Българинът бие любовници и бивши жени повече от съпругите
Регистрираните случаи на домашно насилие се увеличиха три пъти след промяната на закон заради нарязаната Дебора
Между 2 и 3 пъти са се увеличили регистрираните случаи на домашно насилие през 2024 г. в сравнение с миналата за различните месеци, показват данните на МВР.
Няколко са причините за това, но главната е промяната в Закона за защита от домашното насилие от август 2023-а след случая “Дебора” в Стара Загора. Момичето беше нарязано с макетен нож от интимния си приятел, с когото не делят един покрив.
Така в закона като домашни насилници попаднаха настоящи и бивши любовници и съпрузи, а кръгът на жертвите се разшири.
Резкият скок в регистрираните случаи на домашно насилие е още от август 2023 г., когато законът влезе в сила. През този месец 308 души са потърсили помощ от полицията, защото са бити и тормозени от техни близки. Регистрирани са по новите правила. Месец по-рано, през юли м.г., е
имало три пъти по-малко случаи - 123. Тази тенденция се запазва и до днес
През последния обработен от МВР период - юни 2024 г., са регистринани 240 случая на домашно насилие. През същия месец, но за 2023 г., когато важат старите правила, те са били над 2 пъти по-малко - 110.
Същото е положението и за месец май. През тази година има 239 случая, а през миналата - 113.
През месеците от януари до май разликата е по-драстична и стига до 3 пъти ръст в регистрираните случаи на домашно насилие.
Основната промяна в закона беше с включването на любовници и бивши съпрузи, които тормозят настоящата или бившата си половинка.
Това са и основните групи от нови според закона домашни насилници, които увеличават регистрираните случаи на това престъпление, показа проверка на “24 часа”. Престъпленията, извършени в условията на домашно насилие,
се наказват по-строго от закона
и една от целите на промените беше превенцията от по-голямата наказателна санкция.
Георги, който наряза Дебора, обаче е извършил престъплението преди промените. След тях от МВР и прокуратурата съобщаваха фрапиращи случаи на насилие над бивши и настоящи половинки, които вече са по новите разпоредби.
Останалите, които депутатите включиха в списъка, са пренебрежимо малко. Това са настойници и попечители на деца, за които се грижат, роднини до четвърто коляно на бившия или настоящия съпруг или съпруга и няколко други категории. Продължават да действат всички случаи на насилие в дома -
внук бие баба си, брат - брата, син баща си
и т.н. Статистиката обаче показва, че ръстът идва с включването на бивши и настоящи любовници и съпрузи.
Освен това броят на регистрираните се увеличава и заради кампаниите на държавни институции и неправителствени организации, както и с новите механизми за реакция от последните години.
От 5 г. насам регистрираните случаи на домашно насилие постепенно се увеличават, показат данните на МВР. Ръстът до влизането на новия закон в сила обаче е по-плавен. Освен това се развенчава митът, че по време на ограниченията заради коронавируса са нараснали побоищата вкъщи.
649 са случаите през 2019 г. По-малко - 606, са през 2020-а, когато заведенията не работеха и хората бяха затворени в домовете си. С разхлабването на мерките домашното насилие постепенно се увеличава. През 2021 г. има 664 регистрирани случая, през 2022 г. - 845, а през 2023-а са двойно повече - 1614. Точно от август влязоха в сила промените в Закона за защита от домашното насилие. А само за първите 6 месеца на 2024 г. помощ от полицията са потърсили 1495 души. Т.е. “планът” от 2023 г. е преизпълнен за половината година.
Тенденциите от данните на полицията се потвърждават и от друга институция - Министерството на труда и социалната политика, в чиято структура е Агенцията за социално подпомагане. Тя ползва данните от Националната информационна система за случаите на домашно насилие, както и производствата по защита на пострадали.
Редът е различен от този за наказателното преследване
и цифрите са за хора, потърсили или получили социални услуги. Затова данните са други. Те са изнесени от министъра по реда на парламентарния контрол в писмен отговор до депутата Димо Дренчев на 8 август. Народният представител от “Възраждане” е искал информация за най-разпространените форми на домашно насилие и профила на извършителите и жертвите през последните 5 г.
През 2020 г. системата отчита 594 жертви;
2021 г. вече са 660;
2022 - 736
2023 - 888
Първите шест месеца на 2024 г. - 597 - колкото за цялата 2020 г. например.
Жертвите на домашно насилие, идентифицирани от социалното министерство за 2024 г., са, както следва:
159 жени;
3-ма мъже;
435 деца;
11 хора с увреждания.
Съотношението от миналите години е подобно. Има плавен ръст при жените (161 през 2020 г. до 275 през 2023-а) и при децата (425 през 2020-а до 597 през 2023 г.). Най-много тормозени мъже по тези данни е имало през 2023 г. - 20.
Големият брой на децата в данните от Националната информационна система има обяснение. Там са включени всички малчугани, които са не само жертва, но и са станали свидетели на домашно насилие във всичките му форми - физическо, психическо, сексуално, пренебрегване, търговска или друга експлоатация.