Куче в количка - луксозна новост или необходимост?
В Корея продажбите им за домашни любимци изпреварват бебешките
Със сигурност се натъквате на тази гледка все по-често - стопани, които разхождат кучетата си в колички, досущ като бебешките. Трендът напълно отговаря на твърдението, че да имаш куче, е като да имаш дете. За много собственици е практично решение. Други вероятно го намират за леко странно. И как иначе, след като в природата на кучетата е да тичат безгрижно? Ползите от тази модерна джаджа обаче са безспорни, защото не всички породи издържат на дълги разходки.
Според маркетингови проучвания от 2016 г. досега европейският пазар отчита двоен ръст в продажбите на кучешки колички. Друг интересен факт е, че гугъл търсенето на фразите “количка за куче” и “количка за домашни любимци” е 3 пъти по-голямо, отколкото преди 7 години. Това несъмнено е индикация, че стопаните стават все по-отворени за ползите от този аксесоар.
Някои проучвания доказват, че едно на всеки 5 кучета страда от ставни проблеми поне веднъж през живота си. Има породи, които са податливи на развитие на остеоартрит и други проблеми с подвижността. При лабрадорите например е често срещана дисплазията на тазобедрената и лакътната става, а това води до затруднения при ходене. За такива проблеми кучешката количка е удобно решение както за собствениците, така и за животните. Особено по време на възстановителния период след операция.
Анкета, проведена сред 500 клиенти на зоомагазин, показва, че 58% от хората са закупили количка заради проблеми с подвижността на любимеца си. И само 25% от анкетираните я използват за развлекателни цели. Добре е обаче да се знае, че превозното средство е
абсолютно противопоказно
при здрави кучета,
които имат нужда от редовни разходки, активност и физически упражнения.
Стопаните на породи с плоски носове също се възползват от удобството. Така е, защото тези видове кучета лесно се задъхват и им е трудно да изминават дълги разстояния. Собствениците на малки породи пък са фенове на тренда, защото опасността животните да бъдат настъпени на оживени места не е за подценяване. Ето защо все по-често може да видите в мола човек, бутащ куче в количка.
С нарастващата популярност на екстравагантната придобивка не е изненадващо, че производителите следват тенденцията. Ще срещнете всякакви разновидности и цветове. Моделите се делят на такива за дребни и едри породи. Първите са по-високи и наподобяват стандартна количка за дете. Вторите са по-ниски и прилепени към земята, за да могат да поемат тежестта и размерите на кучето. Това, което обединява всички тях, са предпазните мрежи, обезопасителни колани, прозорче за гледане, багажник и опция за лесно сгъване. Има предложения за всякакви терени - от градски улици до паркове и горски пътеки. Някои дори са
пригодени за джогинг
и колоездене
Продават се и такива, побиращи няколко кучета. Разходките са трудни, когато имате повече от един домашен любимец. Само си представете какво ще се случи, когато каишките им се заплетат, щом решат да тръгнат в различни посоки? В количката има опция да сложите цялата “банда” на едно място. Това ще ви осигури спокойствие, защото няма да се налага постоянно да се тревожите накъде отива всяко от кучетата ви.
Удобството се предпочита и като средство за предпазване от жегата. Не е тайна, че домашните любимци и горещините не се съчетават добре. Тъй като кучетата не се потят като хората, е важно да се уверите, че имат достъп до сянка, когато температурите се покачват. Здравата мрежа и сенникът осигуряват въздушен поток и хладина, като същевременно предпазват от насекоми, дъжд и всякакви външни условия.
Знаете ли, че температурата, която усещате наоколо, е всъщност по-ниска в сравнение с тази на нагорещените настилки? Асфалтът може да бъде почти двойно по-жарък. Домашните любимци имат чувствителни лапи и стъпването върху настилки като павета, асфалт и изкуствена трева през лятото може да предизвика мехури или изгаряния. Превозването в количка е отличен начин да ги защитите. Не че не може да ги носите, но така няма как да им осигурите комфорта на повърхност, върху която да легнат, докато се возят.
Подобно на кучешката клетка, количката осигурява
убежище и на животни
с тревожност
Това позволява на собствениците да ги извеждат в пространства с много хора без риск от уплаха. Любопитен факт е, че има държави, като Корея например, в които продажбите на кучешки колички изпреварват тези на бебешките. Данните са от платформата за електронна търговия Gmarket, която отчита, че 43% от общия брой закупени превозни средства за миналата година са били за деца. Останалите 57% са за домашни любимци. Тази вероятно тревожна за някои тенденция се разпростира и към Европа с всяка изминала година.
Количките за кучета, които познаваме днес, са продукт, еволюирал за нуждите и изискванията на стопаните, а не изобретателско откритие. Започват да се появяват на пазара в началото на XXI век като адаптация на детските колички, за да отговорят на специфичните нужди на четириногите. Колкото по-често ги срещаме, толкова по-ясно става, че имиджът на този аксесоар като прищявка постепенно изчезва. Превръща се в необходимост, а не мода за домашни любимци.