Персонален НОИ от "24 часа": Осигурителни вноски има и за работещи пенсионери
"24 часа" и седмичникът за втората половина от живота "Клуб 100" имат нова кампания в помощ на читателите си - персонализиран консулт с помощта на експертите на Националния осигурителен институт (НОИ).
В специалния проект "Персонален НОИ" всеки читател може да зададе своите въпроси за пенсия, обезщетения за безработица, наследствени доходи, майчинство или плащания въз основа на ТЕЛК. Експертите на осигурителния институт ще му отговорят възможно най-изчерпателно.
Отговорите ще бъдат публикувани всеки месец в "24 часа", "Клуб 100" и на най-големия информационен портал на български език 24chasa.bg.
За да зададете своите въпроси към експертите на Националния осигурителен институт, можете да пишете на електронна поща 24action@24chasa.bg или на адрес: София 1202, ул. "Св. св. Кирил и Методий" №84, за "Персонален НОИ".
Пенсионер съм и работя. От заплатата ми превеждат осигурителни вноски към НОИ и НЗОК. Това законно ли е и ако не е, какво трябва да предприема? Жоро Хинов
Работниците и служителите независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансиране подлежат на задължително осигуряване за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица. Такава е разпоредбата на чл. 4, ал. 1, т. 1 от Кодекса за социално осигуряване.
Съгласно нормативните изисквания дължимите осигурителни вноски за фонд "Пенсии", фонд "Общо заболяване и майчинство" и фонд "Безработица" се разпределят между работниците и служителите и осигурителите в съотношението, предвидено в закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година. За Фонд "Трудова злополука и професионална болест" осигурителните вноски са само за сметка на работодателя. Държавното обществено осигуряване предоставя на осигурените лица парични обезщетения, помощи и пенсии при временна неработоспособност, майчинство, трудова злополука, инвалидност, безработица, старост и смърт.
Когато пенсионерите работят по трудово правоотношение, разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване предвиждат пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване и за инвалидност поради трудова злополука или професионална болест да се преизчисляват с допълнително придобития от пенсионера осигурителен стаж в периода след отпускането, съответно след последното преизчисляване на пенсията.
В посочения случай правилно работодателят внася за вас дължимите осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, тъй като разпоредбите на българското законодателство не предвиждат пенсионерите, работещи по трудово правоотношение, да не подлежат на осигуряване.