Данаил Папазов отстранява Ахмед Доган от борда на "ТЕЦ Варна"

27.08.2024 09:17
ТЕЦ "Варна"

Дни след като собствеността над "ТЕЦ Варна" беше прехвърлена и едноличен притежател на централата (както и на компаниите, притежаващите сараите на Ахмед Доган) стана бившия транспортен министър Данаил Папазов, историята с почетния председател на ДПС има продължение.

С ново заявление в Търговския регистър Папазов отстранява Доган и като член на съвета на директорите на дружеството. То е подадено за вписване на 26 август, но е с дата 20 август - т.е. буквално дни след смяната на контрола върху "ТЕЦ Варна".

Ако промените за "ТЕЦ-Варна" бъдат вписани, Доган рискува да загуби ключови активи като сараите в Бояна и Росенец, тъй като те са притежание на дъщерни фирми на централата.

Паралелно Папазов е предприел аналогични действия да отстрани Доган и от управата на още едно дъщерно дружество на "ТЕЦ Варна". Става въпрос за охранителната "Електрик секюрити", създадена през 2020 г., която по последни данни в АПИС има около 40 служители. Там също Доган е освободен с решение на Папазов в ролята му на изпълнителен директор на ТЕЦ-а, съобщава "Капитал".

Рокадите в топлоцентралата

В края на 2017 г. CEZ продаде "ТЕЦ Варна" на семейната компания на Папазов "Сигда" за около 48.5 млн. евро, финансирани със заем от ПИБ. Около половин година по-късно обаче като мажоритарен собственик изненадващо се появи Ахмед Доган, който както се разбра, е придобил 70% от "Сигда". Останалите 30% формално бяха собственост на децата на Папазов. Това му участие в следващите години беше ползвано като основа за изсветляване на част от владенията му, като постепенно под шапката му минаха дружествата, притежаващи боянския и морския сарай на Доган. Задълженията пък бяха рефинансирани от Д банк, на считания за близък до политика бизнесмен Фуат Гювен.

Това разпределение се запазва до края на миналата година. През декември 2023 г. акциите на дружеството, опериращо централата, бяха прехвърлени в нова компания - "Сигда инвестмънт", където вече Доган и Папазов имат по 50%, а старото "Сигда" остава само за Папазов. Паралелно с тези рокади е сключен и договор за заем с Общинска банка за 30 млн. лв., по който са заложени и двете компании, а пък са погасени задължения на ТЕЦ-а към Д банк.

Чрен ново споразумение от 5 август обаче акциите се връщат на "Сигда", като обяснението е, че "Сигда инвестмънт" не е успяло да осигури финансиране за заплащане на цената за придобитите акции. Документът, както и джирата от 6 август са подписани само от Папазов, който е представляващ и на двете компании.

Паралелно с това на 8 август е задействано прехвърляне и на морския сарай на Доган в Росенец. Той е в активите на "Хермес солар", което дотогава се притежава от "Порт логистика Бургас" - дъщерно дружество на ТЕЦ "Варна". А също и на "Варна мода" - компания, притежаваща други имоти, а също и яхти, ползвани от Доган. С подписите на Папазов дяловете в тях са прехвърлени към наскоро създаденото и управлявано от него "Сигда пропърти".

Светкавично овладяване

Всички тези действия не бяха оспорени и в регистъра не се виждат никакви опити вписванията да бъдат блокирани. Прави впечатление и че смяната на контрола в "ТЕЦ Варна" става, без да е поискано одобрение от КЗК, каквото предвид оборота на компанията би трябвало да е необходимо. Така реално по документи вече Доган практически няма фирмени участия, а скоро вероятно ще бъде лишен и от участието си в управлението на компаниите.

Според решенията на негово място в бордовете на "ТЕЦ Варна" и "Електрик секюрити" влиза "Сигда кънстракшън" - компания, притежавана и управлявана от самия Папазов, който и в лично качество е директор. Той, както и другият член на бордовете - Андриян Атанасов, запазват постовете си, като мандатът им е удължен с нови пет години. Папазов става и председател на бордовете в двете компании - пост, който досега заемаше Доган. Атанасов е дългогодишен финансов директор на "Пристанище Варна", управляваното от 2001 до 2013 г. от Папазов, когото той като транспортен министър в кабинета "Орешарски" назначава за председател на управителния съвет на НКЖИ.

Други от От страната и света

55 години извънкласна дейност бяха отбелязани в Русе

На тържествена церемония в аулата на Английската гимназия бяха отбелязани днес 55 г. организирана извънкласна дейност в България и работата през годините на „Техническо и научно творчество на

Одобриха допълнителни 125 млн. лв. в подкрепа на земеделските производители

Правителството прие постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд „Земеделие" за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното

Районният съд в Стара Загора осъди 26-годишна жена за три престъпления

Едно общо наказание от осем месеца лишаване от свобода, чието изпълнение е отложено за срок от три години, и глоба в размер на 500 лева, наложи Районният съд в Стара Загора за три престъпления на

Британския пастор Даниел Хъл покръства млади затворници зад решетките

Над 50 затворници е покръстил в затвора британският евангелистки пастор Даниел Хъл, който беше задържан за сексуално посегателство срещу 14 деца в Сливен, научи "24 часа"

Липсата на кандидати за съдебни заседатели може да блокира Районния съд в Добрич

Окръжният съд в Добрич алармира за недостиг на кандидати за съдебни заседатели в Районния съд в града. Мандатът на досегашните заседатели изтече на 1 юли 2024 г

>