Изходът от конституционната криза: Димитър Главчев прави новите избори
Възможният изход от конституционната криза е президентът Румен Радев да не обвързва назначаването на ново служебно правителство с този за предсрочните избори и те да се проведат от сегашния кабинет на Димитър Главчев.
Тази препоръка отправи пред "24 часа" преподавателят по конституционно право и бивш съдия в КС проф. Пламен Киров.
До конституционната криза се стигна, след като президентът Румен Радев отказа да назначи кабинетът, предложен му от Горица Кожарева. Държавният глава поиска да бъде сменен Калин Стоянов, но Кожарева отказа. "Вашата задача приключи", обяви Румен Радев. Той обаче обяви, че очевидно изборите няма да са на предварително обявената дата 20 октомври и поиска парламентът да попълни т.нар. домова книга, от която той може да избира кандидати за служебен премиер.
"Не бива да се тръшкаме, в крайна сметка това е заложено като развитие от промените в Конституцията, които КС запази. Те предполагат такова развитие на нещата. Президентът не е съгласен с предложения състав от кандидата за министър-председател и отказва да назначи този състав. От друга страна г-жа
"Очевидно, че когато е невъзможно да бъде назначено ново служебно правителство, това не означава, че не могат да бъдат проведени предсрочни избори. Президентът ще трябва в крайна сметка да насрочи избори. След като първия указ за назначаване на служебен кабинет е невъзможен, това не означава, че е невъзможно издаването на втория за насрочване на предсрочни избори", каза още проф. Киров.
Според него желанието на Румен Радев да бъде попълнена домовата книга от този парламент е неизпълнимо.
За да се попълни домовата книга е нужно депутатите да изберат нови омбудсман и заместник омбудсман, след като тази институция от месеци е без ръководство. По закон обаче изборът на омбудсман продължава поне 3 месеца.