"Хиперсъзнание" вече е в хранилището за древни ръкописи "Матенадаран", където са Питагор и Евклид
Много от практиките в книгата за работа с подсъзнанието са базирани на техники, използвани от лечителите през вековете
Книгата "Хиперсъзнание" с автори Моника Балаян и Петя Минкова официално влезе в едно от най-големите световни хранилища за древни ръкописи "Матенадаран" в столицата на Армения.
В церемонията по предаването на българската книга, съдържаща и старинни арменски знания, участваха временно управляващият посолството ни в Армения Александър Патарински и сътрудниците Снежанка Христова и Румяна Динкова. Там те се срещнаха със заместник-директора по научни въпроси на "Матенадаран" Вахе Торосян, който прие книгата, и заедно с това обсъдиха перспективите за взаимно сътрудничество в областта на изследванията между двете страни.
На събитието присъстваше и Психологът на годината в Армения почетният професор Моника Балаян, която е съавтор с Петя Минкова на книгата "Хиперсъзнание".
Историята на "Матенадаран" също е прелюбопитна и е пряко свързана с факта, че Армения е първата държава, официално приела християнството през 301 г. По-малко от век след това църквата ревностно започва да събира всички знания на тогавашния свят. Там са дори ръкописите на едни от най-ранните евангелия.
Името "Матенадаран" не е избрано случайно. Самата дума на арменски означава хранилище за древни ръкописи, тъй като там от зората на човешката цивилизация се пази фантастична колекция свитъци на всички познати езици - арменски, гръцки, арабски, персийски, асирийски, латински, етиопски, грузински, японски, иврит и други. Самите ръкописи са посветени на широк спектър от теми като теология, философия, историография и история, география, граматика, изкуство и история на изкуството, медицина и наука. Така например в "Матенадаран" може да се види образецът на Питагор с таблицата за умножение, най-старият превод на геометрията на Евклид "Начала", преводите на съчиненията на Филон Александрийски, Аристид, Василий Велики, Йоан Златоуст и много др. Може би най-интересното е, че арменските преводи, направени през Средновековието, всъщност са помогнали да се запазят много оригинални произведения, които са били унищожени на своите родни езици.
Най-вече по време на инквизицията и преследването на учени, изразяващи различно мнение от това на църквата за света и Космоса.
Благодарение на този култ към знанията и духовната култура днес със своята смайваща колекция от над 20 хил. исторически ръкописа и над 300 хил. архивирани документа, "Матенадаран" може да се сравнява единствено с Ватикана. За този принос в духовността през 1997 г. ЮНЕСКО включи вековната библиотека в списъка със световните паметници на културата.
Именно там в средата на август психологът Моника Балаян заедно с представители на българското посолство и официални лица от Армения предаде книгата "Хиперсъзнание" на "Матенадаран".
"Днешният ден е изпълнен с дълбок смисъл и радост, чувствам огромна благодарност и гордост за този миг", каза Моника Балаян по време на церемонията.
"Матенадаран" е едно от най-важните хранилища на древни ръкописи в света, съхраняващо безценни исторически и културни документи - допълни тя. - Това място е не само символ на знанието, но и свидетел на вековните стремежи на човечеството към познание и просветление."
Тя благодари на своя ментор в изследванията на древните ръкописи Армен Саакян. Както и за думите на Александър Патарински, че след 1000 години книгата "Хиперсъзнание" ще бъде ръкопис, който ще бъде четен от бъдещите поколения.
"Тези думи дълбоко ме трогнаха и потвърдиха, че работата ни има значение и ще продължи да вдъхновява и други - коментира Моника Балаян пред "24 часа". - Ръководството на "Матенадаран" също прояви невероятно топло отношение, подчертавайки, че вратите на хранилището винаги ще са отворени за български учени. Тази покана за сътрудничество и нови открития ме изпълват с надежда и радост."
По този начин се появява още една интересна сюжетна нишка, тъй като част от учените, работещи с ръкописи у нас са в Националната библиотека в София. Именно там бе премиерата на "Хиперсъзнание", издадена от КК "Труд" на 25 април.
През тези три месеца и половина книгата бе отпечатана в
рекорден трети
тираж
и се радва на нестихващо търсене, съпътствано от чести дефицити. Но тези дни, заемайки своето място в "Матенадаран", тя се превърна и в един своеобразен мост, пренасяйки знания между различни епохи, между миналото и бъдещето.