ТЕЦ "Варна" през чехи и Ахмед Доган до бивш министър

19.08.2024 17:15
ТЕЦ “Варна” е работил едва 40 денонощия, но е взел от държавата 53 млн. лв. само поради факта, че е студен резерв на енергийната система. ДАНАИЛ ПАПАЗОВ

След като 6 години бе мажоритарен собственик, почетният председател на ДПС излезе от енергетиката, а 11 дни по-късно Даниел Папазов вече по документи е собственик и на морския му сарай в "Росенец"

В енергетиката смяна на собствеността се случва рядко - обикновена там “играят” дългосрочни инвеститори, които не бързат да продават. Изключение от това правило се оказва ТЕЦ “Варна”, която за 16 години смени четирима собственици.

В далечната 1968-а ТЕЦ-ът е построен и още при социализма блоковете му са реконструирани, за да изгарят и природен газ, а не само въглища. И така до 2006 г., когато е продаден на чешката компания ЧЕЗ за 206 млн. евро.

9 години по-късно се оказва, че централата не отговаря на изискванията на ЕС за вредните емисии, и се налага временно да спре. На 20 декември 2017 г. чехите продават ТЕЦ “Варна” за около 30 милиона евро на “Сигда” ООД, собственост на семейството на Данаил Папазов - бивш министър на транспорта в кабинета “Орешарскси”.

Папазов беше никому неизвестен капитан далечно плаване до 2001 г., когато с идването на НДСВ на власт стана изпълнителен директор на варненското пристанище. През 2013 г. бе избран за транспортен министър.

След падането на кабинета “Орешарски” Папазов бе забравен - до 2017 г., когато се оказа, че неговият син Станислав Папазов и дъщеря му Ивелина Папазова с фирмата си “Сигда” купуват ТЕЦ “Варна” от ЧЕЗ в рамките на конкурсна процедура.

По-малко от година по-късно мажоритарен акционер в “Сигда”, съответно и в теца, стана почетният председател на ДПС Ахмед Доган.

През 2018 г. ТЕЦ “Варна” подновява работа, като в експлоатация са само три нови блока, работещи с природен газ.

Основна дейност на централата е предоставянето на т. нар. студен резерв

на електроенергийната система. Това означава, че централата стои в готовност да работи, ако се наложи. Така за близо две години собствениците му получават около 53 млн. лв. от държавата, като централата е работила 40 денонощия според справка на Електроенергийния системен оператор (ЕСО).

С промени в Закона за енергетиката в средата на 2020 г. обаче депутатите решиха студен резерв да се осигурява само от държавната ТЕЦ “Марица изток 2” и централата на Папазов и Доган заработи само за свободния пазар.

Но липсата на гарантирани продажби доведе и до

натрупване на дългове от 40 млн. лв. към държавния газов доставчик “Булгаргаз”.

Наскоро стана ясно, че изплащането на дълга е разсрочено за срок от 3 години.

Рязкото поскъпване на газа през 2022 г. заради войната в Украйна принуди теца да спре работа, но той продължи да сключва договори за доставката на ток. Вълшебството как неработеща централа доставя електроенергия всъщност се оказа простичка схема - тецът се явяваше на търгове, обявени от АЕЦ “Козлодуй”, печелеше квоти евтин ядрен ток и го препродаваше на търговците, с които има договори.

Междувременно собствениците на ТЕЦ “Варна” периодично обявяваха намерения да изграждат фотоволтаици на мястото на старите въглищни блокове и да използват водород като гориво. Нищо от това обаче не се е случило.

И въпреки спирането на работата се оказа, че

всички запори и дългове на централата са заличени

- поне според документите в Търговския регистър. Преди дни мистерията бе разгадана - това се е случило с пари от Българската банка за развитие и чрез част от необезпечения кредит за 150 милиона лева, отпуснат през 2019 г. на фирма “Роудуей кънстракшън”, контролирана от Румен Гайтански-Вълка.

Следват серия от сделки във вътрешния му бизнес кръг, за да се “спаси” ТЕЦ “Варна”. Със заема фирмата купува “Пътстройинженеринг”, която е собственост на друга компания на Гайтански - “Био Майнинг”. Тя на свой ред отпуска заем на “Кристална вода” - дружество, което е собственост на съпругата на Гайтански и обезпечител по друг кредит, отпуснат от Търговска банка Д на ТЕЦ “Варна”. Така с 30 милиона лева от 148-те млн. “Кристална вода” погасява задълженията на централата.

