Радев видя още криза. Борисов: Да се поучим от грешките, сглобката бе добро време (Обзор)
- Конституционните промени направили за “интелигентни системни партии”
- 46-има депутати не си прекъснаха ваканцията за новата власт
Едва 6 минути продължи полагането на клетва на кабинета “Главчев 2”, за което депутатите трябваше да прекъснат лятната си ваканция.
46-има от тях не го направиха и не присъстваха на церемонията. А първите реакции на останалите показаха, че нямат големи очаквания за (поне) 10-те седмици, през които ще управлява вторият служебен кабинет, откакто конституцията оряза правомощията на президента той да го реди.
Промените всъщност не са лоши, но бяха написани във вид, който е за “високоинтелигентни, сериозни и системни” партии. Това одобрение на така атакувания ремонт на конституцията даде след заседанието Бойко Борисов. И сега тези, които ги писаха, и тези, които ги приехме,
трябва да сме на висотата на въпросните промени, заяви лидерът на ГЕРБ.
Все пак призна, че т.нар. домова книга със служебни премиери е трябвало да е по-голяма, а някои текстове е можело да са по-прецизни.
Борисов поздрави Румен Радев и Димитър Главчев, че са работили заедно и показали на партиите какво е споделена отговорност.
Двамата държавници бяха над ситуацията в страната и успяха да излъчат кабинет, похвали той президент и премиер. И пак в духа на нуждата от споделена отговорност коментира, че не съжалява за сглобката въпреки направените грешки. Това беше добро време за България с всичките му слабости, отчете Борисов.
По-скоро като контрапункт на посланията на Борисов за споделена отговорност прозвучаха предупрежденията на президента.
За седемте си години като президент Радев стана свидетел на 7-ата клетва на служебен кабинет
Политическата криза не е отминала. Тя ще намери своето решение едва когато Народното събрание успее да формира устойчиво мнозинство и то излъчи не просто редовно, а ефективно редовно правителство. И тази устойчивост е функция от неговата легитимност, а тя произтича от избирателната активност и честността на вота, предупреди обаче той още на влизане в парламента. Така Радев в деня, в който издаде указа за избори за 51-ото НС на 27 октомври, постави под известно съмнение легитмността на неизбраното още следващо събрание, тъй като всички прогнози са именно за ниска активност. А по този начин - явно и способността му да излъчи ефективно управление.
Народните представители ще се върнат на работа на 4 октомври и ще имат 11 заседания до вота на 27 октомври.
ЦИК започва регистрацията на партиите на 2 септември.