147 г. след Шипченската епопея Самарското знаме отново се развяна на Орлово гнездо (снимки)
Стотици българи се стекоха на историческия връх Св.Никола в събота, за да отдадат почит пред Паметника на свободата. Днес символът на българската свобода е център на националните тържества за 147 г. от Шипченската епопея - боевете обърнали хода на Руско-турската войната с величавия подвиг на българските опълченци и руси срещу многохилядна османска армия. С военен ритуал и заупокойна молитва, в която великотърновският митрополит Григорий спомена най-напред Макгахан, Гладстон и Юго, започна тържеството. Събитието, с което се отбелязват и 90 г. от освещаването и празничното откриване на Паметника на свободата, уважиха вицепрезидентът Илияна Йотова, Симеон Сакскобургготски с внука си Симеон Хасан, политици и др.
"Шипка - достойнство! Шипка е нашият връх! Пътят до този връх е българската Голгота. Шипка е енергията на нашата памет. И на свободата! А свободата носи в себе си сила. От тази нова сила и от тази нова енергия имаме нужда днес, като българи и като общество", каза в словото си на върха вицепрезидентът. Бяха поднесени венци и цветя на признателност, а официалните гости бяха поканени да разгледат музейната експозиция и костницата. Там стоеше и венец от руския посланик Елеонора Митрофанова, която дошла да отдаде почит ден по-рано.
"Много и различни са емоциите - патриотични, лични, исторически. Това е много специално място. Не съм идвал от 12 г., така че доживях и това", не скри вълнението си Симеон Сакскобургготски. Решил да се изкачи на Шипка с внука си Симеон Хасан, за да му покаже величествения монумент, който прадядо му Борис III е открил тържествено преди 90 г.
От Орлово гнездо се развя Самарското знаме, а в подстъпите към върха отново загърмяха пушки и оръдия, дрънчаха саби и конски подкови, падаха ранени, както в онзи август през 1877 г.
Над 300 пазители на историята от клуб "Традиция" се включиха във впечатляващата възстановка на военните действия. Опълченците бяха въоръжени с легендарните пушки "Шаспо" с надянати щикове. Военно-полеви лагер бе приютил от предишната вечер родолюбци от цялата страна, които от рано сутринта бяха разпределяни за ролите на опълченци, руски офицери, башибозук, милосърдни сестри. Пресъздаването августовските боеве за отбраната на старопланинския проход от времето на Руско-турската война, предизвика бурни аплодисменти сред българи от цялата страна, събрали се за събитието.