Напук на целия ЕС у нас бизнес и потребители не виждат никаква криза
Фирмите все пак са по-умерени в оценките, докато хората са готови да харчат
Докато държавите от еврозоната отбелязват мижав икономически ръст от едва 0,3% през тази година, България се оказва държавата, в която никой не вижда и помен от криза.
Поне такива са оценките на бизнеса и потребителите в последните изследвания на НСИ. През август общият показател на бизнес климата у нас се повишава с нови 0,5 пункта, обяви националната статистика в четвъртък. Най-осезаем оптимизъм лъха от промишлеността, където мениджърите очакват производствената активност да се подобрява. И дори прогнозират, че може да има леко повишение на продажните цени.
В строителството и търговията на дребно обаче не са толкова обнадеждени. В следващите 6 месеца там не очакват повече поръчки и продажби. Основните притеснения са свързани с несигурната среда, недостига на работна сила и цените на материалите. Това обаче не пречи в строителството да очакват повишение на цените, докато търговците прогнозрират те да се задържат без промяна.
При услугите оценката на икономическата ситуация е умерена заради очаквания за леко влошаване на търсенето. Поради това в този бранш не предвиждат вдигане на цените през следващите три месеца.
Несигурната икономическа среда продължава да е основната пречка, затрудняваща развитието на бизнеса, посочена от 53,9% от предприятията. През последния месец е регистрирано и засилване на негативното влияние на фактора недостатъчно търсене от страната, който измества на трето място затрудненията, свързани с недостига на работна сила.
В началото на август НСИ обяви и резултатите от изследване на потребителските нагласи. От тях стана ясно, че българинът е готов да харчи на воля. Данните за потребителското доверие през юли показват, че то е на най-високото си ниво изобщо от 2001 г., когато започнаха да се правят такива изследвания.
На практика само 8,4% от анкетираните пълнолетни българи нямат вяра в бъдещето. Всички останали са готови да развържат кесията за големи покупки, защото не вярват, че инфлацията ще се покачва. Освен това оценяват финансовото положение на домакинствата си и икономическото състояние на държавата като добри и вярват, че безработицата не е проблем. И докато през януари 17% са оценявали финансовото състояние на домакинството си като лошо, през юли са само 6,4.
Нагласите за харчене на пари за големи покупки също са положителни. Само 13,7% в следващата година нямат намерение да купуват кола, жилище, да правят основни ремонти в дома, да заделят пари за спестяване и т.н.