Кетаминът – упойка, която лекува болка, или тежка дрога и оръжие на изнасилвачите
Рецептите за лекарството в САЩ са нараснали с над 500% между 2017 и 2022 г.
CNN твърди, че пазарът му е на стойност 3,4 милиарда долара и продължава да расте
Почти година след смъртта на любимия на поколения актьор Матю Пери от култовия сериал “Приятели” обстоятелствата около смъртта му продължават да възбуждат обществения интерес и предизвикват дебат “за” и “против” използването на кетамина за лечение извън болниците.
Смъртта на Пери, която изглеждаше като поредния трагичен инцидент на звезда след предозиране, се превърна в криминална драма, подходяща за екранизация. В центъра ѝ стои кетаминът, който официално не е наркотик, а съвсем законно лекарство, което се приема само по препоръка на оторизирано медицинско лице.
Преди десетина дни в САЩ бяха повдигнати обвинения на 5-има души, свързани със смъртта на актьора. Това са двама лекари (д-р Марк Чавези и д-р Салвадор Пласенция), двама познати на жертвата (личният му асистент от 25 г. Кенет Ивамаса и неговият приятел Ерик Флеминг) и Кралицата на кетамина (дилърката Джасвийн Сангха от Калифорния).
От разследването става ясно, че двамата доктори са фалшифицирали медицински бележки за предписан на Пери кетамин или директно са му го продавали, и то на цена, в пъти по-висока от пазарната.
“Чудя се колко ще плати днес този идиот,
нека разберем”, коментирал д-р Пласенция с останалите от групата.
“Тези обвиняеми се възползваха от проблемите на г-н Пери с пристрастяването, за да се облагодетелстват лично за сметка на здравето на един нуждаещ се от помощ човек. Те са знаели, че това, което правят, го убива”, заяви прокурорът Мартин Естрада.
Флеминг и Ивамаса са купували директно кетамин от Джасвийн Сангха, след което са го инжектирали на Пери по негово желание. Именно Ивамаса слага фаталната доза, която го убива.
Естествено, холивудската трагедия насочи вниманието към историята на кетамина и това какви са неговите ползи за здравето, но и опасностите, които носи. Затова нека разберем малко повече за това вещество.
Кетаминът по документи е строго регулиран лекарствен продукт, който в медицината се ползва под формата на течност, която се инжектира венозно, или като хапчета. На улицата се среща и като прах, който да се вдишва през носа. Той е вид халюциноген и може да накара човек да се почувства извън реалността - все едно живее във филм или сън.
По правило се използва като обща упойка при операции. В спешните отделения го ползват при фиксиране на счупени кости или зашиване на болезнени рани. В ниски дози може да се използва за лечение на силна или хронична болка. Прилага се и във ветеринарни клиники при животни. Напоследък е популярен за лечение на депресия и други видове психични заболявания.
Кетаминът е създаден през далечната 1962 г. като опит лекарите да открият по-силна и безопасна упойка, която няма значителни странични ефекти. През 1964 г.
веществото е тествано за първи път върху хора - затворници доброволци
Тогава участниците в експериментите описали, че се чувствали сякаш се носят в Космоса, без да усещат крайниците си. Някои пациенти дори твърдели, че са изпитали усещане за смърт.
Известен сред наркоманите също като special K, супер K и витамин k, кетаминът е без мирис и вкус, така че може да се добавя към напитки, без да бъде открит, и може да причини загуба на паметта. Поради това си свойство той е редовно оръжие в ръцете на изнасилвачи, защото жертвата на сексуално насилие не разбира, че е упоена, и след това не помни, че е била изнасилена. Затова е известен и като “наркотик за партита”.
Кетаминът действа, като се свързва с N-метил-D-аспартатния (NMDA) рецептор в невроните. По този начин той спомага за активиране на производството на глутамат в мозъка. Това е естествено срещащо се в организма химично вещество, което помага за регулиране на настроението. Връзката между депресията и глутамата все още не е напълно изяснена. Но има достатъчно изследвания, които показват свързаност между ниските нива на глутамат в мозъка и депресията.
Кетаминът допълнително действа за намаляване на лошото настроение чрез стимулиране на невротрофичните фактори в мозъка. Това са протеини, които помагат на сивото вещество да се адаптира към различни преживявания.
На стандартните антидепресанти обикновено им трябват седмици, за да започнат да действат.
Кетаминът започва да действа след час
За това той е ефективно лечение за хора със суицидни наклонности, при силна тревожност или остро посттравматично стресово разстройство.
“Кетаминът предлага нещо бързо и ефективно за резистентната на други видове лечение депресия, която причинява голямо страдание на пациентите”, казва д-р Брандън Хам, психиатър, който ръководи клиниката за хора в тежка клинична депресия към болницата “Нортуестърн Медисин” в Чикаго, САЩ.
Кетаминът е използван от известни личности, които го приемат за развлечение или като допълнителен стимул в работата.
Един от тях е най-богатият човек на света Илон Мъск
“Има моменти, в които имам някакво негативно химическо състояние в мозъка - като депресия, предполагам, или лошо настроение, което не е свързано с някакви негативни новини, и кетаминът е полезен за справяне с това. Ползвам го по лекарско предписание, и то само веднъж на две седмици или нещо подобно”, казва собственикът на Tesla пред американския журналист Дон Лемон.
През 2021 г. съпругата на легендата на рок музиката Ози Озбърн - Шарън, напуска британското лайфстайл предаване The Talk след обвинения, че използва расистки език. Заради тежките реакции и смъртните заплахи развива депресия и тревожност. Добър приятел ѝ препоръчва да опита лечение с кетамин.
“Преминах през тримесечна терапия с кетамин и изкарах всичко навън. Всичките сълзи и всичко, което чувствах, изчезна”, казва тя.
Така продуктът набира популярност. Въпреки че само 2% от възрастните са го използвали през 2023 г., рецептите за него в САЩ са увеличили с над 500% между 2017 и 2022 г. - основно за лечение на болка.
В разследване CNN твърди, че пазарът на кетамин е на стойност 3,4 милиарда долара и продължава да расте. Проблеми възникват с неконтролираното предписване и употреба на кетамин в домашни условия, където липсва медицински надзор. Затова Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ предупреждава за опасности и настоява за повече регулация в употребата му.