Писателката Татяна Викторова: В България изпитах същите чувства от детството ми, когато ходех на гости при баба и дядо

22.08.2024 12:00 Десислава Добрева
Писателката Татяна Викторова

- Преди няколко месеца със знака на “Хермес” излезе приказната повест “Поле със златни глухарчета”. В нея демонстрирате невероятно умение да разказвате истории. Какви са посланията, които искате да предадете на малките читатели с историята за Назар и Василина?

- Тази история учи младите читатели да бъдат упорити, смели, да постигат целите си и да не се страхуват от трудностите и предизвикателствата. И най-важното - да ценят истинското приятелство и искрената любов, защото те са най-голямото богатство.

- Впечатляващи са и илюстрациите в книгата. Благодарение на тях героите буквално оживяват на страниците. Кой е художникът?

- Илюстрациите за тази книга са направени от талантливата украинска художничка Наталия Нечай. Много харесвам работата ѝ. Повечето от книгите ми са илюстрирани от нея.

- Родена сте в Киев в семейство на етнически българи. Ще ни разкажете ли малко повече за детството и рода си?

- Още като дете имах привилегията да опозная две интересни и богати култури – украинската и българската. Това разшири мирогледа ми, а по-късно ми помогна и в писането. Започнах да творя едва на 5-годишна възраст. Тогава все още не можех да пиша, затова създавах приказки под формата на рисунки, които след това разказвах на родителите си. Майка ми, която е филолог и преподавател по литература, веднага усети таланта ми.

Тази, която запали любовта ми към литературата, обаче беше баба ми по майчина линия. Тя ме научи да чета и възпита у мен интереса към книгите. Баба ми също пишеше проза и поезия.

От дете обичам и музиката. Тя е другото ми хоби. Дълги години съм учила пиано. Даже имах идея да стана професионален пианист и да уча в Консерваторията. Но интересът ми към изобразителното изкуство и модата надделя и завърших “Моден дизайн”. Благодарение на обучението си в художественото училище намерих много нови приятели. Детството ми беше щастливо и интересно.

- В момента живеете в България, как се чувствате тук?

- Родителите ми са българи. От страна на баща ми имам роднини в България. Затова и българската култура ми е много близка. Като дете винаги прекарвах летните си ваканции в южната част на Украйна – при баба и дядо, където живеят много българи. Там израснах с българската реч, с българските народни песни и танци. Там опознах и българските традиции.

Пристигайки в България, изпитах същите чувства, каквито изпитвах в детството, когато ходех на гости при баба и дядо.

- Завършили сте “Моден дизайн” в Украйна, но истинската ви страст се оказва писането. Кога разбрахте, че искате да станете писател?

- През ученическите и студентските години ми хрумваха различни сюжети, които никога не записвах. Дори не съм си и представяла, че мога да напиша книга. Мислех си, че е твърде трудно.

Едно желание на сина ми обаче промени всичко. В предучилищна възраст той много обичаше да му четем. И когато със съпруга ми му прочетохме всички приказки от домашната ни библиотека, той ме помоли да създам история специално за него – такава, каквато не е чувал никога преди това. Направих го и той толкова много я хареса, че ме помоли да я запиша.

Така започнах да пиша приказки за сина си и осъзнах, че това ме прави по-щастлива от създаването на модели за дрехи. Цялото ми семейство ме подкрепи, а синът ми искаше моите приказки, които толкова харесваше, да бъдат прочетени и от други деца. Така публикувах първите си три детски книги. А днес пиша не само за деца, но и за възрастни.

- За кого е по-лесно да се пише – за малките или за порасналите читатели?

- Не бих казала, че е по-лесно да се пише за деца, отколкото за възрастни, както и обратното. Не е лесно да пишете за каквато и да е възраст, когато искате да си свършите работата професионално и отговорно.

- Носител сте на големи литературни награди. Какво ви носи това признание?

- То е голяма чест за мен, но и отговорност към читателите ми. Всяка награда ме стимулира да полагам още повече усилия и да ставам по-добра в това, което правя.

- Върху какво работите в момента?

- В момента пиша фентъзи роман.

Други от Интервюта

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

Йонко Мермерски: Описват Доналд Тръмп като неадекватен, а той си е съвсем на място

С ракетите от Украйна срещу Русия Байдън или прави капан на Тръмп, или му дава коз за преговори Когато бизнесът работи на принципа на меритокрацията, а не на квотите

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Камен Колчев: Съветвам да не инвестирате в имоти, при влизане в еврозоната цените ще паднат с 10-20%

Ако имахме добре работеща държава,  икономическите ни показатели щяха да са като на Естония и на Полша, казва председателят на Съвета на директорите на "Елана финансов холдинг" В САЩ 50%

>