За 220 работни дни ще подменят 820 метра от тръбата за отпадни води на Варна
- Ще бъде поставена на 4 метра под дъното на езерото
- Ремонтът стартира с 22 млн. лв. от държавния бюджет
Почти 22 млн. лв. ще струва ремонтът на тръбопровода под Варненското езеро. Парите са осигурени от държавния бюджет . Кметът на Варна Благомир Коцев лично направи оглед на площадката, от която започват строителните дейности.
"С реализацията на този проект напълно ще бъде решен въпросът с тръбата под езерото", каза Коцев.
Проблемът с отвеждането на отпадните води през Варненското езеро започна през август 2019-а, когато минаващ кораб скъса тръбата с котвата си, тъй-като тя не е била поставена на 3 м под морското дъно, както е било по проект.
Последвалият ремонт не реши проблема в дългосрочен план, а в момента се водят дела срещу фирмата изпълнител.
Дейностите стартираха през август и се очаква да приключат в началото на 2025-а. В продължение на повече от 220 работни дни предстои да бъдат подменени около 820 метра от тръбата за отпадни води, като тя ще бъде положена на 4 метра под дъното на езерото.
Тръбата вече е доставена и се заварява на място. Тя е изработена от полиетилен с висока плътност и има значително по-добри механични показатели в сравнение с авариралата.
Със завършването на дейностите тя ще се свърже с пречиствателната станция в село Тополи.
Тръбата ще бъде укрепена допълнително с т.нар. бетонови матраци, за да бъде защитена от преминаващите кораби.
"Полагането на новия тръбопровод в езерото ще реши окончателно проблема с безопасния пренос на отпадни води. През годините имаше инциденти, свързани със спукването на тръбопровода и изтичането на отпадни води.
Този път тръбата е от по-висок клас, ще бъде положена по-дълбоко и ще бъде много по-добре защитена от механични увреждания. Всичко това понижава до минимум риска от бъдещи екокризи в района", заяви по време на огледа кметът Благомир Коцев.
Това е последната фаза по удълбочаването на Варненското езеро, след нея каналът ще бъде с дълбочина 13,5 м, така много по-големи кораби ще могат да влизат към пристанищата вътре в езерото. Експерти от РЗИ ще вземат редовни проби.