Мед, авокадо, зехтин - всичко в кухнята може да ви разкраси
Натурална грижа за кожата и косата с лесни и ефективни рецепти
В днешния свят, когато сме изложени на многобройни химикали и синтетични продукти, домашната козметика се превръща в популярна алтернатива за тези, които искат да се грижат за кожата и косата си по естествен начин. Освен че са безопасни, продуктите, направени вкъщи, предоставят и удоволствие от създаването на нещо лично и специално за вашата красота.
Домашната козметика има много предимства, като най-важното е, че вие сами контролирате какви съставки ще използвате. Същевременно натуралните продукти са богати на витамини, антиоксиданти и есенциални мастни киселини, които подхранват и подобряват състоянието на кожата и косата. Те не дразнят кожата и не причиняват алергии. Бюджетът ви значително ще намалее. Продуктите, които се предлагат в магазинната мрежа, са доста скъпи и винаги има риск да не са подходящи за вашия тип кожа или коса. В домашни условия може да адаптирате рецептите според специфичните си нужди.
На една ръка разстояние
Кухнята ви е истинска съкровищница, когато става въпрос за приготвяне на домашни козметични продукти. Кокосовото масло например е идеално за хидратиране на кожата и косата. То е богато на мастни киселини и има антибактериални свойства, които го правят подходящо за грижа за суха кожа и напукани устни. Медът е истински природен дар, защото има антисептични и хидратиращи свойства и е чудесен за приготвяне на маски за лице и балсами за устни. Авокадото е богато на витамини и мастни киселини. Използвайте го за подхранване на суха кожа и коса или като основа за кремове. Известен със своите успокояващи и овлажняващи свойства, алое вера гелът е перфектен за лечение на изгаряния, обриви и раздразнена кожа. Богати на протеини са и яйцата. Маските с тях ще направят косата ви здрава, блестяща и ще подобрят нейната структура. Зехтинът е естествен овлажнител. Богат е на витамин Е и антиоксиданти, които помагат за поддържането на здрава и мека кожа. Сода бикарбонат може да използвате за ексфолиация и дълбоко почистване на кожата, както и за избелване на зъбите. Със сигурност не сте подозирали, но овесените ядки са прекрасен натурален ексфолиант, който успокоява и омекотява кожата. Подходящи са за чувствителна кожа и може да ги използвате и в маски. Всички знаем, че краставиците съдържат високо количество вода и витамини. Те хидратират и освежават кожата отлично и са особено полезни за зоната около очите.
Ето няколко лесни и ефективни рецепти, които може да опитате у дома.
Хидратираща маска за лице с авокадо и мед
Съставки: 1 зряло авокадо, 1 с. л. мед
Начин на приготвяне: Смачкайте авокадото и го смесете с меда до получаване на гладка паста. Нанесете върху чиста кожа и оставете да действа 15-20 мин. Изплакнете с хладка вода.
Тази маска дълбоко хидратира кожата, като я оставя мека и гладка. Медът има антисептични свойства, които помагат за почистване на порите и предотвратяване на акне.
Балсам за устни с кокосово масло и пчелен восък
Съставки: 1 с. л. кокосово масло; 1 с.л. пчелен восък; 1 ч. л. мед.
Начин на приготвяне: Разтопете кокосовото масло и пчелния восък на водна баня. Добавете меда и разбъркайте добре. Изсипете сместа в малко бурканче и оставете да се охлади и втвърди.
Този балсам хидратира и предпазва устните от напукване, оставяйки ги меки и гладки.
Подхранваща маска за коса с яйца и зехтин
Съставки: 2 яйца, 2 с. л. зехтин.
Начин на приготвяне: Разбийте яйцата и добавете зехтина. Нанесете сместа върху косата, като се концентрирате върху краищата. Оставете да действа 30 мин, след което измийте обилно с шампоан.
Яйцата подхранват косата с протеини, които укрепват косъма, докато зехтинът я хидратира и ѝ придава блясък.
Успокояващ гел за лице с алое вера
Съставки: 2 с. л. алое вера гел, 1-2 капки етерично масло от лавандула.
Начин на приготвяне: Смесете алое вера гела с етеричното масло. Нанесете върху лицето и оставете да попие. Този гел е идеален за използване след слънчеви бани или при раздразнена кожа.
Този гел е идеален за успокояване на раздразнена кожа, хидратира и осигурява усещане за свежест. Лавандуловото масло помага за намаляване на зачервяването и възпалението.
Скраб за тяло с кафе и кокосово масло
Съставки: 1 ч. ч. смляно кафе; 1/2 ч.ч. кокосово масло (разтопено); 1/4 ч.ч. захар (по желание)
Начин на приготвяне: Смесете кафето и захарта в купа. Добавете разтопеното кокосово масло и разбъркайте до получаване на хомогенна смес. Нанесете скраба върху влажна кожа с кръгообразни движения, като се концентрирате върху сухите зони като коленете и лактите. Изплакнете с топла вода.
Кофеинът от кафето стимулира циркулацията на кръвта и помага за намаляване на целулита, докато кокосовото масло хидратира кожата, оставяйки я мека и подхранена.
Внимание!
Когато използвате домашна козметика, е важно да бъдете внимателни, за да избегнете нежелани реакции. Винаги правете тест за алергия, преди да използвате продукт, който сте създали у дома. Нанесете малко количество върху вътрешната страна на лакътя или китката и изчакайте 24 часа, за да видите дали има зачервяване, сърбеж или други нежелани реакции. Някои често срещани алергени включват етерични масла, ядкови масла и пчелни продукти.
Задължително разреждайте етеричните масла. Никога не ги използвайте директно, тъй като могат да причинят дразнене, изгаряния или алергични реакции. Общото правило е да се разреждат с базово масло (кокосово, зехтин или жожоба). Пропорцията обикновено е 2-3 капки етерично масло на 1 чаена лъжичка базово масло. Някои етерични масла, като тези от лимон, лайм, бергамот и грейпфрут, могат да причинят фоточувствителност – повишена чувствителност на кожата към слънчева светлина. Ако са в продуктите за лице или тяло, избягвайте излагане на слънце за няколко часа след нанасяне или ги използвайте само вечер.
Изборът на базови масла също е от важно значение. Кокосовото масло не се препоръчва при кожа с акне, защото бързо запушва порите на кожата. За мазна или проблемна кожа подходящи са по-леките масла като жожоба или гроздово.
Ако използвате медикаментозно лечение за кожни проблеми, например ретиноиди или кортикостероиди, консултирайте се с дерматолог за домашната козметика. Внимавайте също как я комбинирате с други продукти. Има съставки, които могат да взаимодействат помежду си и да предизвикат раздразнения. Домашните козметични продукти, особено тези без консерванти, имат по-кратък срок на годност от комерсиалните. Винаги ги съхранявайте в чисти, плътно затварящи се бурканчета или шишенца и в хладилник, ако е необходимо. Уверете се, че всички инструменти и съдове, които използвате при приготвянето на козметиката, са добре почистени и дезинфекцирани, за да избегнете замърсяване с бактерии или плесени.