Защо по-креативните хора са по-нечестни и признаци да разпознаете лъжеца

29.08.2024 05:30 Димитрана Александрова

Самата креативност ги изкушава да лъжат по-често, понеже са натрупали "положителен" опит още от деца 

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Творческите натури са склонни да лъжат повече, твърдят изследователите от университетите Харвард и Дюк в САЩ Франческа Джино и Дан Ерайли. Те се позовават на свои опити.

Двамата учени първо подложили 79 студенти на тестове, с които определили интелигентността и способността за творческо мислене на всекиго. После им дали да решават задачи за възприемане, логика и обща култура. След проверката всеки трябвало сам да напише на хартия в края на теста броя на своите правилни отговори. За всеки правилен отговор било обещано заплащане.

При това Джино и Ерайли малко послъгали - оставили у студентите усещането, че няма да проверят дали броят на саморъчно записаното наистина съвпада с реалния брой правилни отговори в теста.

Учените обаче проверили и направили сравнение. После анализирали кои студенти се мамили и кои са написали истината. Оказало се, че най-вече креативните са излъгали.

Франческа Джино и Дан Ерайли провели експеримент и в съвсем друга среда - с 99 служители от 17 отдела в една фирма. Резултатът показал, че колкото по-творческа работа вършат хората, толкова по-склонни са да лъжат.

До подобни експериментални данни са стигнали учени от Харвард при други две изследвания. Тяхното обяснение е, че самата креативност изкушава хората да лъжат по-често. Причината е, че са натрупали "положителен" опит, понякога още от деца. Нечестното им поведение обикновено минава - на тях им хрумват убедителни причини да прикрият истината или пък измислят правдоподобни лъжи, на които другите се хващат.

Психолозите съветват точно при общуването с такива хора да бъдете особено внимателни. (Как да се справите с колега лъжец)

Понеже творчеството иска пълно себеотдаване, когато лъжат, креативните хора сами си вярват. Срастват се с измислиците си като писател, който живее с героите от романа си, или като артист, който се потапя в сценичния си образ.

Поради тази причина при креативните лъжци може да не се забелязват онези признаци от т.нар. език на тялото, които издават редовите лъжци - не избягват да гледат в очите събеседника си, не въртят глава, не прикриват чувствителни части от тялото си като гърлото например, не се почесват, не нервничат.

Тях можете да ги заподозрете по-скоро по думите, които използват. Все пак те не са обучени шпиони, които успяват да преметнат дори детектор на лъжата. Колкото и да се вживяват, някъде дълбоко в съзнанието им свети лампичка, че не казват истината, и са под стрес, а при това рязко се увеличава производството на хормона кортизол.

Първият признак е, че когато им зададат въпрос, им е нужно известно време да влязат в роля. Дори предварително да са си намисли какво ще излъжат, забавят отговора, за да се настроят и той да прозвучи искрено, с необходимото чувство.

Вторият признак е, че често говорят двусмислено. Шефът пита колегата ви дали на преговорите с партньори е дал обещание, което не е имал право да даде. Той не отговаря "Не го направих", а казва "Не бих направил такова нещо".

Освен това лъжците имат необходимост да убеждават и себе си, и събеседниците си, че казват истината. Затова често вмъкват фрази от сорта на "Честно да ви кажа" и "Вярвайте ми".

Чисто физиологичен признак е, че гласът се променя и лъжецът започва да говори по-трудно от обичайното, защото автоматичната нервна система намалява потока на слюнката по време на стрес и устата пресъхва.

В "Точният човек" можете да прочетете още:

Как да се справяте с колега лъжец

Културата на признателност - ключова характеристика на компанията и фактор за вашия успех

Научни изследвания води ли принципът "Изяж жабата" до успехи в работата

Научен факт: Приятелите много силно влияят и на успеха в кариерата

17 начина да станете незаменими за шефа

Сбъркана фирмена йерархия вещае мрачно бъдеще. Симптоми да я познаете и да бягате

Защо на работа винаги да следвате принципа "Това, което знам, не е това, което знаеш"

Как умно да смените работата - по паралелна писта, с плавно плъзгане или рязък завой?

Митът за 10-те хиляди часа практика, които водят до шеметен успех

У всекиго се крие гений, но у някои дреме. Как да събудите вашия за успех в кариерата

Ако всички ви дават акъл в работата, прекалявате със заучена или с менте безпомощност

64% предпочитат изкуствен интелект пред интелекта на сегашния шеф и как да работите с робот

Други от От страната и света

Нова идея: Правят групите в парламента с подписи на лидерите, за да се завърти рулетката за правителство

След размяната на постове между ГЕРБ и ПП-ДБ през уикенда среща може и да има, но от нея май няма да се роди кабинет Всички формации в 51-ото народно събрание да подпишат споразумение

Двама под 18 г. и един под 14 г. задържани за боя в мола

Две момчета между 14 и 17 години и едно под 14 г. са задържани за боя в столичен мол, научи "24 часа". Те са били хванати след незабавни действия на криминалисти от 4-о РУ

4,5 млн. лв. за нови коли за депутатите, които още нямат шеф и реално не работят

Вземат 70-те возила за 4 г. и след това ги връщат, фирмата ще поеме обслужване и застраховки 4,5 млн. лв. без ДДС ще даде парламентът за нови 70 коли на депутатите, които ще вземе на лизинг за 4 г

Главчев: България и Румъния изпълниха своите задължения за Шенген

Основно България и Румъния изпълниха своите задължения. Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев в предаването на bTV „Защо, господин министър" по повод пълноправното членство на

Лондон: Руски хакери се готвят да оставят милиони без ток

Вече е имало кибератаки срещу няколко британски общини Русия подготвя серия от кибератаки срещу Обединеното кралство и други съюзнически държави, които да доведат до оставането на милиони хора без

>