С мегаспектакъл ансамбъл "Тракия" открива празниците на Стария Пловдив
Всички събития са с вход свободен
"50 години емоция" е озаглавен галаспектакълът на ансамбъл "Тракия", с който на 16 септември от 19 часа на Античния театър се откриват празниците на Стария Пловдив. Те са под мотото "Вдъхновението" и ще продължат до 14 октомври, уточниха от общинския институт, който управлява архитектурния резерват.
Екипът е подготвил събития за всяка възраст и кани жителите на града да се потопят в неповторимата атмосфера.
Танцьорите, певците и музикантите ще представят емблематични произведения от фолклора. Входът е с безплатни покани, които могат да бъдат взети от сградата на ансамбъл "Тракия" на ул. „Даме Груев" 1А.
"Вдъхновение" е озаглавена и документалната фотоизложба на Римския стадион, която ще разкаже за празниците на Стария град през годините. Уникалните художествени фотографии, предоставени от доц. Никола Лаутлиев и партньорите от Народна библиотека „Иван Вазов" и Дирекция „Регионален държавен архив" – Пловдив оформят интригуващ визуален разказ за това как през годините архитектурният резерват става пресечна точка на всички изкуства, но и място за забави, улични шествия, приложни занаяти и много други.
Проф. Владимир Пръхчаров ще бъде водещ на уъркшоп в Балабановата къща за хора с интерес към театъра с тема „Режисьорски анализ на текста. Хамлет".
В къщата на Верен Стамболян ще бъде представено късометражно кино със социален фокус, както и пълнометражният документален филм "С глава в стената" за Андрей Баташов в къщата на д-р Стоян Чомаков.
Музикални и танцови спектакли на Античния театър, на Римски стадион, в къща „Клианти" и Късноантична сграда „Ирини" представят музикалното и танцовото изкуство.
Изданието на Празниците през тази година е част и отбелязването на 105 години от рождението на Николай Хайтов с изложба резбовани приказки по „Диви разкази" в Къщата на Верен Стамболян.
Многообразните прояви се допълват от вече превърналата се в традиция изложба изнесени фондове с куратор Антоанета Пердикацева – уредник на Къща „Недкович", която през тази година представя уникални осветителни тела от фондовете на ОИ „Старинен Пловдив" с изложбата „Светлините на града".
Екипът на Института кани любителите на историята и културно-историческото наследство да се включат и в градския пешеходен тур „Неразказани истории" с Вангел Илиев – главен екскурзовод в Института. Вангел увлекателно ще разкаже малко познати факти за античното и възрожденско наследство на Пловдив и ще ни потопи в пластовете история на града.
Всички 25 събития са с вход свободен.