Ангел Кунчев: Не очакваме епидемия от западнонилска треска

02.09.2024 07:46
Ангел Кунчев СНИМКА: Румяна Тонева

Малко вероятно е да се увеличат случаите на западнонилска треска, защото самият сезон на комарите е към своя край. Това коментира главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пред Би Ти Ви.

Това заболяване е сравнително ново. Вирусът се открива в средата на миналия век. От 100 заразени едва 10-15 души ще развият някаква клинична симптоматика, каза той. 

Това заболяване не се предава от човек на човек, което силно ограничава възможностите за епидемии. Държавата може с навременни и качествени обработки да намали броят на комарите. Всички РЗИ са направили препоръки към общините за допълнителни обработки. Вечер, когато са активни комарите, е важно прозорците да бъдат замрежени, да се използват репеленти, а кожата да бъде покрита с по-дълги дрехи, съветва доцентът.

Моята препоръка към всички лекари е да си извадят учебниците по тропическа медицина отпреди 10-15 г. и да прочетат наново какво пише, защото с това изменение на климата, страната ни започна да се доближава все повече към тропическия, посочи Кунчев.

Много болести са още екзотика за България, защото комарите, които ги разнасят, се срещат рядко у нас, но това няма да е за дълго заради промените в климата, каза още той.

Други от Докторе кажи

За първи път в Турция разделиха сиамски близнаци, съединени в главата

Първа по рода си за Турция операция за разделяне на сиамски близнаци, свързани в областта на главата, беше извършена в Анкарската градска болница "Билкент"

Първи смъртен случай от западнонилска треска в Северна Македония

Медиите в Северна Македония съобщават за първия смъртен случай от западнонилска треска. Става дума за 78-годишен мъж от Кочанско, който е починал една седмица след като е бил хоспитализиран в

Удължават забраната за износ на инсулин

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед за забрана износа на инсулини и аналози, и други понижаващи кръвната захар лекарства

Кметът на Соколарци пътува с трактор, за да купува лекарства на цялото село

С трактор през зимата, с коли или с автобуси - така десетки високопланински села в Сливенско се снабдяват с лекарства. В тях живеят предимно възрастни хора, а най-близките аптеки са на близо час път

Антибиотичната резистентност нараства, до 2050 г. може да убие 39 млн. души

Антибиотичната резистентност може да причини смъртта на над 39 млн. души до 2050 година, показва изследване, което коментира в "Денят започва" по БНТ проф

>