София ще печели пари от бутилки в боклука (Обзор)
Има 240 незаконни сметища за строителни отпадъци
Столичната община ще печели от изхвърлените в боклука бутилки от пластмаса, стъкло и кенчета. За целта в завода за боклук е изградена специална поточна линия за отделяне на чист PET материал. Това обясни кметът на София Васил Терзиев.
Преди тези бутилки попадаха директно в горивото, произвеждан от отпадъци (RDF). Сега те ще се отделят. Общината продава тон от горивото за 3,90 лв., докато пазарната цена е 400 лв. Затова ще се търсят оценители, които да вдигнат приходите и да се направи нова обществена поръчка за продажбата.
“С подписването на новите договори за оползотворяването на RDF, което се очаква в следващите дни, ще паднем под 10% депониране на отпадъка. Това ще става значително по-евтино. Преди е имало обществена поръчка за 40% от общия RDF на стойност 26 млн. лв., която не е реализирана. В момента се доподписват договорите за 100% от отпадъка на стойност 22 млн. лв. Тоест ще постигнем над 50-60% по-нисък разход на тон RDF”, обясни Терзиев.
Спестените пари ще бъдат използвани за инвестиции в оборудване и повишаване на качеството в завода. Друг плюс, който отчита Терзиев, е възстановяването на неработещите поточни линии и системи, което подпомага по-ефективното рециклиране.
Засилва се и контролът в завода към сметосъбиращите фирми. “Глобите, които са наложени на фирмите, които се занимават със сметоизвозване, са много по-високи - от порядъка на 8-9 пъти. Много неща, които преди са оставали незабелязани, в момента се санкционират. По този начин цялата система може да работи доста по-ефективно”, каза още Терзиев. Паралелно се работи и за нови клетки за депонирания боклук.
Кметът припомни, че догодина ще има и повече цветни контейнери за разделно събиране. Очаква се те да станат 10 000.
“Нерегламентираните сметища все още не са закрити. Първата ни цел е да спрем трупането на нови боклуци в сметища, след което да започнем почистването на текущите. Това ще е много дългогодишен и скъп процес. До момента сме открили 230-240 незаконни”, обясни той. Там боклукът бил 4 пъти повече, отколкото в депото във “Враждебна”, където се събират строителните отпадъци. Тези сметища са на недостъпни места, което също ще коства много усилия, каза Терзиев.