Доц. д-р Христо Орманджиев: Игра с конституционното време е първо да се попълва "домовата книга"
"Ако президентът не подпише указ, нямаме успешно провеждане на процедурата по съставяне на служебен кабинет. Това остана контролният механизъм на президента да назначи или да не назначи правителство." Това коментира пред "24 часа" доц. д-р Христо Орманджиев.
"Най-удачният вариант сега е от президентството да продължат с консултациите. Не останаха много хора, които да поемат този ангажимент и да бъдат министър-председатели. Имаше въпрос "Не може ли да се попълни домовата книга?" - това е много по-дълъг процес. Представете си, че бъдат избрани омбудсман и негов заместник. Въпросът е той ще се съгласи ли да е премиер? Няма абсолютна сигурност. Това е несигурно решение и игра с конституционното време на страната. Тук става въпрос за цялата държава, кой ще я управлява и кога ще бъдат насрочени избори", категоричен е юристът.
"Реално ние в момента сме с действащо правителство - това на Димитър Главчев. То продължава до момента, в който не се закълне новото правителство. Драма тук няма", казва Орманджиев. Но за да продължи кабинетът "Главчев" и той да организира изборите, Радев трябва да издаде указ, за да го преназначи.
Доцентът също е на мнение, че трябва да се подпишат два указа - един за назначаване на правителство и един, с който да се определи дата за изборите.
На въпроса колко всъщност може да се забави назначаването на нов служебен кабинет, конституционалистът отвърна: "За това няма срок. Но той трябва да бъде кратък. Не мога да кажа колко точно, но тези 7-дневни срокове вече се приемат за нормални и кратки, в които трябва да имаме служебно правителство".