Класираха 10 хиляди храни по риска за диабет и болести на сърцето

16.08.2024 19:30 Любомира Николаева

Кога сладкото горчи - така по-свободно може да се преведе усилието на учени от университета "Бригъм Йънг" в щата Юта в САЩ да разбият въглехидратния код на храните до просто и разбираемо послание за ефекта им върху здравето.

В амбициозно проучване за гликемичния индекс и гликемичния товар на близо 10 хиляди храни те са си помогнали с изкуствен интелект в събирането на данни. Крайният резултат е немислимо до момента категоризиране на качеството на въглехидратите.
Масовата асоциация за въглехидрати, разбира се, са сладките храни. Но не всички сладки храни са еднакво греховни дори в пуританския прочит на науката за храненето. Най-малкото защото организмът се нуждае от глюкозата, до която в крайна сметка се разграждат въглехидратите. Когато в тялото не постъпва такава енергия, то се мъчи да си я създаде от мазнини, но кето диетите са друга тема.

Глюкозата е удобният за организма вид източник на енергия, без която няма да могат да работят органите, камо ли да извършваме каквато и да било физическа дейност. Но същата глюкоза в неподходящи количества и вид може да бъде почва за диабет, свързаните с него сърдечни проблеми и дори някои видове рак. 

Публикацията в American Journal of Clinical Nutrition подробно мотивира рейтингите на масовите храни като повече или по-малко рискови за диабет тип 2 и неговите заболявания спътници. Голямо достойнство на класацията на храните по техния въглехидратен код е анализирането им по два признака - гликемичен индекс и гликемичен товар. Това е най-точният начин да се прецени дали една храна е рискова не само по принцип, а според това колко често я ползваме в обичайното си хранене.

Например дори хипотетичната торта с най-голямо количество бяла захар, блатове от бяло брашно, крем от млечен шоколад и сиропирана с шербет няма да ни увеличи риска за диабет, ако изядем едно парче през годината. Това са направили учените - "превели" са риска към житейски условия. Така са се получили практически ориентири за най-рисковите и най-малко натоварващите за диабет храни по принцип. 

Звучат сходно, но има разлика между гликемичен индекс и гликемичен товар. Общото е, че и двете мерки са свързани с риска от диабет. Както и това, че не са константи, а варират във времето поради промени в хранителните технологии, рецептите на индустриалните хранителни стоки, дори и навлизането на нови сортове. Гликемичният индекс изразява потенциала на дадена храна да ни повиши кръвната захар. Храните с висок индекс бързо вдигат кръвната захар и водят до по-бързо измамно огладняване, а оттам и до поемане на повече от нужните калории и дебелеене. Логично храните с висок индекс като например бяло брашно, бял ориз и храни със захар причиняват прилив на глюкоза в кръвта, който е неблагоприятен за метаболитното здраве. Технически гликемичният индекс е условна скала, използвана за удобство в медицината и науката изобщо за категоризиране на качеството на въглехидратите. Но тя е и надежден помощник в усилията за по-информиран избор на здравословна диета.

Гликемичният товар отразява колко често и в какви количества
се яде определена въглехидратна храна и съответстващото отражение върху кръвната захар. Дори при нормалните индивидуални различия предвид пол, възраст, навици на всеки човек има сходство в зависимост от националната кухня, традициите, особеностите на пазара според държавата и в известен смисъл от цената.

Проучването е установило също ясни зависимости в избора на храни като съотношения на гликемичен индекс и гликемичен товар в зависимост от етническата принадлежност, образованието и доходите, подчертавайки значението на качеството на въглехидратите за здравните резултати.
Така наречените въглехидратни храни с празни калории - те дават много енергия, но без важни градивни вещества за организма, по правило са с висок гликемичен индекс. По-лошото е, че в последните години расте и гликемичният им товар, тоест тяхната консумация особено при младите хора.
На тази база не е изненадващо, казват изследователите, че с възрастта хората са склонни да правят по-здравословен избор на въглехидрати и съответно да имат диета с по-нисък гликемичен товар. Изборът се подобрява с всеки 10 г. живот.

Друг логичен извод, подкрепен с данни от анализ на диетите на хиляди мъже и жени, е, че хората с по-високо образование и доходи независимо от пола са по-склонни да ядат храни с по-нисък гликемичен индекс.

Други от Сила за живот

Скучна работа? Качва ни неусетно на “колелото на хамстера” и прегаряме

Това е специфичен бърнаут, който се свързва с всекидневната рутина, изчерпана връзка или липса на мотивация, но има решение Всекидневната рутина, работните ангажименти

Истинският мед боцка гърлото, ако оставя само тежка сладост, е менте

Европа се наводни от фалшив, при нас влиза и от Украйна, а България пак прави опит да спре вноса Внимателно да се чете етикетът на буркана, преди да се купи

Бързо при лекар, ако се усмихвате трудно, не можете да вдигнете ръка или не изговаряте някои думи

Това са най-честите симптоми на инсулта - ако продължат само няколко минути, дават сигнал за бъдещи инциденти Изведнъж нямах никакъв контрол над тази ръка - беше малко страшничко

Предпазва ли червеното вино от рак на червата, търсят още доказателства

Английски учени тестват негова съставка върху хора, при които има риск да се разболеят. Ресвератролът е естествено съединение, което се намира предимно в червеното грозде, боровинките

Късите дни ни потискат, но носят и ползи за здравето

Създават "убежища на тъмното небе" за хора, които искат да се спасяват от светлинното замърсяване Активирането на мелатониновите рецептори в мозъка може да намали възпалителните маркери

>