Днес е световният ден на кучето. Българинът води от век любимци на каишка (Галерия)
В политиката у нас след овчарките на Борисов сега актуални са пуделите
Умни, верни и чувствителни, кучетата са спътник на човека от дълбока древност. Според изследователи те са първият опитомен животински вид - най-ранните свидетелства са отпреди 15 хиляди години.
В България кучета започват да се отглеждат като домашни любимци в първите десетилетия на миналия век. Тогава в градовете има три категории кучета, свидетелстват снимки и текстове, съхранявани в Държавна агенция “Архиви”. Оттам извадиха уникални кадри в навечерието на Световния ден на кучето - 26 август.
"В елитната група влизат луксозните любимци на богаташите и чужденците, които се радват на домашно отглеждане - къпане по балконите, купешка храна, сватосването им става след уговорка на стопаните и под строго наблюдение", разказва Адриана Попова, главен специалист в дирекция “Публичност на архивите” в ДАА.
Втората група са дворните кучета, обикновено вързани за колибките си. Третата и най-многобройна е тази на уличните кучета, които се хранят от изхвърлените по улиците остатъци от трапезата. Техните най-върли врагове са кучеловците, наети от общинската ветеринарна власт. Те залавят бездомниците с помощта на дълги пръти с метална примка и ги слагат в голям сандък, теглен от кон с каруца. Децата от махалите саботират дейността на кучкарите, като разпъждат животните. А Иван Вазов в “Софийски разкази” вкарва автобиографичния си герой Кардашев в ръкопашна схватка с кучеловците, когато те се опитват да напъхат в сандъка любимото му кученце Цербер. В архивите се пази снимка на брата на патриарха на българската литература – капитан Георги Вазов, участник в няколко войни и военен министър през 1913 г., с ловно куче.
Световният ден на кучето се чества за първи път през 2004 г. в САЩ. За негов основател се сочи Колийн Пейдж, мисията му е да помогне за осиновяването на бездомни животни. Тя е писател, защитник на правата на животните и дресьор на кучета, а е избрала 26 август, защото на тази дата, когато била на 10 години, семейството ѝ осиновило първия си домашен любимец.
Кучетата са единствените животни освен човека, които могат да разпознават емоциите. Те бързо се привързват към стопанина си и са готови да го следват навсякъде. Легендарен е случаят с кучето Хачико от породата “Акита ину”, което продължава да чака своя собственик на гара Шибуя в Япония девет години след неговата смърт. В памет на Хачико е издигнат паметник, символизиращ любов и вярност.
През 1968 г. песен на своя любим бобтейл Марта посвещава Пол Маккартни. Martha my dear е част от The White Album на “Бийтълс”.
Кучетата са неизменни спътници на кралски особи и световни лидери. И българските не правят изключение, и то многото преди темата за пуделите да се развие в политико-криминален сюжет.
Истински щастлив в компанията на кучетата си се чувства Бойко Борисов. Отглеждал е десетки в двора на къщата си в Банкя, като традиционното им име е Борко. Слабост на лидера на ГЕРБ са овчарките. Дори има собствен развъдник за породата “Българско овчарско куче”, с която е печелил не едно киноложко състезание, включително в Испания, Украйна, Молдова, Беларус. През 2012 г. овчарката му Лазар стана световен шампион. Като премиер Борисов подаряваше кученца на световните лидери – Джордж Буш, кралица Елизабет Втора, Владимир Путин. Пак от неговия развъдник бе палето, което Симеон Втори изпрати преди повече от 20 г. на испанския крал Хуан Карлос. Самият цар също има домашен любимец, подарък от Борисов.
В деня за размисъл преди вота на 9 юни пък друг бивш премиер - Николай Денков, за първи път показа в социалните мрежи своя домашен любимец. Оказа се, че академикът отглежда... кафяв кралски пудел.
От по-първите години на демокрацията най-прочут бе дакелът на съпругата на шефа на 38-ото народно събрание Йордан Соколов - Ева. Той бе неизменно със стопаните си по партийни семинари, а в кулоарите на парламента се мълвеше, че за разходките му отговарят гардовете на НСО.