Харченето на парите от кредита на ББР стана и повод Комисията за противодействие на корупцията да започне разследване. Известното дотук е, че обезпечението по кредита е било фиктивно. Представен е договор на “Пътстройинженеринг” за доставка на инертни материали, който обаче бил прекратен седмица след подписването му. Така

необезпеченият кредит е отписан

като несъбираем С парите от големия заем обаче са купувани и скъпи автомобили, част от които бяха иззети от разследващите в сряда при проверка на имоти на Гайтански.

Три дни след започване на разследването на КПК стана ясно, че има нова смяна на собствеността в ТЕЦ “Варна”. На 5 август е сключено споразумение между “Сигда” и “Сигда Инвестмънт”, в която дял имат Папазов и Доган, за връщане на акциите на централата на предишния им собственик. Причината - “Сигда Инвестмънт” не е платила договорената цена от 8,505 млн. лв. за прехвърлянето на акциите от “Сигда” на “Сигда Инвестмънт”. По този начин, поне засега, ТЕЦ “Варна” отново е собственост само на Папазов и семейството му, но вече без запори и дългове. А Ахмед Доган след 6 години като инвеститор излезе от енергетиката.

Точно 11 дни по-късно, след като почетният председател на ДПС излиза от ТЕЦ “Варна” - на 16 август, петък, сайтът “Бърд” открива поредно раздвижване в бизнесите около него. Мажоритарният 95% дял във фирмата “Хермес Солар”, която притежава морския сарай на почетния председател в Росенец, също вече е прехвърлен на Даниел Папазов. В тази фирма политикът Доган официално стъпи като собственик през февруари 2024 г. Така той потвърди, че живее в имота, до който Христо Иванов доплава протестно с гумена лодка. Руснакът Георгий Серопян запазва своите 5% дял в “Хермес Солар” - фирмата, която притежава комплекса, кацнал на самия нос Чукалята (по-известен като Отманли). Самото дружество с ограничена отговорност е регистрирано през 2011 г. с капитал от… 100 лева, когато негов мажоритарен собственик е Хайрие Сюлейман Хаджийска (с 85%), а по пет на сто притежават брат ѝ Мустафа Шан и руснакът Серопян. Хаджийска е била секретарка на личния помощник на Ахмед Доган – Ахмед Емин, който през 2008 г. се самоубива в сарая на лидера на ДПС в столичния квартал “Бояна”.

Бившият министър Папазов заменя следващата мажоритарна собственичка на морския сарай - Снежана Карова. Тя е дъщеря на Kарамфил Каров, председател на общинския съвет в Девин (2011-2015) и ръководител на местната структура на ДПС.

Морският сарай, където Доган живее почти целогодишно, е на мястото на разрушените сгради на бившата гребна база и яхтклуб на “Нефтохим”. Парцелите в парка първо се числят в активите на приватизираната петролна рафинерия, които са препродадени. (24часа)

Други от От страната и света

Предлагат удължаване на компенсациите за тока за бизнеса с още три месеца (Видео)

Енергийният министър Владимир Малинов ще предложи на Министерския съвет програмата за компенсации за тока за бизнеса да бъде удължена за още три месеца, колкото трае и удължаването на бюджета

Военни автоколони ще се движат през страната за участие в учение в Румъния

От 12 до 14 януари предстои придвижването на първите военни автоколони по републиканската пътна инфраструктура за участие в учението на територията на Румъния

Задържаха двама за побой с лопата на мъж в София

Софийска районна прокуратура привлече към наказателна отговорност двама мъже на 50 г. и на 20 години, нанесли телесна повреда на мъж, съобщават от пресцентъра на Прокуратурата. На 09.01.2024 г. на ул

Мария Филипова: Забранявам със заповед увеличаването на таксите от мобилните оператори, нелоялна практика е

КЗП установи нелоялни търговски практики, използвани от някои мобилни оператори и предприема незабавни действия за защита на правата на потребителите, съобщават от своя пресцентър

МРРБ започва плащания към общините по сключени договори за саниране на жилища

530 са сключените договори по Етап I на процедурата, до края на месеца ще бъдат изпратени покани за всички одобрени проекти по Етап II През месец януари 2025 г

>