т.е. 1,35%) спрямо базовите лихви в Германия и САЩ за 8- и 12-годишните облигации.

Почти изцяло облигациите са закупени от чуждестранни инвеститори, основно от Европа и САЩ. Това е забележително само по себе си. Въпреки дългата политическа нестабилност и въпреки отлагането на влизането в еврозоната

България се радва на голям инвестиционен интерес

от чужбина

А ако се задвижат реформите и влезем в еврозоната, интересът ще е много по-висок. При това не само за дългови инвеститори, но и за инвестиции в реалната икономика.

Нещо повече - при наличие на подходящи условия можехме да видим и голям интерес от местни инвеститори. За повечето български граждани е невъзможно да инвестират в български облигации заради високите разходи и високия номинал на облигациите – човек трябва да инвестира милиони, за да успее да участва на пазара.

Така десетки милиарди депозити стоят в банки на нулева лихва. При наличие на лесен и удобен начин за инвестиции в държавни облигации част от тези средства щяха да се насочат натам, осигурявайки както добра лихва за спестителите, така и по-ниски разходи за държавата и развитие на местния финансов пазар.

Неслучайно в последните години много европейски държави издават държавни ценни книжа за граждани – от Белгия до Румъния. А България продължава да неглижира местните инвеститори.

Нека обаче погледнем и обратната страна на медала – защо се налага на държавата да взема толкова голям заем наведнъж. Една от причините е, че

в началото на септември държавата изплаща стар външен дълг

за близо 1,5 милиарда евро. Съответно около една трета от новия дълг е за изплащане на стари облигации, което е нормално рефинансиране и не променя размера на дълга.

Обаче две трети от дълга е за финансиране на бюджетния дефицит, което директно увеличава държавния дълг.

Ако погледнем данните за държавния дълг като дял от брутния вътрешен продукт, виждаме, че след пандемията той намаля – най-вече заради високия икономически растеж и инфлация. С други думи - през последните години

брутният вътрешен продукт се увеличи повече, отколкото дълга

Но през тази и следващите години се очаква обръщане на тенденцията – дългът ще расте много по-бързо от брутния продукт. В резултат само за три години държавният дълг ще се вдигне от около 23% от БВП до над 30% от БВП.

Позитивното в случая е, че България има сравнително ниски нива на държавен дълг, доста под максималните ограничения от 60% от БВП. Всъщност през първото тримесечие на настоящата година България за първи път в историята изпревари Естония и отчете най-нисък държавен дълг в цяла Европа. Но ако се реализират бюджетните прогнози, много бързо ще загубим първенството и само за 2-3 години ще паднем рязко, поне на пето място в Европейския съюз, а ако продължим с тези темпове, и много по-надолу.

В този смисъл въпреки добрата си дългова позиция в момента не бива да се самоуспокояваме, че това е гарантирано завинаги. Добре е в следващия бюджет и най-вече в следващата средносрочна фискална рамка

да се заложат мерки за намаление на дефицита

и растежа на дълга. Това е съвсем възможно, особено като имаме предвид колко десетки милиарди еврофондове имаме на разположение и се бавим с тяхното усвояване, дори има риск да ги загубим. С добро управление на финансите, повече реформи и бързо усвояване на европейските средства може да се постигне едновременно по-висок икономически растеж и по-нисък дефицит и дълг.

Влизане в Шенген и еврозоната също би допринесло много за икономическото развитие.

Ако беше само държавата, проблемът е по-лесно решим, но вече виждаме и тенденция на бързо натрупване на дългове и в частния сектор – само за последните 12 месеца банковият кредит се е увеличил с близо 12 милиарда лева. Това е с 55% повече от заложеното увеличение на държавния дълг през цялата 2024 г. При това растежът на частния дълг е най-вече в домакинствата.

Ако бизнесът взимаше кредити, за да инвестира, това щеше да е добра новина за икономиката, но всъщност огромният растеж на дълга идва от задлъжняване на физическите лица. Жилищните кредити растат с рекорден за последните 15 г. темп от над 25%, но лизингът на автомобили е още по-висок - с 27%, а бързите кредити скачат с 22% за година. И банките, и домакинствата са твърде оптимистични и подценяват рисковете от бързата кредитна експанзия – да не говорим, че тези бързо натрупани дългове след това много бавно и трудно се изплащат.

Положителното е, че тръгваме от ниска база, тъй като дълговото бреме на частния сектор също е ниско, както и на държавата. Но рисковете не бива да се подценяват – висок растеж на кредита и бързо задлъжняване винаги и навсякъде завършва с тежка криза. Затова е добре и държавата, и БНБ да вземат мерки и да охладят навреме растежа и на държавния, и на частния дълг, така че да не се стига до крайности.

Други от Анализи

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

Го бараме Трамп

Как на Балканите викат духовете на великите сили Един призрак броди из Западните Балкани - призракът на тръмпизма. Този дух тръгва от Вашингтон, спира в Будапеща, пие едно кафе в Белград и разбира се

>